Každý strom vzácnosťou

Pompéznosť Zakázaného mesta

Jozef MARKO

O projekte Zelená Čína sa toho už popísalo na Slovensku viac ako dosť. Aj diskusií o tom, či má alebo nemá zmysel bolo neúrekom. Riaditeľka OZ Semenoles Ing. Katarína Chválová a riaditeľ OZ Palárikovo Ing. Ladislav Varga, CSc. mali možnosť sa pred niekoľkými týždňami na vlastné oči presvedčiť, že to v Číne so znovuzalesnením krajiny myslia skutočne vážne.

„Číňanom veľmi záleží na tom, aby bola ich krajina zelená po celý rok, nielen počas štvormesačného obdobia dažďov. Aj preto sa v odvetví lesníctva už stihli v Číne etablovať firmy z vyspelých lesníckych krajín – Švédska, Fínska, Nemecka, Talianska a Holandska. Napriek tomu, že zrealizovať akýkoľvek obchod v Číne je dosť náročné, je tam priestor aj pre nás. Môžeme sa napríklad presadiť dodávkou niektorých našich klonov topoľov, pretože Číňania majú osobitný záujem o rýchlorastúce dreviny. Na druhej strane treba povedať, že topole z Číny už na Slovensku rastú. Napríklad 28-ročné balzamové topole pri Liptovskej Mare, smerom od motorestu Dechtáre k Liptovskému Mikulášu,“ hovorí L. Varga. Jeho pocity z toho, ako zaobchádzajú čínski lesníci s biologickým materiálom, sú však zmiešané. „Pýtal som sa: Zavlažujete? Odpovedali: Áno. Akými dávkami? Nevedeli. Pýtal som sa: Hnojíte? Opäť odpovedali, že áno. Akými dávkami, pýtam sa. Znova nevedeli odpovedať...“

Rozpaky nad niektorými praktikami lesníckych kolegov z Číny neskrýva ani K. Chválová: „Viete, keď sa slovenský lesník pozerá na to, ako sú napríklad borovice v Číne sadené podobne ako ryža do rýh, napúšťaných vodou, alebo ako sú vysádzané orezané topole, ponechané predtým na suchu a vo vetre, je to zvláštny zážitok. Číňania sú veľmi dobre technicky a technologicky vybavení, ale niekedy akoby nevedeli, ako môžu tieto prednosti využiť. Na druhej strane si dávajú úžasnú námahu so zalesňovaním, každý strom je pre nich skutočnou vzácnosťou. Milujú parky a oddych v nich. Nejde im o produkciu drevnej hmoty, ale o zazelenenie krajiny, čo sa im viac – menej, i keď s obrovskými nákladmi darí. Po niekoľkotýždňovom pobyte v Číne som presvedčená, že aj pre slovenských lesníkov je tam priestor na spoluprácu, bude však potrebné nájsť serióznych partnerov.“

Foto: Ing. Katarína Chválová