DNES Z OZ PRIEVIDZA

Menia kultúru starostlivosti o zver

Jozef MARKO

Neviem, čím to je, ale na väčšine reportážnych ciest po odštepných závodoch š.p. LESY SR natrafím na daždivé a chladné počasie. Ešteže ma vždy sprevádzajú zaujímaví ľudia, ktorí myslia, pracujú a žijú ako lesníci. Nie inak tomu bolo aj počas mojej návštevy na OZ Prievidza v prvej polovici apríla tohto roka. Vonku mi šľahal do tváre studený dážď, ale v duši ma zohrieval dobrý pocit z toho, že prievidzkí kolegovia vedia čo chcú a prečo to chcú.

Veľká pozornosť venovaná komunikácii

Riaditeľ OZ Prievidza Ing. Igor Števlík má na flipcharte vo svojej útulnej a vôňou dreva predýchanej kancelárii napísané jasne sformulované ciele a úlohy na rok 2006 pre zamestnancov závodu podľa jednotlivých úsekov. „Vo vedení závodu sme presvedčení o tom, že je dôležité, aby naši kolegovia včas pochopili, čo od nich chceme a prečo to od nich chceme. Preto venujeme veľkú pozornosť odkomunikovaniu nielen samotných zámerov a rozhodnutí, ale aj ich porozumeniu v súvislostiach a v kontexte s dlhodobými cieľmi. Najbližšie napríklad chceme zorganizovať školenia pre našich OLH a viesť ich správnym smerom pri vyznačovaní výchovných zásahov a ťažieb tak, aby sa vnútorne stotožnili so snahou dosiahnuť optimálny pomer medzi ekonomickým efektom a lesníckym cítením.“

Prievidzkí lesníci vidia ďalšie možnosti na zvyšovanie efektivity hospodárenia OZ vo využívaní ľadom ležiacej, neobhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy po jej preradení z poľnohospodárskeho do lesného pôdneho fondu, napríklad na pestovanie energetických porastov. Dôraz chcú klásť v tomto roku aj na vysporiadanie pozemkov pod chatami na LPF, na výkup dreva a väzbu na sklad, na certifikáciu a ďalšie činnosti, ktoré budú znamenať lepšie zhodnotenie štátneho majetku. Prievidžania majú konkrétne zadefinované úlohy, stanovené kompetencie a termíny. Ostáva im len držať palce, aby boli v plnení svojich inšpirujúcich predstáv čo najúspešnejší.

Špecifický prístup k poľovníctvu

OZ Prievidza predstavuje v porovnaní s ostatnými OZ špecifikum. Tunajší lesníci prevzali do konca minulého roka pod svoju správu poľovné revíry, v ktorých š.p. LESY SR vlastní viac ako 50% výmery. V súčasnosti tak obhospodarujú desať režijných revírov na výmere presahujúcej 34 300 hektárov. Okrem týchto klasických režijných revírov hospodária aj v štyroch podielových revíroch na výmere 3 000 hektárov. Štátny podnik tak získal na Hornej Nitre možnosť zabezpečovať starostlivosť o zver a výkon práva poľovníctva v dvoch veľkých komplexoch poľovných revírov. Jeden má 14 000 hektárov a druhý 11 000 hektárov. Medzi ne je vklínený poľovný revír Poľovníckeho združenia Žiare, v ktorom síce majú štátne lesy 700 hektárov, ale nie majoritu. Prievidžania sa nerozhodli pre tento krok preto, aby si mohli v jelenej oblasti do sýtosti zapoľovať, alebo aby sa vyrovnali, či prekonali poľovnícky komplex pod legendárnou Poľanou. Ich motívy mi vysvetľuje Ing. Jozef Spevár, vedúci lesníckej výroby: „Historicky sú skutočné stavy jelenej zveri na Hornej Nitre nielen z titulu zimnej migrácie veľmi vysoké. Aj v letných a jesenných mesiacoch sú totiž nad normovanými kmeňovými stavmi. V dôsledku toho v našich revíroch máme kvantitu, ale na úkor kvality, čo sa prejavuje aj zvýšenými škodami, spôsobenými zverou na lesných kultúrach a v poslednom čase výrazne aj na poľnohospodárskych kultúrach. Naším cieľom preto je znížiť stavy zveri na únosnú mieru pri dodržaní optimálneho podielu samčieho a samičieho pohlavia, odloviť prestárnuté a choré jedince a vytvoriť dobré podmienky pre zdravé jelenice, schopné reprodukcie kvalitných jelienčat. Naším výhľadovým cieľom, ktorý chceme napĺňať po dvoch až troch rokoch, je občerstviť tunajšiu populáciu jeleňa karpatským jeleňom, dovezeným z Chránenej poľovnej oblasti Poľana a z východného Slovenska.“

Prievidzkí lesníci sú presvedčení, že idú správnou cestou, ktorú svojím postojom podporuje aj vedenie podniku na čele s generálnym riaditeľom Ing. Igorom Olajcom. Ten sa nedávno k tejto problematike vyjadril aj v odbornom časopise LES – Lesokruhy: „Aj napriek tomu, že režijné revíry š.p. LESY SR zaberajú len 12 percent z poľovnej plochy Slovenska, svojimi výsledkami v chove a love zveri presahujeme priemer ostatných poľovných revírov a reprezentujeme slovenské poľovníctvo aj na medzinárodnej úrovni. Túto pozíciu si chceme udržať. V súčasnosti sme sa zamerali aj na zlepšenie úrovne a kvality chovu zveri vo zverniciach. Vo voľných revíroch je prioritou obhospodarovanie zveri v rámci väčších komplexov.“

V praxi nebýva obyčajne jednoduché presadiť racionálne a dobré myšlienky, pretože narážajú na odlišné záujmy. Prievidzkí lesníci pri presadzovaní novej filozofie narazili na predstavy poľovníkov tých poľovníckych združení, ktoré neboli založené na vlastníckych vzťahoch a ktorí nevedia a nechcú pochopiť, že vlastníci rozhodujú o tom, za akých podmienok je zhodnocovaný ich majetok. A tu je podľa mojich sprievodcov kameň úrazu, ktorý spôsobil medzi lesníkmi a poľovníkmi na Hornej Nitre napätie, prerastajúce do mediálnych atakov, vyhrážok súdmi a osobných antipatií. „Naši oponenti hovoria, že sme radikáli, ale ja hovorím, že argumentujeme a konáme ako umiernení vlastníci lesov, ako profesionáli, ktorí dokážu nájsť rovnováhu v záujme lesníckom i poľovníckom. Som presvedčený o tom, že ak nám boli zverené do užívania štátne lesy a našou povinnosťou ich je obhospodarovať efektívne pre štát a v súlade s mimoprodukčnými funkciami lesa, je našou povinnosťou takisto regulovať stavy zveri tak, aby sme znížili škody spôsobené zverou, ktoré nám spôsobujú ťažké ekonomické straty. No a zároveň skvalitnili chovy zveri a získavali kvalitné trofeje, ktoré pri poplatkovom odstrele predstavujú významný ekonomický prínos,“ argumentuje Ing.  Števlík.

Ing. Spevár v súvislosti s kvalitou trofejí komentuje argumenty druhej strany a vysvetľuje postoj štátnych lesníkov. Jeho pozícia je o to ťažšia, že žije v Nitrianskom Pravne. Býva v ňom viacero z viac ako 70-tich členov poľovníckeho združenia, ktoré o revír prišlo. „Funcionári Okresnej organizácie SPZ majú v rukách tridsaťročné štatistiky, podľa ktorých sa v premnoženej populácii jelenej zveri vyskytne raz za čas aj jeleň s hodnotou trofeje nad 200 bodov. My však nechceme vychádzať zo stavu premnoženia zveri a neúnosných škôd, ktoré spôsobuje. Chceme mať stabilizované a únosné kmeňové stavy zveri, v ktorých nemôže byť problém dochovať hneď niekoľko kvalitných, dvestobodových jeleňov.“

Jedinečný zazimovací zverník

Ale to už sadáme do auta a mierime v trojici priamo do Nitrianskeho Pravna, ktoré je vzdialené od Prievidze iba pár kilometrov a kde sídli jedna z piatich lesných správ na tomto OZ v spoločnej budove s expedičným skladom. V priestoroch LS pokračujeme v diskusii na poľovnícku tému s vedúcim Ing. Milošom Vaňom a poľovným špecialistom na lesnej správe, Róbertom Greschom. Ten hovorí, že „členovia poľovníckeho združenia boli zvyknutí inak hospodáriť. Každý mal svoj posed, svoj krmelec, ktorý plnil bez ohľadu na migráciu zveri, bez ohľadu na to, či sa v jeho okolí zdržovala, alebo nie. My na rozdiel od nich kŕmime zver vo väčšej miere a jej pohyb usmerňujeme umiestňovaním krmelcov, solísk a podobne tak, aby sa nenachádzali v blízkosti lesných kultúr, takže dokážeme eliminovať, resp. zmierniť aj takýmto spôsobom škody, ktoré nám zver na mladých lesných porastoch spôsobuje.“

Ing. Vaňovi nebolo všetko jedno, keď išiel nedávno na ošetrenie k miestnemu zubárovi, ktorý je členom dotknutého poľovníckeho združenia. „Povzniesli sme sa nad náš spor, ale inak tu žijeme vlastne v permanentnom konflikte s miestnymi poľovníkmi. Nie je to vôbec jednoduché,“ povzdychne si.

Zlepší sa mu však nálada, keď sa vyvezieme nad obec Kľačno, kde plánujú prievidzkí lesníci vybudovať na výmere 11 hektárov prvý zazimovací zverník na Slovensku. Pozerám na druhovo pestrý, viacetážový porast v členitom teréne, navyše s priľahlými úživnými pasienkami, ktorý má byť oplotený 1 600 metrami pletiva, prerušeného dvoma veľkými bránami. „Už roky tu funguje kŕmna linka a zver je tu naučená chodiť vo veľkých počtoch. Predpokladáme, že tu v zime budeme schopní dočasne sústrediť až stovku kusov jelenej zveri. Pomôžeme jej tak prikrmovaním nielen prekonať zimu, ale budeme mať možnosť sledovať jej zdravotný stav, pomer pohlaví a získať jej zhody. To sú výhody. Na druhej strane budeme musieť zver vo zverníku chrániť pred pytliakmi a zberateľmi zhodov, ale aj pred dravcami, predovšetkým rysmi,“ hovorí Ing. Spevár a Ing. Vaňo dodáva, že zverník bude mať aj zaujímavú zvlášnosť – dva záskoky, ktoré umožnia zveri v čase núdze doskočiť do zverníka, ale uniknúť jej von z neho už nedovolia.

Pozeráme sa spolu na krásny kraj, ktorý je skutočným poľovníckym rajom. Dokumentujú to aj údaje, bilancujúce poľovnú sezónu 2005. Počas nej ulovili v režijných revíroch na teritóriu OZ Prievidza celkovo 758 kusov raticovej zveri. Z tohto počtu pripadlo 369 kusov na jeleniu, 280 kusov na diviačiu, 56 kusov na muflóniu a 50 kusov na srnčiu zver. Čísla, ktoré asi nepotrebujú ďalší komentár. Azda len dodatok, že v takto významnej a bohatej poľovnej oblasti nadobúda väčší význam aj snaha tunajších lesníkov zlepšiť kultúru starostlivosti o zver, ktorá nemôže byť chápaná iba ako hobby niekoľkých jednotlivcov, ale musí byť vykonávaná ako skúsenosťami a znalosťami podložená profesionálna práca, prinášajúca efekt celej spoločnosti.

 

Zľava Ing. Števlík, Ing. Vaňo

a Ing. Spevár.

V zime je o zver na OZ Prievidza postarané Jeleň počas skoku cez zvážnicu Koník a vývozka. Klasika a moderna môžu spolupracovať.