Zamestnanci zvolili svojich zástupcov do Dozornej rady š.p. Lesy SR

Víťazmi Ján Beňa, Miroslav Engler a Jozef Herud

Jozef MARKO

Z 27 kandidátov volili v piatok 27. mája zamestnanci š.p. Lesy SR troch svojich zástupcov do dozornej rady. „Voľby členov Dozornej rady š.p. Lesy SR z pracovného kolektívu podniku prebehli bez komplikácií a rušivých vplyvov. Celkovo bolo vo voličských zoznamoch zapísaných 5 926 oprávnených voličov, volebné komisie vydali voličom 4 743 volebných lístkov a voliči odovzdali 4 516 platných volebných lístkov. Najvyšší počet všetkými voličmi odovzdaných hlasov získali a volebným poriadkom určené podmienky na vymenovanie za členov Dozornej rady Lesy SR š.p., Banská Bystrica z pracovného kolektívu štátneho podniku splnili títo traja kandidáti – Ing. Ján Beňa (868 platných hlasov), Ing. Miroslav Engler (758 platných hlasov) a Ing. Jozef Herud (688 platných hlasov),“ zhodnotil výsledky volieb predseda volebnej komisie JUDr. Milan Vančo.

Všetkým trom zvoleným kandidátom sme položili dve rovnaké otázky:

1. Prečo ste sa rozhodli kandidovať za člena Dozornej rady š.p. Lesy SR?

2. Čo pre Vás znamená zvolenie za člena dozornej rady?

 

Ing. JOZEF HERUD, riaditeľ OZ Námestovo, 47-ročný, v štátnych lesoch pracuje od roku 1982:

1. Moje rozhodnutie bolo na základe toho, že má oslovili nielen moji spolupracovníci, ale aj kolegovia z iných regiónov Slovenska. Uvažovať o kandidatúre som začal, až keď oficiálne bola daná táto možnosť, ale hlavne pravidlá, t.j. volebný poriadok. Aj keď na to nebolo veľa času, myslím, že som svoje rozhodnutie zodpovedne zvážil a priznám sa, že až takú podporu zamestnancov som nečakal.

2. Moje zvolenie v prvom rade vzbudzuje pocit zodpovednosti a dôvery nielen voči tým, ktorí mi dali hlas, ale voči všetkým zamestnancom podniku. Keď si však uvedomím, že naša firma Lesy SR, š.p. spravuje majetok cca 5 mil. akcionárov – občanov Slovenskej republiky, tak táto voľba zodpovednosť v riešení neľahkých problémov vo mne ešte znásobuje. Keď to zhrniem, tak moje zvolenie je záväzkom voči tým, ktorí mi dôverujú a výzvou na to, aby som zodpovedným prístupom k povinnostiam člena dozornej rady presvedčil o správnosti mojej voľby ostatných spolupracovníkov.

 

Ing. JÁN BEŇA, riaditeľ OZ Trenčín, 59-ročný, v štátnych lesoch pracuje od roku 1971:

 

1. Najviac u mňa zavážilo a najväčší vplyv na moje rozhodnutie malo to, že ma oslovili naši zamestnanci a taktiež kolegovia z niektorých sesterských OZ.

2. Veľkú zodpovednosť voči všetkým čo mi dali svoje hlasy a dôveru, nechcem byť falošne skromný, je to pre mňa zároveň obrovská výzva a príležitosť využiť svoje znalosti a skúsenosti v prospech našej firmy v období transformácie.

 

 

Ing. MIROSLAV ENGLER, riaditeľ OZ Čierny Balog, 59-ročný, v štátnych lesoch pracuje od roku 1968:

1. Za kandidáta na člena rady ma navrhlo vedenie OZ Čierny Balog. Návrh na kandidáta som prijal s tým, že som profesný lesník, celý svoj doterajší život som pracoval v lesníctve, pre les, pre firmu a pracovný kolektív v lesnom hospodárstve.

2. Predovšetkým je to dôvera časti kolegov z celého Slovenska, za čo im ďakujem.

Zvolenie za člena rady pre mňa znamená možnosť využiť svoje profesionálne schopnosti, realizovať sa v oblasti lesníctva, so snahou o stabilizáciu organizácie, ktorá je v tomto smere rozhodujúca a potrebná.

