PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > Prvý cezhraničný lesnícky náučný chodník Udava - Solinka


Prvý cezhraničný lesnícky náučný chodník Udava - Solinka

Banská Bystrica, 27. septembra 2010

Včera bol slávnostne otvorený prvý medzinárodný lesnícky náučný chodník. Trasa náučného chodníka prechádza cez národnú prírodnú rezerváciu Udava, cez hrebeň spája slovenskú obec Osadné s konečnou stanicou poľskej lesnej železničky v Balnici a pokračuje pozdĺž toku riečky Solinka. Symbolickým spojením slovenskej a poľskej časti chodníka bolo zviazanie stužiek v národných farbách oboch krajín na štátnej hranici.

Slovenská časť náučného chodníka bola odovzdaná do užívania 18. júla 2008. Má desať zastávok, dĺžku 2,2 km a prechádza jedľovo - bukovým lesom, ktorý je pozostatkom pôvodných pralesov, ktoré v minulých tisícročiach pokrývali východné Slovensko. Včera sa k tejto trase pripojili dva poľské úseky náučného chodníka. Prvý s dĺžkou tri a pol, druhý až päť a pol kilometra. Nové úseky otvárajú  návšetvníkom možnosť spoznať krásy bieszczadskych lesov, miesta, kde sa prirodzene vyskytujú bobry i vzácna kvetena. Chodník prechádza aj dolinou, kde sa kedysi nachádzala obec Balnica. Na jeho trase sa nachádza prameň liečivej vody a kaplnka Matky Božej Lesnej, ktorú v roku 1958 navštívil aj Karol Wojtyla, neskorší pápež Ján Pavol II. Chodník končí v obci Wola Michowa. 

Medzi účastníkmi slávnostného otvorenia prvého cezhraničného lesníckeho náučného chodníka nechýbal „duchovný otec” tohto projektu, dnes už bývalý zamestnanec štátneho podniku LESY SR  Ján Mičovský: „Mám dobrý pocit, že sa spoločné dielo podarilo. Láska a úcta k lesom tu spája dva národy.” 

„Celý tento projekt má pre nás veľký význam, cezhraničná spolupráca prelamuje bariéru medzi Slovenskom  a Poľskom v turisticky atraktívnom priestore Bieszczad. Samotný náučný chodník bude doplnkovou atrakcia pre cestujúcich Bieszczadskou lesnou železničkou. Je to vklad lesníkov do ponuky turisických atrakcií v našom regióne”, povedal Edward Balwierczak, riaditeľ Regionálneho riaditeľstva Lasow Państwowych v Krosne.

Za slovenskú stranu sa prítomným poľským žiakom priamo na štátnej hranici s úsmevom prihovoril Igor Viszlai, generálny riaditeľ LESOV SR, známy aj ako aktívny lesný pedagóg: „Verím, že si tento deň nezapamätáte len kvôli školskému voľnu, ale aj preto, že ste sa dozvedeli opäť niečo nové o lese i práci lesníkov“.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené