PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > LESY SR sa dôrazne ohradzujú voči obvineniam Zväzu spracovateľov


LESY SR sa dôrazne ohradzujú voči obvineniam Zväzu spracovateľov

Banská Bystrica, 7. Januára 2013

Podnik LESY SR odmieta obvinenia Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) z uprednostňovania údajných priekupníckych spoločností pri dodávkach dreva, ktorým má byť dodržiavanie platných zmlúv. Rovnako vedenie podniku odmieta zavádzanie zväzu o neochote podniku rokovať o aktuálnych problémoch obchodu s drevom. Generálny riaditeľ sa so zástupcami zväzu stretol koncom novembra. Podnik dlhodobo upozorňuje na pokles ťažieb a z toho vyplývajúci nedostatok dreva pre veľkú časť spracovateľov. 

Podnik sa bude aj naďalej riadiť platnou legislatívou vrátanie Obchodného zákonníka,“ povedal generálny riaditeľ Ctibor Határ. ZSD poukazuje na dlhodobé zmluvy s nájomcami podnikových píl, ktorým bývalý generálny riaditeľ Alojz Riško garantoval až do roku 2020 dodávky dreva vo vyššom objeme, ako boli v čase podpisu zmlúv píly reálne schopné spracovať. Súčasné vedenie podniku LESY SR nepovažuje zmluvy za štandardné, z hľadiska podniku však nejde o nevýhodné zmluvy. Odberatelia platia za drevo cenníkové ceny ako aj ostatné firmy a platia podniku za prenájom dovtedy stratových prevádzok. „Žijeme v právnom štáte a LESY SR nemajú inú možnosť, ako zmluvné vzťahy rešpektovať, dodal Határ. V prípade, že nastane situácia, ktorú by podnik LESY SR mohol využiť k zmene zmluvných podmienok, bude sa podľa neho usilovať o výrazné zníženie garantovaných dodávok dreva.

Vedenie podniku LESY SR sa nebráni ďalším stretnutiam s predstaviteľmi zväzu pokiaľ ZSD predloží relevantné návrhy alebo pripomienky. Ani desiatky rokovaní so spracovateľmi však nezvrátia pokles ťažieb na štandardnú úroveň, ktorý je spôsobený ukončením spracovania veternej a lykožrútovej kalamity. Tak, ako sa v minulosti rozširovali piliarske kapacity, sa po znížení ťažby bude musieť časť prevádzok utlmiť, alebo preorientovať na inú výrobu.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené