PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
AKTIVITY PRE VEREJNOSŤ
Lesné Inform. kancelárie
Lesná pedagogika
Galéria zaujímavostí
Náučné chodníky
Lesnícky skanzen
Významné lesnícke miesta
Súťaže

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY
 
  Lesy > Aktivity pre verejnosť > Galéria zaujimavostí > Pamätná izba Ľudovíta Greinera v Revúcej


Pamätná izba Ľudovíta Greinera v Revúcej

 

V Revúcej bola 10. mája 2006 otvorená pamätná izba Ľudovíta Greinera, jedného zo zakladateľov moderného slovenského lesníctva. Stalo sa tak pri príležitosti 210. výročia jeho narodenia a 150. výročia vytvorenia prvého lesného hospodárskeho plánu.

Ľudovít Greiner bol v rokoch 1828 až 1874 riaditeľom Coburgovských lesných majetkov v Jelšave. Jeho priekopnícke metódy by sme dnešnou terminológiou označili za trvalo udržateľné obhospodarovanie lesa. Presadzoval na Gemeri zber a lúštenie semena, zakladanie lesných škôlok a pestovanie sadeníc, zalesňovanie holín po ťažbe zmiešanými lesmi, zaviedol v tom čase progresívny ťažbový nástroj – pílu „bruchatku“ (namiesto dovtedy používanej sekery), zaslúžil sa o vykonávanie výchovných zásahov v porastoch, dopĺňal a zdokonaľoval lesnícke mapy, zhotovil výškomer a vykonal s ním merania najvyšších končiarov Vysokých Tatier. Na základe svojich meraní v roku 1837 dokázal, že najvyšším štítom Tatier nie je Kriváň ani Lomnický štít (ako sa dovtedy mylne uvádzalo), ale Gerlachovský štít.

Pamätná izba Ľudovíta Greinera bola zriadená v budove riaditeľstva Odštepného závodu štátneho podniku LESY SR v Revúcej, Námestie Slobody 1. Pre verejnosť je prístupná v pracovné dni od 7. do 14. hodiny.

   

 

 

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené