PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Rozkrádači prírody


Rozkrádači prírody

(15.12.2009, Markíza, Televízne noviny dnes, 19:23, , Denisa Cibulka)

Moderator: Miriam Kalisová
Moderátor: V lesoch vyčíňajú zlodeji dreva. Nielenže drevo kradnú, ale nezastavia sa ani pred výrubom stromov. Polícia aj lesníci sú takmer bezmocní.
Redaktor: Na tomto mieste by mal byť zarastený les. Miesto neho je tu však len časť spustošeného lesa.
Pavol Gerendás, Lesná správa v Bajči: To čo vidíme, tak to je hanba čo tu zanechali. Je nám do plaču, ale hovorím, nevieme tomu zabrániť.
Redaktor: Lesníci vychádzajú ľuďom v ústrety, ale ľudská bezohľadnosť nemá hranice. Drevo na zimné kúrenie si môžu ľudia v lesoch pozbierať na povolenie podľa pokynov lesníka za pomerne lacný peniaz.
Pavol Gerendás, Lesná správa v Bajči: Nepýtame od nich veľké peniaze, do tých 40 eur a má zásoby na celú zimu. Môže si pozbierať, je to oficiálne.
Redaktor: Napriek tomu neváhajú zničiť hoci celý les.
Pavol Gerendás, Lesná správa v Bajči: Vypilujú, robia obrovské škody ktoré sú prakticky nevyčísliteľné.
Redaktor: Z Kolty pri Nových Zámkoch dokonca ukradli veľké množstvo dreva na predaj. Prípad vyšetruje polícia.
Anton Molnár, odštepný závod Lesy SR v Palárikove: Tie miesta strážené nie sú. Ale nikoho to neoprávňuje. A príde tam lesník ráno a bohužiaľ nenájde tam zhruba za fúru dreva, čo v našich podmienkach je zhruba tých 20 metrov.
Božena Bruchterová, hovorkyňa KR PZ Nitra: Predchádzať takýmto krádežiam by sa dalo aj tým spôsobom, že by si majitelia dostatočne zabezpečili ochranu majetku čím by nedávali zlodejom šancu na páchanie trestnej činnosti.
Anton Molnár, odštepný závod Lesy SR v Palárikove: Je ťažké si predstaviť chrániť územie o 570-tisícoch katastrálnych hektárov a 30-tisíc hektárov lesa sa tam teda nachádza a máme všeho všudy bezmála sto technicko-hospodárskych pracovníkov.
Redaktor: Hoci zlodejina s drevom v našich lesoch prekvitá, lesníci vravia, že aj medzi chudobnejšími ľuďmi existujú svetlé výnimky. Od nich by sa vraj mali poučiť tí, ktorí kvôli krádeži dreva riskujú až dva roky za mrežami.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené