PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > Pietny akt v Symbolickom lesníckom cintoríne


Pietny akt v Symbolickom lesníckom cintoríne

Banská Bystrica, 29. októbra 2010

V areáli Vydrovskej doliny pri Čiernom Balogu sa nachádza Symbolický lesnícky cintorín. Dnes sa tu uskutočnil pietny akt, venovaný pamiatke obetí lesov. Na drevenej palisáde sú umiestnené tabuľky s menami 262 zosnulých, ktorí za posledných tridsať rokov zahynuli pri práci v lesoch na Slovensku.

Symbolický lesnícky cintorín vznikol pred siedmymi rokmi ako širšia súčasť Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Predstavuje jednoduché dielo, využívajúce prirodzené lesné prostredie. Ústredným miestom cintorína je machom porastené bralo, nachádzajúce sa v prítmí lesného interiéru. Na brale, cez ktoré preteká vodopád, je umiestený unikátny kovový kríž v tvare kmeňa stromu. Bralo nesie nápis „Večne im spievajú lesy...“. Vo vstupnej časti sa nachádza zvonica, ktorej bronzový zvon bol odliaty rukami majstra zvonolejára Viliama Nemkyho z blízkeho Hronca.

V tomto roku pribudla v symbolickom cintoríne tabuľa, pripomínajúca pamiatku Slovákov, ktorí zahynuli pri práci v lesoch v cudzine. Vznikla z iniciatívy kanadského Slováka Pavla Datka, ktorý priniesol na Slovensko drevo kanadského javora na zhotovenie drevenej plastiky s motívom javorového listu.

„Vo chvíľach, keď s pietou kladieme veniec v symbolickom lesníckom cintoríne, si uvedomujeme, aká ťažká je práca v lesoch a pre les. S úctou spomínajme na jej obete, pretože táto práca prináša blaho nám všetkým“, povedal vo svojom príhovore na pietnom akte Zsolt Simon, minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené