Zaujímavé stretnutie v Udavskom

 

Hľadanie riešení nie je možné ohraničiť priestorom ani časom. Žiadna chvíľa, v ktorej sa poctivo zamyslíme nad tým, čo sme urobili, a čo nám urobiť ešte len treba, nemôže byť zbytočná. Určite preto nebolo márnych ani niekoľko desiatok minút pracovného stretnutia, o ktoré som požiadal kolegov z Odštepného závodu Vranov. Zišli sme sa 31. apríla 2005 na Lesnej správe v Udavskom, aby sme pohovorili o téme dňa - vzniku nových lesných správ a lesných obvodov. A najmä o povinnostiach tých, ktorých sa tento krok dotkne najviac. Prinášame vám telegrafický „zostrih“ najzaujímavejších myšlienok tohto rozhovoru:

Ing. Martin STRMEŇ, riaditeľ OZ Vranov (51 rokov):

„Obsah pracovných náplní sa vyvíjal postupne. Pôvodne mal mať pestovnú činnosť v náplni len hospodár. Na základe nášho návrhu sa do náplní doplnilo, že aj lesník sa bude podieľať na tejto činnosti. Veď by to bolo nelogické - lesník by bol napríklad niekde pri ťažbe a nemal by si všímať pestovnú činnosť v susednom dielci? Medzi OLH a lesníkom nesmie byť striktná deliaca čiara, lebo v praxi by to bolo nerealizovateľné. Obaja sa budú musieť naučiť veľmi operatívne spolupracovať. Lesník však nebude OLH formálne podriadený, aby nevznikla ďalšia úroveň riadenia. OLH je kľúčová pozícia v systéme - teraz už tento iste nedá tak ľahko súhlas k ťažbe ako v časoch, keď hospodára vykonával sám správca. Na druhej strane aj OLH bude musieť mať záujem na tom, aby sa drevo predalo. Istá protirečivosť ich pozícií bude pre les prospešná. Celkovú vedomostnú úroveň personálu budeme ťahať hore. Ku skúškam OLH pošleme aj lesníkov, vznikne tak potenciálna konkurencia i reálna záloha pre prípad potreby. Výhodou východného Slovenska je, že sme si samostatnú pozíciu OLH, (vtedy sme ho volali nadlesný), v časoch správ lesov už odskúšali. Priestor pre veľký platový rast v tomto roku nevidím, prioritou bude najmä zabezpečenie materiálnych a organizačných podmienok, aby sme hospodára nedostali do frustrujúceho postavenia nezvládnuteľnosti úloh. Súhlasím však, že OLH by mal byť zaradený alternatívne aj vyššie ako do 8. stupňa, lebo najmä pre skúsených OLH je súčasné zaradenie demotivujúce. Lesník bude mať hmotnú zodpovednosť nie za konkrétny obvod, ale odvozné miesta, a to mu umožní väčšiu operatívnosť v prípade prechodu medzi obvodmi.“

Ing. Marián VERBA, vedúci LS Stropkov, ktorá vzniká zlúčením LS Stropkov a LS Turany (43 rokov):

„Očakával som, že na štartovacej čiare nového systému sa stretneme aj s príslušným technickým vybavením – prinajmenšom s autami a  mobilmi pre OLH. Dnes je jasné, že sa tak nestane. Zvládneme to, no tentoraz to bude tvrdé, hoci organizačné zmeny, ktoré zažívame v priemere každých 5 rokov, nás už naučili všeličo. Náročnosť toho, čo nás teraz čaká, najlepšie dokumentuje príklad z LHC Havaj. V deväťdesiatych rokoch tu bola vzhľadom na náročné úlohy samostatná lesná správa s výmerou 2600 ha. Pracoval tu správca, dvaja technici a štyria lesníci. Po vzniku správ lesov výmera a úlohy takmer neklesli, no ostal tu len jeden OLH a štyria lesníci. Od zajtra tu bude za rovnakých podmienok už len jeden OLH a jeden lesník. Dostávame tu teda za niekoľko rokov pri takmer nezmenených úlohách nasledovný personálny reťazec 7 – 5 – 2. Treba povedať viac?! Úlohy budú naozaj veľké a v dlhšom čase bez primeraného technického vybavenia nezvládnuteľné. Základom musí zostať kolektívne vnímanie úloh správy. No do výdaja hmoty by sa OLH nemal púšťať, lebo systém by stratil zmysel. Fakt je, že OLH bude teraz citlivejšie vnímať svoju zodpovednosť ako v časoch, keď sedel na správe a bol od lesa trocha bokom. Vtedy akosi ľahšie podpísal súhlas na ťažbu. To, že lesník postupuje do „sedmičky“, je správne, ale vážnosť funkcie OLH mala byť vyjadrená vyššou triedou ako je 8. Jeho motivácii by to pomohlo. Dobre by bolo po rokoch priznať vedúcemu správy opäť aj fond odmien. Veď ešte aj na kávu pre štátnu správu sa musíme poskladať...“

Miroslav MOJSEJ, technik pre ťažbu na LS Turany, teraz to isté na LS Stropkov (43 rokov):

„Je veľmi pozitívne, že v novom systéme nastane súlad medzi tým, čo robíme a tým, čo od nás požaduje zákon. Keď som ako technik na správe robil aj OLH, bolo to veru také všelijaké, lebo som musel čakať, či mi správca dovolí urobiť to, čo mi prikazoval zákon. Najťažšie to budú mať lesníci, ktorí postúpili za OLH, a nemajú dostatočné skúsenosti. OLH sa stáva zaslúžene kľúčovou pozíciou, no bez patričného vybavenia by to bola pozícia nezvládnuteľná. Veď sa len pozrime sa na lesníka v súkromných lesoch, jeho vybavenie a plat sú neporovnateľné... Myslím si, že život nám ukáže, že lesník bude musieť byť viac „po ruke“ hospodárovi ako správcovi...Časové rezervy máme na správach už dávno vyčerpané, a tak stavať zvládnutie úloh na tom už nemožno. Napokon, ponímať lesníka ako človeka, ktorý začína o 7,00 a končí o 15,00 je nepochopením jeho práce. Takýto systém majú na závode...Všetko je napokon o motivácii. Máme napríklad na správe hospodára, manželka je nezamestnaná a on má 12.000 čistého. Ak by si išiel privyrobiť do prerezávky, bude to konflikt záujmov. Ako nás má s takýmto platom reprezentovať vo svojom okolí..? Motivujeme ho alebo len využívame? Zmeny v našom podniku sú však jednoznačne potrebné. Bol som niekoľko rokov mimo štátnych lesov a teraz po návrate mám pocit, že som sa vrátil do spiacej firmy. Počítať s osobitnými kanceláriami pre OLH na obvodoch nemôžeme, bola by to zbytočná režijná záťaž. Treba to robiť tak ako v súkromných lesoch – kanceláriu má OLH v aute.“

Ing. Karel LANG, vedúci LS Udavské, doposiaľ i po jej zlúčení s LS Nižná Jablonka (57 rokov):

„Myslím, že prípravnú fázu nového systému bolo potrebné urobiť vo väčšom predstihu, ľuďom stále nie je celkom jasné čo sa od nich očakáva, tak ako to môžu dobre urobiť! Pokiaľ OLH a lesník nebudú mať auto, nemôžu úlohy zvládnuť. Nasadenie mobilov nie je jednoznačné – na veľkej časti správy nemáme vôbec signál. Pôvodné rozdelenie pracovných náplní nebolo šťastné, OLH by vlastne v tom prípade bol len pestovný lesník a lesník zase len ťažbový majster. Lesník by mal mať približne také isté povinnosti ako doteraz. Úlohy budú mimoriadne tvrdé: Ak zoberiem, že priemerný obvod bude mať 6800 m3 ťažby a reálny pracovný fond je 210 dní, potom 40 % z tohto času bude lesník len vydávať hmotu. Nie je to strelené číslo, ale fakt! A prirátajme k tomu hoci len vyznačovanie ťažby. Doteraz sme ročne ťažili 20.000 m3 a tri mesiace sme všetci na správe do nohy vyznačovali ťažbu. Správca musí mať právo kompetenčný spor medzi ním a hospodárom uzavrieť, napokon každý správca má aj skúšky hospodára. K náhradám za autá si myslím, že by malo byť kalkulované aj s cestou hospodára z bydliska na správu“.

