Čo na to novinári?

Na ťahu je vláda

Jozef MARKO

Bezprostredne po tlačovej konferencii k odumieraniu smrečín na Kysuciach a na Orave v Čadci sme sa aspoň niekoľkých novinárov opýtali, aký dojem si odnášajú po tom, čo videli a počuli na túto tému?

Vladimír Ľach, redaktor Rádiožurnálu Slovenského rozhlasu:

„Takéto silné zastúpenie počnúc ministrom, cez štátneho tajomníka, generálnych riaditeľov lesníckych inštitúcií až po ďalších odborníkov hovorí o tom, čo opakovane sprostredkovávame verejnosti aj my novinári, že situácia v lesoch na Kysuciach a Orave je veľmi zlá. Možno proces revitalizácie lesov tak, ako bol dnes odprezentovaný, v celom komplexe opatrení, mal byť začatý skôr. Ja sám som urobil v uplynulých rokoch niekoľko žurnalistických materiálov na túto tému a mrzí ma, že sa minuli účinku, pretože ich pozorne nepočúvali kompetentní ľudia. Ich laxný prístup k riešeniu tohto problému nás dostal do situácie, ktorej sme svedkami dnes. Teraz je dôležité, aby to, čo tu dnes odznelo, neostalo iba vo fáze slovných deklarácií, ale aby sa našlo dostatok finančných prostriedkov na realizáciu konkrétnych opatrení, ktoré zastavia odumieranie tunajších smrečín. Na ťahu je vláda. My novinári budeme radi o každom, čo aj čiastkovom úspechu verejnosť informovať. Pritom je vážnym problémom aj skutočnosť, že viac ako polovica plochy lesov na Kysuciach je súkromných. Považujem za nevyhnutné zmeniť legislatívu tak, aby sa aj súkromní vlastníci lesov aktívne podieľali na ich ozdravení. Iba tak bude tento proces úspešný.“

Andrea Harmanová, redaktorka denníka Plus jeden deň:

„Informácie, ktoré tu dnes odzneli, považujem za dosť alarmujúce. Vnímam túto akciu ako osvetu určenú všetkým kompetentným, ktorých sa tento problém týka, aby sa spojili a zastavili hroziaci zánik tunajších lesov. My novinári sa budeme snažiť pomôcť lesníkom svojím dielom, aby sa im to podarilo.“

Jiří Junek, šéfredaktor českého odborného časopisu Silva Bohemica:

„Som veľmi rád, že sa podarilo lesníkom dostať priamo na tvár miesta ministra pôdohospodárstva, že tu bol prítomný aj generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra a že sa konečne niečo pohlo. Považujem za užitočné, že už spolu rokovali a ešte budú rokovať ministri pôdohospodárstva a životného prostredia. Dúfam, že sa im spoločne podarí nájsť riešenie, ktoré zažehná nebezpečenstvo, hroziace slovenským lesom, pretože sú skutočne v kritickej situácii.“