Na rade sú lesy

(Komentár)

www.eTrend.sk 20.09.2004

 

Rozdelený lesný podnik bude pre drevospracujúci priemysel ľahkým kúskom.

Po Slovenských elektrárňach sa prioritnou témou slovenských politikov v hospodárskej oblasti stávajú štátne Lesy SR. Štyri vládne politické strany sa už začali dohadovať o budúcnosti lesov. Až s ich požehnaním by sa mala vláda definitívne rozhodnúť, či v polovici októbra posvätí materiál, ktorým by sa Lesy SR stali v budúcnosti silnou a prosperujúcou spoločnosťou. Nielen vplyvnou, tou už je dnes.

Manažérom blízkym maďarskej koalícii, ktorí pripravovali reformu, chcú vyhlásiť nedôveru najmä odborní reprezentanti SDKÚ. Aj preto, že práve najvplyvnejšia koaličná politická strana v tomto spore svojimi názormi zatiaľ reprezentuje najmä záujmy spracovateľov dreva.

Záujmy producentov a spracovateľov dreva sú pritom v prudkom rozpore už roky. Kým súčasný manažment lesov sa snaží obchod skoncentrovať a dostať pod plnú kontrolu, zástupcovia slovenských drevárskych fabrík chcú pochopiteľne opak. Ulahodilo by im úplné rozdelenie štátnych lesov na šesť nezávislých, vzájomne si konkurujúcich lesných podnikov. Vytvorili by si tak väčší priestor na obchodnú hru s jednotlivými podnikmi, ktorá by dokázala tlačiť ceny dreva nadol. Ani súčasný stav, v ktorom majú formálne právomoci riaditelia závodov, ktorí sú však vymenovaní riaditeľom z Banskej Bystrice, im nemôže vyhovovať.

Pri rozhodovaní, aký postup teda v lesoch zvoliť, by mali politici myslieť na to, že štátu by sa podstatne ťažšie kontrolovalo šesť podnikov ako jeden. Od lesov rozdelených na množstvo subjektov s množstvom šéfov a sekretariátov by bolo ťažké očakávať vyššiu efektívnosť a prehľadnosť.

Lobistom stojacim blízko politických strán však nelogická kombinácia nemusí byť cudzia. Naopak, môžu dúfať, že ak moc nad lesmi prejde do regiónov, cez politické sekretariáty budú mať možnosť obsadzovať viacej vysokých pozícií v rednúcom zozname štátnych podnikov či neskôr v stopercentných štátnych akciových spoločností.

Blížiaca sa reorganizácia lesov vzbudzuje nervozitu najmä u menších slovenských spracovateľov dreva. Tí vedia, že ak vláda rozhodne o reorganizácii, čoskoro sa začnú podpisovať meškajúce strednodobé a dlhodobé kontrakty s drevospracujúcimi podnikmi. Firmy na ne už čakajú viac ako dva roky. Napriek kvantu lesov, ktoré možno vidieť z auta prechádzajúc Slovensko, je pre veľké drevárske spoločnosti v skutočnosti dreva nedostatok. A tak kto dostane dlhodobý kontrakt, ten má oveľa väčšiu šancu prežiť.

Navyše odpoveď na otázku, komu dať výhodné kontrakty, je pre Lesy SR jednoduchá. Veľkým, ktorí zaručia napríklad aj pravidelné platby za surovinu. V čase, keď sa na Slovensko chystajú ďalšie veľké a efektívne drevárske firmy, sa preto obavám menších nemožno čudovať. Ich strach o budúcnosť môže tlmiť snáď len fakt, že ak nebudú Lesy SR veľkou lesníckou spoločnosťou, ktorá im vie byť svojím objemom dodávok a logistikou primeraným partnerom, ďalší 'veľkí' neprídu.

Dnešné politické zápasy o Lesy SR preto nie sú len o budúcnosti slovenských štátnych lesov a terajšieho drevospracujúceho priemyslu. Je to aj súboj o zväzok kľúčov k novým drevárskym investíciám.

 

Lesy SR s certifikátom o hospodárení lesov trvalo udržateľným spôsobom

STV2 18:30 30.09.2004

 

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky a individuálni vlastníci lesov v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Zvolen, ktorí sa zúčastnili na certifikácií získali osvedčenie, že obhospodarujú lesy trvalo udržateľným spôsobom.

Úspešná realizácia pilotného projektu umožňuje Združeniu certifikácie Lesov Slovenska predložiť národný certifikačný systém už  v októbri tohto roka na schválenie rade riaditeľov programov pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných systémov. V praxi to znamená hodnotenie nezávislou stranou, či hospodárenie v lesoch zodpovedá ekologickým, ekonomickým a sociálnym štandardom.

 

Obec Staré Hory atakujú od leta medvede, ľudia majú strach

Staré Hory 11. októbra (TASR) - Už od leta dva medvede atakujú Staré Hory a jej osady roztrúsené v dolinách Veľkej Fatry a Starohorských vrchov. Jeden z macov schádza z Veľkej Fatry, druhý zo Starohorských vrchov. Prvého dokonca videli potulovať sa aj popri miestnej základnej škole.

Pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga pre TASR uviedol, že v Starých Horách nemožno vylúčiť kolíziu medzi ich obyvateľmi a medveďmi. Rozhodnúť o osude starohorských medveďov by mali podľa neho Ministerstvo životného prostredia SR, podnik Lesy SR a Štátna ochrana prírody čo najskôr. "Medveďov je na Slovensku viac ako je únosné ale neznamená to, že by sme ich mali všetky vystrieľať. Ak však začnú chodiť do dediny nie som proti tomu, aby tie jedince odchytili alebo zastrelili," dodal Saniga.

Starosta Ján Kováč potvrdil obavy obyvateľov z medveďov. V dedine už poškodili všetkých sedem včelínov. Pravidelne chodia nielen do záhrad, v ktorých dokmásali veľa stromov, ale túlajú sa i po uliciach. Ľudia do lesa už takmer ani nechodia.

"Obecný úrad požiadal v júli rezort životného prostredia, aby zabezpečil ochranu ľudí pred medveďmi. Podľa našich informácií ministerstvo už dávnejšie udelilo pre Lesy SR, Odštepný závod Slovenská Ľupča výnimku na odstrel v poľovnom revíri Polianka. Neviem o tom, že ho už poľovníci zastrelili. Dúfam že tak urobia skôr, ako sa tu stane nešťastie," povedal Kováč.

Riaditeľ závodu v Slovenskej Ľupči Vladimír Masica však dnes pre TASR uviedol, že medveďa v spomínanom revíri v sobotu ulovili. Nie však toho zo Starých Hôr, ale „návštevníka“ neďalekej  Tureckej. Ten totiž prišiel strelcovi prvý na mušku, starohorský ako keby cítil nebezpečenstvo a v posledných dňoch sa neukazoval.

"Dospelí, no najmä deti zo Starých Hôr musia byť preto naďalej v strehu. Medvede do dediny láka ovocie v záhradách, alebo cez ňu prechádzajú pri premiestňovaní sa medzi stanovišťami vo svojom rajóne. Ak sa však zviera dlhodobejšie zdržiava v blízkosti dediny alebo chodí do nej, jeho správanie vybočuje z normálu. Niekomu sa môže zdať neškodným, na určitý podnet však môže zareagovať neadekvátne," zdôraznil Saniga.