Kolegovia z OZ Prievidza o možnostiach fungujúceho výrobno-obchodného logistického systému

Poznaním zdrojov to nekončí. Naopak.

Jozef MARKO

Na januárovej porade Rozšíreného vedenia š.p. LESY SR sa topmanažment podniku zhodol na tom, že v projekte reštrukturalizácie a transformácie patrí postupná implementácia modulov výrobno-obchodného logistického systému do praxe medzi priority číslo jeden. A že korektné poznanie zdrojov dreva v lese je iba začiatkom a nevyhnutným predpokladom na to, aby sme boli v budúcnosti schopní efektívne zhodnocovať vyťažené drevo v súlade s požiadavkami zákazníkov a potrebami lesa.

Čo už dokážeme ...

Kolegovia z OZ Prievidza sú presvedčení, že je to správna cesta. „Poznanie zdrojov nie je cieľom, ale prostriedkom dosiahnutia konečného cieľa. A už vôbec nie je samoúčelné, pretože bez ďalšieho využívania výsledkov tohto poznania v celom systéme by nebolo ekonomicky plne zhodnotené,“ hovorí logistik Ing. Rudolf Gábriš. Vymenováva, čo všetko súčasná úroveň poznania a zosystematizovania informácií umožňuje v rámci OZ Prievidza. Nie je toho málo. „Máme k dispozícii analýzu zdrojov podľa JPRL, lesných správ, hospodárskych súborov, drevín a ďalších kritérií. Sme schopní vypočítavať kalkulácie nákladov jednotlivých technológií na základe výkonových noriem a plánu ťažby dreva, porovnávať nákladovosť jednotlivých technológií, vyhotoviť dodatky k zmluvám pre práce v lesníckych činnostiach, súhlasy na ťažbu dreva a technologické karty L113, pripraviť kalkuláciu zisku jednotlivých dodávkových riešení podľa odberateľov dreva na základe nákladov technológií, cenníka odberateľov, priestorovej lokalizácie zdrojov a priestorovej lokalizácie odberateľov a porovnávať ekonomickú výhodnosť dodávkových technológií. Práca v systéme nám ukáže ekonomický dopad nášho rozhodnutia pri určení technológie a smerovaní dodávok, poradí pri stanovovaní technológie v jednotlivých JPRL, stanoví minimálnu predajnú cenu pri predaji dreva a maximálnu výkupnú cenu pri výkupe dreva na všetkých lokalitách. Ďalej sme pomocou systému schopní určiť štatistickú sortimentáciu zásob na OM a spätne pozitívne vplývať na cenotvorbu. V konečnom dôsledku nám systém môže pomôcť vyberať ekonomicky najvýhodnejších zákazníkov.“

... a čo ešte dokážeme

Podľa Prievidžanov tým zďaleka nie sú vyčerpané všetky možnosti práce s výrobno-obchodným logistickým systémom a jeho prínosu pre odštepné závody a podnik. Viac o nich hovorí vedúci obchodu a logistiky Pavol Peniaško: „Po sfunkčnení všetkých modulov bude môcť určovať smerovanie pre jednotlivých odberateľov v rámci generálneho riaditeľstva a v rámci jednotlivých OZ s ohľadom na ekonomickú výhodnosť riešenia. Ďalej stanovovať minimálnu cenu, za ktorú môže dostať odberateľ drevo vo vzťahu k ostatným odberateľom, spätne pôsobiť na tvorbu cenníkov a zabezpečovať dodávky dreva na sklad odberateľa z najvýhodnejších lokalít. Došlo by k zníženiu nákladov odberateľa a zároveň k zníženiu nákladov u dodávateľa. U dodávateľa by sa pri správnej logistike odstránilo protismerné križovanie dopravy.“

Toľko teda konkrétne poznatky a názory ľudí z prevádzky, ktorí včas pochopili, že výrobno-obchodný logistický systém nepredstavuje iba teoretickú schému procesov, činností a ich náväzností, ale že je tu reálna možnosť a zároveň výzva pre všetkých zodpovedných ľudí, aby systém dotiahli vo všetkých dôsledkoch do praktického života.