Prvá dohoda lesníkov a ochranárov

Jozef MARKO

 

 

„Nie je to prvýkrát, čo sme si sadli spoločne s VLK-mi za rokovací stôl, ale v prípade rozšírenia prírodnej rezervácie Udava je to prvá konkrétna dohoda, s ktorou prichádzame,“ uviedol spoločnú tlačovú konferenciu š.p. Lesy SR a Lesoochranárskeho zoskupenia VLK generálny riaditeľ Ing. Karol Vinš a pokračoval: „Doteraz nemáme na Slovensku taký lesný ekosystém, v ktorom by sa dali dlhodobo sledovať prirodzené procesy prebiehajúce bez zásahu človeka. S ochrancami prírody sme sa zhodli na tom, že rozšírená prírodná rezervácia Udava môže splniť tento účel. Naším spoločným záujmom je monitorovať a vyhodnocovať procesy v prírode ponechanej na samovývoj a poučiť sa z výsledkov pozorovaní tak, aby sme v budúcnosti mohli ďalej skvalitňovať našu lesnícku činnosť.“

Náčelník VLK-a Juraj Lukáč poprel tvrdenia o tom, že ochrancovia prírody chcú urobiť zo Slovenska jeden veľký skanzen. Nesúhlasí však ani s takým stavom, že len za minulý rok bolo udelených v prírodných rezerváciách 3300 výnimiek. „O čom potom ochrana prírody je? Naša filozofia je jasná: Určitú časť územia ponechať na prírodu a ostatnú, väčšiu lesníkom. My si myslíme, že územie ponechané na samovývoj je stabilnejšie a môže účinne pomôcť aj okolitým hospodárskym porastom lepšie zvládať škodlivé vplyvy.“

Štátnym lesníkom, ale aj ochrancom prírody z VLK-a je jasné, že až po dlhom čase sa ukáže, do akej miery bude rozhodnutie o rozšírení PR Udava prospešné pre spoločnosť a samotnú prírodu a že ešte vo viacerých prípadoch sa budú názory lesníkov a ochranárov diametrálne rozchádzať. Dôležité však je, aby fungoval dialóg. V prípade prírodnej rezervácie Udava v severovýchodnom výbežku Slovenska, vyhlásenej v roku 1982 na výmere 52 hektárov s cieľom ochrany prirodzených spoločenstiev jedľových bučín, ktorá má byť rozšírená na 393 hektárov, má v dialógu pokračovať Krajský úrad životného prostredia v Prešove. Je na ňom, dokedy dohodnuté rozšírenie schváli.

Foto: autor