Väčšia zodpovednosť u živnostníkov - bývalých zamestnancov LESOV SR

Jana GEROVÁ KRENN

I v tomto čísle nášho podnikového časopisu sme zostali verní tradícii a oslovili sme i externé subjekty, aby sme získali aj pohľad zvonku. Téma bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je na prvý pohľad okrajovou, ale na vlastnej koži som sa presvedčila, že keď naozaj dôjde k vážnemu pracovnému úrazu, nie je to žiadna „sranda“. Anjel strážny asi naozaj stál nad jedným mojim známym, keď spadol temer z 30 metrovej výšky, a napriek vážnym zraneniam akoby zázrakom prežil. Až v takejto chvíli si uvedomíme, aké je šťastie vrtkavé...Opatrnosti teda nikdy nie je dosť a pri práci v lese to platí dvojnásobne. Teda minimálne...Ako to vyzerá u našich dodávateľov prác, čo robia inak a čo rovnako ako my, to sa dozviete z nasledujúcich riadkov. V našej ankete sme im položili viacero otázok.

Akým spôsobom vykonávate školenia vlastných zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP)?

Bc. Petr Dvořák, specialista BOZP, CE WOOD, a.s.:

„U naší firmy i všech dceřinných společností je BOZP centrálně řízena samostatným útvarem, který spadá do personálně správního odboru. Mimo jiné, náplní tohoto útvaru je i zajišťování školení BOZP zaměstnanců dle požadavků jednotlivých středisek. Školení je prováděno každoročně, většinou v zimních měsících. Školení se provádí dle osnovy, která je řízeným dokumentem firmy a je pod neustálou kontrolou inspekce práce a ostatních nadřízených orgánů. Vlastní školení je celodenní, využívá se audiovizuální technika, školení BOZP je spojeno většinou se školením požární ochrany a ekologie. Závěrem školení je vydání osvědčení o absolvování školení a potvrzení kvalifikace.“

 

Peter Hraško, Lesné práce,s.r.o.:

„Začiatkom každého roka vykoná v našej firme školenie BOZP pracovník, ktorý má nato oprávnenie.“

 

Štefan Medveď, NIGROHRON:

„Naša firma zabezpečuje práce v lesníckych činnostiach pre OZ Čierny Balog cez subdodávateľov (živnostníkov) – bývalých kmeňových zamestnancov OZ Č.Balog. Pri poučení o zásadách OBP využívame dlhodobé praktické skúsenosti z riadenia prác v lese – ťažobnej a pestovnej činnosti, ako aj literatúru používanú pri školeniach stálych pracovníkov OZ Č. Balog.“

Ľudovít Raffaj:

„Školenie v oblasti BOZP vykonáva u nás každé dva roky pracovník školiaceho strediska. Okrem toho vykonávame každý rok preškolenie v sídle našej firmy.“

Čo vyžadujete v tejto oblasti od svojich subdodávateľov (živnostníkov)?

P. Dvořák:

„Při sepisování smlouvy se živnostníky je požadováno předložení fotokopií živnostenského listu, registrace u finančního úřadu (pokud je plátcem DPH), kvalifikační průkaz (u profesí kvalifikaci vyžadující), doklad o platnosti proškolení pro danou profesi. Školení živnostníků, kteří pracují pro naši firmu, zajišťujeme zdarma každoročně spolu se školením našich kmenových zaměstnanců.“

P. Hraško:

„To isté, čo aj od našich vlastných zamestnancov ako som sa o tom už zmienil v predchádzajúcej odpovedi.“

 

Š. Medveď:

„Pri práci vyžadujeme používať základné veci: vhodný odev, ochrannú prilbu, rukavice, technicky nezávadné mechanizované prostriedky (JMP, ŠLKT) a dodržiavanie technologických postupov.“

 

Ľ. Raffaj:

„Platný preukaz odbornej kvalifikácie a dodržiavanie BOZP na príslušných pracoviskách.“

 

„Každá profese má jiné požadavky na OOPP, ovšem vždy se jedná

o celkovou ochranu zaměstnance kvalitními a funkčními prostředky“

Aké osobné ochranné pracovné prostriedky používate pri práci v lese?