Zdeno ŠLANG, doteraz vedúci LO Jablonovec na LS Turany, po novom lesník na LO Jablonovec na LS Stropkov ( 35 rokov):

„Zatiaľ mi nie je celkom jasné ako to bude vypadať, ak ma správca pošle zajtra vydávať drevo a OLH mi ráno potom dá iné pokyny. Keď som chcel mať poriadok na obvode, tak som aj doposiaľ musel používať svoje súkromné auto. Som preto rád, že sa s možnosťou pridelenia služobného auta aj lesníkovi uvažuje. Naozaj to nebude žiadny luxus. Veď budeme na veľkých nových obvodoch od seba často celé kilometre a nebudeme sa môcť voziť spolu. Ak mám napríklad ráno odvoz, tak si hmotu pripravujem ešte večer, hospodár by ma asi vtedy ťažko čakal..“

Ing. Ján HRUŠKOVIC, doteraz vedúci LS Sedliská, po novom výrobnotechnický námestník na OZ Vranov (41rokov):

„Mám obavy, že v novom systéme lesníkovi, najmä ak tento príde z inej lesnej správy, bude trvať veľmi dlho, kým spozná terén svojho obvodu. A všetky porasty novej správy dobre spozná až po rokoch. Lesník, ktorý by podľa nových pracovných náplní len vydával hmotu a nešiel do porastov ja však mám „figu“. Neviem si celkom dobre predstaviť s takýmito lesníkmi vyznačovanie ťažby, ktorá zaberie pri poklese pracovníkov mimoriadne veľa času. A počítajme aj s porastmi, ktoré budeme musieť vyznačiť do zálohy pre prípad zlého počasia – náš závod je na 80 % vo flyšovej oblasti. Inak bude logistika obchodu veľmi rýchlo len teóriou. Mimoriadne povážlivé je načasovanie štartu na nového systému na jar – zalesňovacie úlohy sú veľmi náročné. Ako teraz nájdu noví ľudia mnohé drobné plochy na zalesnenie? Nerozumiem celkom, prečo sme išli pri projektovaní zmien len týmto smerom. Mohli sme rozmýšľať aj tak, že po zlúčení lesných správ obvody zväčšíme na priemerných 1000 ha, všetkých lesníkov vyškolíme za OLH a dostaneme rovnaký efekt ako teraz, no pri podstatne menšom výdaji energie! Boli by sme stavali na osvedčenom systéme. Na lízing auta by mala lesníkovi aj firma nejako prispieť. A pre spotrebu PHM týchto áut treba priznať aspoň údaj pre mesto, stav ciest to vyžaduje.“

Ján SABOL, doposiaľ lesník na LO Dúbrava na LS Udavské, po novom OLH na LO Ilovnica na rovnakej správe ( 42 rokov):

„Mám skúsenosť, že náhrady za použitie auta bývali zdaňované, to určite nie je správne. Mrzí ma aj diskriminácia stredoškolákov v návrhu nového lesného zákona, kde pre výkon OLH sa im povoľuje len výmera do 500 ha. Som presvedčený, že úlohy na obvode bude možné v skutočnosti zvládnuť len tak, ak aj hospodár pomôže pri výdaji dreva. Bude to však popretie jedného z dôležitých princípov nového rozdelenia pracovných povinností.“

Ján MIČOVSKÝ

Foto: autor