 

Oslovili sme aj niekoľkých zamestnancov nášho podniku s otázkou, čo očakávajú od budúcich členov dozornej rady, zvolených zamestnancami podniku.

 

Ing. MIROSLAV BORSEK, vedúci odboru manažmentu kvality a kontroly na generálnom riaditeľstve:

„Od členov dozornej rady zastupujúcich zamestnancov podniku očakávam ich lojalitu  voči firme  a  jednoznačné zastupovanie záujmov firmy. Zároveň by mali zabezpečiť, aby dozorná rada nebola vzhľadom na nejednoznačné formulovanie kompetencií rady v zákone o štátnom podniku prekážkou v bežnom operatívnom fungovaní podniku.“

 

Ing. VLASTIMIL MENIAR, výrobno – technický námestník riaditeľa OZ Slovenská Ľupča:

„Činnosť dozornej rady je upravená v § 21 zák. č.111/90 Z.z. v znení neskorších predpisov. Neočakávam od nej nič iné, len dôsledné a dôstojné plnenie toho, k čomu ju tento zákon zaväzuje. Veľmi rád by som sa presvedčil, že naša dozorná rada nebude poplatná politickým a ekonomickým záujmom lobistických skupín, že nebude uprednostňovať ani svoje záujmy pred záujmami podniku. Dúfam aj v kontrolnú činnosť voči manažmentu podniku tak, aby ani ten nemohol uprednostňovať svoje alebo záujmy iných osôb pred záujmami podnikovými. Byť členom rady je okrem ekonomického stimulu aj veľkým morálnym bremenom a ja len dúfam, že nami volení členovia rady budú konať tak, aby sa svojim voličom mohli bez obáv a pretvárky pozrieť do očí aj po skončení svojho mandátu.“

 

Ing. ĽUBOMÍR VESELÝ, vedúci odboru držby na generálnom riaditeľstve:

„Myslím si, že by mali „kopať“ za túto firmu. Mali by riešiť záujmy tejto firmy a nie záujmy niekoho iného. A sústrediť sa na to, čo je dobré, pokračovať v tom ďalej a to čo je zlé, snažiť sa odstrániť. Verím, že budú načúvať zamestnancom a dajú na ich dobre mienené rady, podnety a z kritiky sa poučia.“

 

Ing. MIROSLAV BREČKA, vedúci LS Humenné:

„Mrzí ma, že sa do Dozornej rady š.p. Lesy SR nedostal nikto z regiónu východného Slovenska. Myslím si, že zvolení ľudia budú mať možnosť vo väčšej miere nazrieť do „podnikovej kuchyne“ a svojim konaním prispieť k napĺňaniu úloh a cieľov našej organizácie. Od členov dozornej rady, ktorí boli zvolení zamestnancami podniku, očakávam razantnejšie presadzovanie potrieb a požiadaviek nižších organizačních jednotek podniku – odštepných závodov a lesných správ.“

 

Ing. SLÁVKA SISIKOVÁ, vedúca odboru správy majetku a majetkových vzťahov na generálnom riaditeľstve:

„Od člena dozornej rady, ako  člena najvyššieho  kontrolného orgánu spoločnosti, očakávam odbornú fundovanosť, nestrannosť a objektivitu, asertivitu, flexibilitu, organizačnú zdatnosť a vysokú morálnu a etickú úroveň.“

 

Ing. BRANISLAV FAŠÁNEK, ekonomicko – obchodný námestník OZ Prievidza:

„Smerovanie nášho podniku ovplyvňuje množstvo záujmov. Preto dúfam, že členovia dozornej rady, zvolení zamestnancami, okrem podpory rozhodnutí vedúcich k efektívnemu hospodáreniu, nezabudnú ani na záujmy zamestnancov. Očakávam, že svojim konaním prispejú aj k tomu, aby zamestnanci, ktorí tento podnik tvoria, mohli byť hrdí na prácu, ktorú vykonávajú. Nech práca u štátnych lesov nie je Popoluškou, ale spoločensky a finančne ceneným zamestnaním.“

 

JUDr. Milan Vančo

a Bc. Ružena Vaňousová

pri vyhodnocovaní výsledkov volieb.