P. Dvořák:

„Osobní ochranné pracovní prostředky jsou našim zaměstnancům vydávány dle směrnice firmy pro jednotlivé druhy profesí. Všeobecně se jedná o prostředky na ochranu života a zdraví (neprůřezná obuv, neprůřezný oděv, kompletní dřevorubecká přílba, antivibrační rukavice atd.) a ochranu zdraví proti nepříznivým povětrnostním vlivům (zateplený oděv, gumáky, gumofilcové holínky, ušanka, zateplené rukavice atd.) Zde je nutné zdůraznit, že každá profese má jiné požadavky na OOPP (stanoveno vyhodnocením rizik pro profesi), ovšem vždy se jedná o celkovou ochranu zaměstnance kvalitními a funkčními prostředky.“

 

P. Hraško:

„Jedná sa o typické ochranné pracovné prostriedky používané pri ťažbovej činnosti ako sú špeciálne neporezové nohavice, pracovné a pilčícke rukavice, ochranná prilba a špeciálna obuv.“

 

Ľ. Raffaj:

„Sú to nasledujúce pracovné prostriedky: ochranná prilba, ochranný pilčícky odev, ochranné rukavice a obuv.“

Ako zabezpečujete BOZP na pracoviskách, ktoré vám boli odovzdané štátnym podnikom LESY SR na vykonanie ťažbových prác?

P. Dvořák:

„Pracoviště předané zadavatelem (podnik LESY SR, s.p.) je fyzicky převzato pověřeným pracovníkem, který je obeznámen s požadavky zadavatele na provedení práce – většinou se jedná o vedoucího střediska. Tento pracovník provede zhodnocení technologie a nasazení pracovníků včetně určení mistra pracoviště - technicko - hospodářský pracovník firmy. Mistr spolu s pracovníky, kteří provedou vlastní těžební činnost, provede pochůzku po pracovišti, seznámí jej s riziky na pracovišti ve vztahu k BOZP, s technologií práce a provede písemný zápis o předání pracoviště této pracovní skupině. Po celý výkon práce je prováděna kontrola pracovníků a jejich činností ve vztahu k BOZP a požadované technologii, o čemž jsou vedeny zápisy mistrem. Po ukončení práce na pracovišti, je toto převzato mistrem a nachystáno pro předání zadavateli práce (podniku LESY SR, s.p.).“

 

P. Hraško:

„Pred začatím práce je na danom pracovisku vykonané individuálne poučenie s ohľadom na porast, ktorý sa má spracovať.“

 

Š. Medveď:

„Každé pracovisko je odovzdané pracovníkmi lesných správ proti podpisu na technologických kartách s upozornením na jeho špecifické podmienky.“

 

Ľ. Raffaj:

„Poučením o BOZP a technologických postupoch na konkrétnom pracovisku a pravidelnou kontrolou pracovníkov.“

Mnohí ste bývalými zamestnancami LESOV SR, š.p. Čo sa z vášho pohľadu zmenilo po prechode na dodávateľský spôsob práce práve v oblasti BOZP?

„Pri prieskume priemerného veku

„hôrnych“ sa budeme určite nachádzať pod celoslovenským priemerom.

Bojím sa opýtať, kde....“

 

Ľ. Raffaj:

„Je tu cítiť väčšiu zodpovednosť dodávateľov pri dodržiavaní BOZP.“

 

P. Hraško:

„Dá sa povedať, že nič.“

 

Š. Medveď:

„Pri vykonávaní prác dodávateľským spôsobom je snaha živnostníkov dosiahnuť čo najväčšie výkony na úkor BOZP. Práca s JMP a ŠLKT je vykonávaná viac ako 7,5 hodiny, ale často i 10 a viac hodín. Má to viacero príčin, medzi ktoré patria:

málo pracovných príležitostí v našom regióne a snaha o vyšší príjem,

nízke ceny za vykonané práce,

veľká finančná zaťaženosť pri prechode na súkromné podnikanie – štátne lesy odpredali mechanizačné prostriedky za trhové ceny a väčšina kupujúcich je tak zaťažená úvermi, vysoké ceny PHM a náhradných dielov, vysoké odvody a dane. V skratke povedané – nízka cena práce v lesnom hospodárstve.

Ďalej by bolo treba spomenúť i to, že dodávatelia pracujú aj za počasia, ktoré bolo doteraz považované za nepriaznivé (dážď, sneh, mínusové teploty). Zdravotný stav pracovníkov v lesnom hospodárstve sa zhoršuje. Nemôžu si dovoliť klasickú dovolenku, nemajú možnosť odškodnenia pri vazoneuróze. Pri chorobe alebo pracovnom úraze ostávajú bez finančného zabezpečenia.

Na základe vlastnej skúsenosti predpokladám, že všetko, čo som uviedol, sa negatívne prejaví na zdravotnom stave tých, čo robia v lese. Pri prieskume priemerného veku „hôrnych“ sa budeme určite nachádzať pod celoslovenským priemerom. Bojím sa opýtať, kde....“