Quo vadis, bezpečnosť pri práci?

Peter SLOBODNÍK

Starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci prezentuje kultúrnu a spoločenskú úroveň štátu a podniku. Predradenie problematiky bezpečnosti práce pred rozhodovací proces manažovania firmy sa stáva jedným zo základných nástrojov moderného riadenia.

Zodpovednosť na každom z nás!

Miesto úrazu, všetko nasvedčuje

na nesprávny postup piliča

pri práci, výsledok ťažký úraz,

znehodnotenie najkvalitnejšej

časti kmeňa (štiepa)

Na núkajúcu sa otázku prečo existuje jednoduchá odpoveď. Preto, že vznik úrazov a úrazovosť sa pre firmu postupne stáva drahou, neekonomickou záležitosťou. Posunutie opatrení bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zo zákona do pozície preventívnych opatrení vytvára širší priestor na ľahšiu identifikáciu nesprávnej organizácie práce. Také riadenie a manažovanie výrobného procesu, ktoré dostatočne nezohľadňuje požiadavky zachovania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci nie je perspektívnym riadením. Podcenenie problematiky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, neakceptovanie požiadaviek na bezpečnú prácu sa stáva nebezpečným precedensom pre príslušných vedúcich pracovníkov na jednotlivých stupňoch riadenia z jednoduchého dôvodu. Zo zákona 330/96 Z. z. v úplnom znení zák. 367/01 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je plnenie úloh zamestnávateľa v oblasti starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci priradené na zabezpečovanie zamestnancom na všetkých stupňoch riadenia v rozsahu úloh vyplývajúcich z ich funkcií. Tieto úlohy sú rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou ich pracovných povinností. Tieto údaje zo zákona si treba pripomenúť a zdôrazniť ich pri zakladaní princípu hľadania osobnej zodpovednosti. Zodpovednosť za bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci sa plne vzťahuje na všetky osoby, ktoré sa s vedomím zamestnávateľa – š.p. LESY SR zdržujú v jeho priestoroch. V praxi to znamená, že zodpovedáme za bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci za všetky osoby, o ktorých vieme, že sa pohybujú v priestoroch LESOV SR, bez rozdielu činnosti, ktorú vykonávajú a bez rozdielu ich vzťahu k podniku. Znamená to, že bez písomného dokladu, alebo sprievodcu, nie je možné vykonávať odbornú prax študentov, dodávateľské práce, exkurzie, stáže, dodávky výrobkov a podobne. V každom prípade a v každom dokumente, ktoré zakladajú právo pohybu osôb po priestoroch š.p. LESY SR, musí byť „ošetrená“ problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci týchto osôb. Plne sa to vzťahuje aj na písomné spracovanie - určenie pracovných a technologických postupov pri zavádzaní nových technológií. V širšom rade súvislostí je otázkou, kto má tieto dokumenty vypracovať... Obdobných problémov sa črtá v praxi viac.

Presunom prác v rozhodujúcej časti lesníckych činností do externého prostredia sa zdá , že sme sa úplne zbavili zodpovednosti za bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Svojim spôsobom len využitím medzier v zákone. Tak ako to napísal jeden zo skúsených inšpektorov jedného inšpektorátu práce „bol to elegantný spôsob ako sa LESY SR zbavili zodpovednosti za bezpečnosť práce, ktorú presunuli na pracovníkov externého prostredia.“ Zdá sa, že orgánom štátneho odborného dozoru sa takéto riešenie nepozdáva, nakoľko nevyhovuje § 7, ods. 4 Zákonníka práce. Súčasný stav právnych predpisov v oblasti bezpečnosti práce je v štádiu preberania aktov a predpisov európskej únie. Prijatie nového zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a ďalších súvisiacich predpisov na februárovej schôdzi parlamentu prináša zásadné zmeny v klasifikácii pracovných úrazov, v postavení zamestnávateľa k vlastným zamestnancom a hlavne zamestnancom iného zamestnávateľa (dodávateľom prác), v postavení bezpečnostného technika, v zriadení závodnej zdravotnej služby a ďalšie zmeny. Dátum účinnosti zákona 1. júl 2006 poskytuje krátky priestor na prípravu a  realizáciu prijatých zmien. Nastáva obdobie kedy treba prepriahať v systéme správnej organizácie práce, hlavne odstránením profesionálnej slepoty a nežiadúcich javov.

Najkritickejšie miesta, kde dochádza k porušovaniu predpisov

Porušenie pravidiel bezpečnosti spočíva

vo vysokých hromadách dreva,

nepodložených resp. podložených

iba čiastočne, nezaistených proti pohybu,

veľkým sklon.

Kde a v čom dochádza k najčastejšiemu porušeniu bezpečnostných predpisov ?

V ťažbovej činnosti nepoužívanie pracovných pomôcok a tým znehodnotenie časti dreva s možnou výrobou kvalitných sortimentov najmä pri listnatom dreve, neurčovanie, resp. nedodržanie postupu a smeru stínky, trás pohybu približovacích prostriedkov, prebierky nad 50 rokov, clonné formy hosp. spôsobov

V odvoze dreva prekladanie dovolenej hmotnosti nákladu, zároveň objemu dreva

V manipulácii a skladovaní dreva – práca v ohrozenom priestore zdvíhacieho zariadenia a bremena, preložené kapacity skladu dreva, vysoké a nezaistené hromady dreva,

V činnosti lesníka v teréne – práca osamoteného pracovníka, pravidelné prekračovanie nominálnej pracovnej doby na báze kumulatívneho stretu širokého spektra logistických procesov organizácie a riadenia výroby v rámci lesného obvodu.

Nastáva obdobie zásadných zmien v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré kladú na zamestnávateľa ešte vyššie požiadavky. Prepriahnuť v tom zmysle, že bezpečnosti a ochrane zdravia aj v lesníckom stave je potrebné priradiť takú pozíciu, ktorá jej zo zákona patrí. Pozíciu, ktorá podmieňuje efektívne riadenie výrobných procesov a ekonomické manažovanie firmy. V modernom ponímaní manažovania výrobnej firmy je bezpečnosť a ochrana zdravia zamestnancov, ale aj všetkých osôb, ktoré sa s jej vedomím zdržujú v jej priestoroch a na jej pracoviskách, základným prvkom riadiacich procesov. V neposlednom rade bezpečnosť práce sa stáva aj zaujímavým ekonomickým faktorom. V čom? Odpoveď je jednoduchá. Náklady vynaložené na bezpečnosť a ochranu pri práci sú daňovo uznaným výdavkom. Sú jedným z prvkom hodnotenia zamestnávateľa pri určovaní progresívnej sadzby úrazového poistenia (v súčasnosti 0,8 % základu – zák. 461/03 Z. z. o sociálnom poistení) zamestnávateľa pri zodpovednosti za škodu z titulu pracovného úrazu, alebo choroby z povolania. A to už od 1. 1. 2007 pôjde zo strany zamestnávateľa o výdavky vo výške, ktorá sa pre zamestnávateľa stane zaujímavá z titulu zavedenia progresívneho poistenia – systém bonus, malus, určený na základe hodnotiacich kritérií v citovanom zákone...

Na záver azda možno parafrázovať ekologický slogan na podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci do podoby – „čo je bezpečné je aj ekonomické, čo je nebezpečné je aj neekonomické.“

Autor je pracovníkom referátu BTS a PO na generálnom riaditeľstve š.p. LESY SR