Stretnutie vedenia podniku a odborných lesných hospodárov

Peter GOGOLA

Jedným z predpokladov úspešného zavŕšenia zmien, prebiehajúcich v súčasnosti v našom podniku, je komunikácia so všetkými zamestnancami, ktorých sa zmeny týkajú. Vedenie podniku sa podujalo zorganizovať stretnutia so zamestnancami s úmyslom vysvetľovať ciele a zámery a získavať pre ne podporu. V neposlednom rade je pre vedenie dôležitá spätná väzba, ktorá mnohé napovie o miere stotožnenia sa so zmenami a o názoroch na ne. Preto po stretnutiach s vedúcimi lesných správ prišli na rad stretnutia s tými, ktorých sa prebiehajúce zmeny azda najviac dotýkajú – s odbornými lesnými hospodármi.

To, že nie je jednoduché porozprávať sa s vyše päťsto OLH, je nad slnko jasnejšie. Preto sa celé podujatie uskutočnilo na päťkrát (3.,4.,5.,10. a 14. októbra) v priestoroch Hotela Dixon v Banskej Bystrici. V úvodnom preslove generálny riaditeľ Ing. Karol Vinš vyjadril záujem vypočuť si všetky pripomienky prítomných, ktoré môžu prispieť k riešeniu aktuálnych problémov. Očakávania, pripomienky, názory, postrehy, riziká a skúsenosti OLH v procese zmeny sa podarilo zosumarizovať „pod taktovkou“ organizačnej riaditeľka Ing. Ivany Špilákovej. Vysvetľujúci komentár k novému lesnému zákonu poskytol rozvojovo – technický riaditeľ Ing. Ján Štefánik a vedúci Odboru usmerňovania lesníckych činností Ing. Ján Švančara. V popoludňajšom programe Ing. Štefánik hovoril o kritériách a plánovaných krokoch v zabezpečení trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v činnosti LSR. Trvalo udržateľnému obhospodarovaniu lesov a certifikácii sa vo svojom príspevku venoval aj vedúci Odboru lesníckej politiky a certifikácie lesov Ing. František Štulajter, CSc. Téme postavenia funkcie OLH v organizačnej štruktúre a nastaveniu organizačných vzťahov v rámci lesnej správy sa venoval vedúci Odboru manažmentu kvality a kontroly Ing. Miroslav Borsek. Praktické ukážky pilotných skúseností z vytvárania nového obchodno – logistického systému prezentovali riaditeľ OZ Prievidza Ing. Igor Števlík a hlavný logistik podniku Ing. Ján Grolmus. Záver stretnutia bol venovaný riadenej diskusii za účasti úsekových riaditeľov LSR.

O tom, ako stretnutie vnímali samotní „OLHáci“ a aké poznatky si zo stretnutia odniesli, hovorí naša anketa:

 

Bolo dnešné stretnutie pre vás užitočné? Ak áno, v čom?

„Pre mňa bolo dnešné stretnutie veľmi užitočné. Priznám, že som sa naň už dlhšie tešil a v duchu som sa pýtal sám seba, prečo nebolo urobené skôr. Ale uskutočnilo sa a ja mám teraz taký pocit, že sa uskutočnilo v pravý čas.“

„Každé stretnutie, na ktorom máme možnosť diskutovať s vedením je užitočné. Myslím si, že pre obidve strany je prospešné vzájomné poznávanie problémov a hľadanie ich riešení.“
„Dnešné stretnutie bolo pre všetkých odborných lesných hospodárov určite zaujímavé a užitočné, pretože sme získali dostatok informácií o tom, čo nás čaká v najbližšom období. Som rád, že sa hovorilo nielen o našich úlohách a rastúcej zodpovednosti, ale aj riešení nášho finančného ohodnotenia.“
„Zaujal ma najmä výklad nového lesného zákona. Bol podaný pútavo s jasným prepojením na povinnosti lesného hospodára. Už kvôli tomu sa sem oplatilo prísť. Verím však, že prísľub generálneho riaditeľa platí a toto stretnutie nebolo posledné. Celkom rád by som si ho zopakoval napríklad k vykonávacím vyhláškam, ktoré určite budú nasledovať za novým zákonom a ktoré budú pre nás hospodárov ešte dôležitejšie.“
„Odchádzam s pocitom, že vedenie podniku to so silnou pozíciou OLH myslí vážne. Hoci je ešte čo vylepšovať, som rád, že neostávame len pri rečiach. Doteraz sme totiž boli tak trocha v tieni technikov na správe, teraz to konečne dostáva tvár, ktorá bude na prospech nielen hospodárom, ale predovšetkým lesu. V minulosti nás technici vôbec nepustili k počítačom, je dobré, ak sa rozhodlo, že budeme mať vyhradený ten svoj, hoci zatiaľ len jeden spoločný. Dodám ešte jeden detail, pre niekoho možno nepodstatný: autá pre OLH sa riešia, no nezabúdajte, že nás živia predovšetkým nohy. Privítal by som, keby hospodári i lesníci dostávali kvalitnú terénnu obuv obdobným bodovým spôsobom, ako uniformy.“

„Pre mňa boli najdôležitejšie slová, ktoré odzneli na vrub informačného systému. Bez jeho doriešenia je práca OLH nepredstaviteľná. Ja som si napríklad kúpil „za svoje“ malý PC pocket, pričom program pre LHKE a mapy som si pozháňal tak, ako sa dalo. Verím, že v krátkom čase tieto programy všetci dostanú. Mne sa malý počítač veľmi osvedčil a mám ho denne pri sebe. Nie je to žiadny luxus - nahrádza mi napríklad aj „malý LHP“, ktorý som nedostal...“