J. Štefánik: „To je to pravé lesnícke“

Jozef MARKO

Ťažbári a logistici OZ absolvovali školenia k sortimentácii

 

Riaditeľ OZ Prievidza

Ing. Igor Števlík počas praktickej

ukážky sortimentácie v teréne.

Tri augustové dni trvali školenia o novom prístupe k sortimentácii, ktorých sa v malebnom prostredí pohoria Tríbeč a pod hostiteľskou kuratelou pracovníkov OZ Prievidza postupne zúčastnili ťažbári a logistici všetkých odštepných závodov š.p. LESY SR. Cieľ školení vystihol v apele na ich účastníkov rozvojovo-technický riaditeľ Ing. Ján Štefánik: „Ide nám o to, aby ste sortimentáciu pochopili v súvislostiach, konkrétne vo vzťahu medzi výrobou, obchodom a logistikou. Veď všetko, čo vám tu o samotnej sortimentácii dnes prezentujeme, robíte! Ale položte si otázku, ako to robíte? Ak nie sú k dispozícii presné údaje zo sortimentácie, nie sú presné ani ročné plány ťažby a nemôže byť dobre naplánované ani ďalšie použitie finančných prostriedkov. Naším cieľom v sortimentácii je dopracovať sa k vysokej presnosti a software, ktorý máme k dispozícii, nám to umožňuje.“

Skúsenosti z pilotného projektu nového obchodno – logistického systému na OZ Prievidza, prezentované riaditeľom závodu Ing. Igorom Števlíkom a logistikom Ing. Rudolfom Gábrišom ukazujú, že pri dôslednom poznaní a uplatňovaní kritérií zaradenia stromov do akostných tried na základe vonkajších limitujúcich znakov, je možné pri vyznačovaní ťažby dosiahnuť iba 5-percentnú odchýlku tabuľkovej sortimentácie na stojato od reálnej výťažnosti sortimentov, čo je vynikajúci výsledok. Presným, jednotným a aktuálnym prístupom k sortimentácii by sme sa mali dopracovať k takejto odchýlke v rámci celého podniku. Zavedenie funkčného obchodno-logistického systému prinesie vyšší efekt a viac peňazí pre les, takže povedie k skvalitneniu celej lesníckej činnosti, ktorá sa odvíja od profesionálne zvládnutej sortimentácie a vyznačenia ťažby. „To je to pravé lesnícke na našej práci. Ak OLH zodpovedne vyznačí ťažbu, pozitívne ovplyvňuje všetky ostatné činnosti,“ dodal Ing. J. Štefánik.

Zmena myslenia

Platí to samozrejme aj o obchode. Obchodný riaditeľ š.p. LESY SR Ing. Dávid Németh o novom prístupe k sortimentácii povedal: „Je to o zmene myslenia lesníkov a zákazníkov. Chceme sa dopracovať k stavu, že zákazník si už nebude vyberať z vymanipulovaných sortimentov na odvoznom mieste alebo na expedičnom sklade. My budeme pripravovať drevo podľa konkrétnych požiadaviek zákazníkov a plánovať ťažbu, uzatváranie kontraktov, zadanie prác a dodávky dreva tak, aby sme splnili zákazníkove požiadavky čo najefektívnejšie a pri tom plne rešpektovali potreby lesa. V rámci nového obchodno-logistického systému s korektnými údajmi zo sortimentácie jednotlivých porastov bude vďaka softwaru relatívne ľahké rýchlo rozhodnúť o tom, odkiaľ požadovaný sortiment zákazníkovi dodáme, a to pri minimálnych nákladoch. Systém bude zároveň veľmi ľahko kontrolovateľný. Čo sa týka sortimentácie bude jasné, kto ťažbu v danom poraste vyznačoval a teda kto je za ňu zodpovedný.“ Mimoriadnu dôležitosť postavenia OLH v obchodno – logistickom reťazci podčiarkol aj Ing. Miroslav Borsek, vedúci Odboru manažmentu kvality a kontroly, ktorý ju predstavil v celom komplexe procesov s popisom činností podľa jednotlivých oblastí v programe FORM1, ktorý je dielom expertnej skupiny Transform.

Ťažbári a logistici OZ, ktorí sa školení o novom prístupe k sortimentácii zúčastnili, sa stali školiteľmi odborných lesných hospodárov, vedúcich lesných správ a ťažbárov lesných správ. Školenia sa uskutočnili v priebehu septembra.

 

Anketa s účastníkmi školenia

„Aký prínos bude mať podľa vášho názoru nový prístup k sortimentácii?“

Opýtali sme sa niekoľkých účastníkov školenia.

„Prínos spočíva v rýchlejšom spracovaní dát. Podstata sortimentácie sa nemení, ibaže spracovanie dát je modernejšie, rýchlejšie, s využitím počítačov. Ušetrí nám to veľa času a čas sú predsa peniaze.“
„Pozitívne hodnotím, že nový prístup k sortimentácii vychádza z existujúcej LHKE-čky. Doteraz používané kalkulačné listy boli síce dobré, ale veľa údajov sme museli do nich dohadzovať. Teraz všetko prejde z LHKE a ušetrí nám to kopec času.“
„Nový prístup pri-
nesie veľké uľahčenie práce pre ťažbárov a logistikov, od sortimentácie v teréne až po predaj dreva. Sortimenty budú presnejšie určované a tým pádom môže byť aj efektívne koordinovaný odbyt.“

„Prínos bude spočívať v sprehľadnení dodávok dreva a následne aj v plánovaní a cenotvorbe. Umožní nám to rok dopredu presnejšie ako doteraz určiť objem očakávaných tržieb, pretože už nebudeme vychádzať z paušálnych údajov za predchádzajúci rok.“

Foto: autor

Pár dobrých rád pri sortimentácii na stojato od Ing. Igora Števlíka:

1. Pozor na rozdiely v zatrieďovaní duba a buka do akostných tried. Dub zatriedený do triedy D je takmer celý vláknina v rôznych hrúbkových stupňoch, buk pri zatriedení do D-éčka zhruba jednou tretinou hmoty padá do triedy III.B.

2. Všímajte si pozorne poškodenie posudzovaných stromov.

3. Ak strom spĺňa kritériá zaradenia do akostnej triedy A alebo vyššej B nevadí, že strom je tenší, netreba ho kvôli tomu zaradiť do nižšej triedy, pretože aj pri stromoch nižších hrúbkových stupňov sortimentačné tabuľky automaticky zvyšujú podiel vlákniny v porovnaní s guľatinou.