predstavujeme...

Vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ vyšlo v roku 2003 kniha, ktorá by nemala chýbať v knižnici ani jedného lesníka, alebo milovníka prírody. Po jej prečítaní si odrazu každý veľmi jasne uvedomí, aký obraz by poskytovali dnes niektoré najkrajšie partie Slovenského Rudohoria, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, keby sa v Dobroči  nebol narodil veľký syn slovenského národa Jozef  Dekrét Matejovie a keby sa nebol tak ostro a  jednoznačne postavil  proti drancovaniu lesov pre účely baníctva a hutníctva.  Nielen že sa postavil proti ich drancovaniu, on prvý začal s vedeckým prístupom k obnove lesa, k jeho pestovaniu a jeho obhospodarovaniu.

Aj po prečítaní knihy si dovolím tvrdiť, že ešte stále tento národ nedocenil jeho prínos a veľkosť. Možno obrat nastáva práve touto knihou a raz si skutočne uvedomíme čo tento jednoduchý človek vykonal pre budúcnosť lesníctva a pre budúcnosť ľudstva. Veď sám niekoľkokrát  varuje úrady : ,,Vyrúbať nedospelý  les by znamenalo zobrať tomuto kraju budúcnosť.“

Pán Kováčik urobil skutočne statočný kus roboty , keď vyhľadal v archívoch  všetko dostupné o lesníkovi a človekovi Jozefovi Dekrétovi Matejovie. Aký veľký kus roboty urobil, to tiež docení asi až história. Pri čítaní knihy som si robil poznámky a výpisky, z ktorých mi nedá aj na tomto mieste necitovať, pretože hĺbka týchto myšlienok sa jednoducho komentovať nedá : ,,Ľudstvo prežije len vtedy, keď si zachová prírodu v neporušenom stave. Na to všetko potrebuje odbornosť ale aj mravnosť. Odbornosť nám dáva schopnosť poznať súvislosti a vzťahy , mravnosť nám prikazuje rešpektovať ich. Obidvoje slúžia tomu, aby sme zachovali čo sme zdedili. Najvyšší stupeň mravnosti je odovzdať zveľadené dedičstvo potomstvu.“

Takýchto myšlienok je dielo plné a núti nás k zamysleniu osobitne nás lesníkov.

Jozef Dekrét Matejovie si meno Svätý z Handľov vyslúžil starostlivosťou o jednoduchý ľud v povodí Bieleho a Čierneho Hrona. Zabezpečil chudobnému ľudu nielen prácu v lese, ale aj možnosť obrábania pozemkov. Osobitnú zásluhu má na tom, že naučil tento ľud pestovať      a konzumovať zemiaky, ktoré sa stali druhým chlebom.

Vrelo môžem odporúčať túto útlu knižočku každému, určite zanechá vo Vás hlboký dojem a zážitok.

Na záver mi dovoľte ešte jeden citát z knihy, ktorý s v nej vyskytuje viackrát : ,,Príroda odhaľuje svoje tajomstvá len tomu kto pozerá, pozoruje, premýšľa a hľadá súvislosti.“

  Ing. Jozef  H i k l