PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > LESY SR dnes na Liptove otvorili prvú cyklotrasu vybudovanú z fondov EÚ


LESY SR dnes na Liptove otvorili prvú cyklotrasu vybudovanú z fondov EÚ

Banská Bystrica, 19. júla 2011

Lesy SR dnes po necelých štyroch mesiacoch prác otvorili prvú cyklotrasu vybudovanú s pomocou fondov EÚ v rámci podniku. Úsek v dĺžke 4,4 kilometra medzi Čiernym Váhom a Benkovom je súčasťou cyklotrasy z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky. Odklonením cyklistov z pôvodne využívanej lesnej cesty, sa zvýši ich bezpečnosť a zároveň komfort jazdy. 

„Peniaze na výstavbu, spolu 51.769 eur, sa podarilo získať z Operačného programu cezhraničnej spolupráce Poľsko –Slovenská republika 2007-2013,“ informoval vedúci odboru projektov EÚ Lesov SR Jozef Zatlukal. 

Partnermi projektu s názvom Cyklotrasa Čierny Váh – Benkovo boli na poľskej strane Lasy Państwowe Katowice, nadleśnictvo Wisla, ktoré plánujú zrealizovať podobnú investíciu v priebehu budúceho roku. Pôvodným zámerom bolo obnovenie považskej lesnej železničky, ktorá v tomto úseku ešte začiatkom druhej polovice minulého storočia premávala. Po obhliadke železničného násypu však odborníci rekonštrukciu trate pre jej vysokú investičnú náročnosť odmietli, no navrhli zvyšky trate využiť na cyklistickú trasu. 

Stavbu v rámci projektu Realizácia mikroprojektov na Poľsko- Slovenskom pohraničí v rokoch 2007 – 2013 realizoval Lesostav Liptovský Hrádok, ktorý už má s výstavbou ciest dlhoročné skúsenosti. Povrch je vytvorený z valcovaného kameňa. Na trase nájdu cykloturisti novopostavený oddychový altánok, pri ktorom môžu vidieť okrem obnovenej studne, pôvodne používanej na dopĺňanie vody do lokomotív, aj jedinú točňu rušňov na celkom 104 kilometroch bývalej železnice. Ďalšou zaujímavosťou cyklotrasy sú pozostatky bývalej staničky Benkovo, pri ktorej bolo stúpanie železnice vyriešené pre nedostatok miesta úvraťou podobne ako v skanzene Vychylovka. 

Región je známou turistickou lokalitou, k čomu prispela aj obec Liptovská Teplička, ktorá bola za svoje aktivity vyhodnotená ako Dedina roka 2007. Lesy SR výstavbou cyklotrasy zvýšili bezpečnosť turistov a umožnili im spoznať ďalšie krásy nedotknutej prírody pri sútoku Čierneho Váhu a Ipoltice.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v Rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľsko–Slovenská republika 2007 -2013.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené