PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > LESY SR rozbiehajú projekt obnovy historického parku v Palárikove


LESY SR rozbiehajú projekt obnovy historického parku v Palárikove

Banská Bystrica, 29. novembra 2012


Chránenýhistorický park pri kaštieli v Palárikove čakajú v najbližších mesiacoch výrazné zmeny. Podnik LESY SR dnes oficiálne spustil projekt na jeho komplexnú obnovu za viac ako 450 000 EUR. Časť drevín bude ošetrená, časť prerezaná a nadbytočné či nevyliečiteľne choré stromy budú odstránené. V parku pribudne nové oplotenie, detské ihrisko, ale napríklad aj fit dráha a telocvičňa v prírode. Obnovenia sa dočkajú chodníky, prírodné jazierko či areálové brány. Okrem toho sa vysadia desiatky stromov, kríkov, porasty trvaliek a obnovia sa trávnaté plochy. Práce by sa mali ukončiť na jeseň v roku 2014.
Park v Palárikove s rozlohou 52 hektárov bol v druhej polovici 19. storočia navrhnutý v anglickom štýle Mikulášom Iblom, ktorý navrhol aj parky napríklad v maďarskom meste Fót či v Stupave. V posledných desaťročiach však park pre nedostatok financií chátral. LESY SR na financovanie jeho rekonštrukcie využijú aj peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Projekt preto počíta s podobnou obnovou menšieho parku v maďarskom Diósjenő v správe maďarskej lesníckej organizácie IPOLY ERDŐ Zrt.
Po dokončení prác bude park predstavený verejnosti, ktorá bude môcť využívať okrem zariadení pre pohybové aktivity napríklad aj nové náučné chodníky. Súčasťou parku je unikátna, 12 metrov vysoká, celodrevená vodárenská veža, ktorá v tomto roku prešla nutnou opravou.
Projekt „Spoločne za obnovu chránených historických parkov v Palárikove a v Diósjenő“ s identifikačným číslom HUSK/1101/2.2.1/0355 je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Celkový rozpočet projektu predstavuje 879 003,91 EUR z čoho 732.565,34 EUR pozostáva zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

 

www.hungary-slovakia-cbc.eu
OBSAH TEJTO TLAČOVEJ SPRÁVY NEREPREZENTUJE OFICIÁLNE STANOVISKO EURÓPSKEJ ÚNIE.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené