PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > Náučný chodník Zámutovská kolejka ponúka vyhliadkovú vežu, milier na drevené uhlie či historické vagóny


Náučný chodník Zámutovská kolejka ponúka vyhliadkovú vežu, milier na drevené uhlie či historické vagóny

Banská Bystrica, 27. Apríla 2012

Podnik LESY SR aj v tomto roku pokračuje v aktivitách určených pre verejnosť. Po úspešnom dokončení bude od soboty 28. apríla oficiálne otvorený už 26. lesnícky náučný chodník, tentoraz pri obci Zámutov v okrese Vranov nad Topľou. Viac ako sedemkilometrový okruh ponúka turistom okrem iného pohľad z vyhliadkovej veže na Slánske vrchy, uhliarsky milier a retortnú pec na pálenie dreveného uhlia či historické úzkokoľajné vagóniky na prevoz dreva. 

Chodník vybudovali pracovníci OZ Vranov nad Topľou v spolupráci s obcou Zámutov a Klubu slovenských turistov Perun, celkové náklady na výstavbu dosiahli približne 12.000 €. Lesnícky náučný chodník Zámutovká kolejka má tri trasy. Najdlhšia z nich s dĺžkou 7,8 km a prevýšením 120 metrov sa dá absolvovať za necelé štyri hodiny. Pre návštevníkov je pripravených 16 informačných tabúľ so zameraním na lesníctvo, poľovníctvo či prírodnú rezerváciu Zámutovské skaly a niekoľko oddychových miest s lavičkami. 

Časť chodníka je bezbariérová, vedie po kvalitnej lesnej ceste. Táto časť trasy sa dá absolvovať aj na horskom bicykli alebo na kolieskových korčuliach, prejdú po nej aj mamičky s kočíkmi alebo ľudia na invalidných vozíkoch.

Súčasťou otvorenia chodníka bude aj odhalenie Významného lesníckeho miesta „Lesná správa Zámutov“. Lesy a lesné majetky v Zámutove a v jeho okolí boli od stredoveku výnosné a majú bohatú históriu, vlastnili ich aj mocné feudálne rodiny. Posledný majiteľ v rokoch 1910 -1919 dal postaviť na Ortáši komplex správnych a obytných budov a zriadil tu lesnú správu.

 

 

 

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené