PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > Lesnícke a drevárske múzeum otvára novú stálu výstavu o lesníctve


Lesnícke a drevárske múzeum otvára novú stálu výstavu o lesníctve

Banská Bystrica, 15. marca 2013 

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene otvára po troch rokoch novú stálu výstavu o lesníctve Hlas lesa, ktorou sa definitívne zaplnili zrekonštruované výstavné priestory múzea. Návštevníkov očakáva viac ako 350 zbierkových predmetov venovaných lesu a jeho obhospodarovaniu vrátanie preparátov zvierat, modelov húb, herbárov či technických pomôcok používaných v lesníctve. Zaujímavosťou je po prvý raz v tomto múzeu použitý systém posuvných panelov so zbierkovými predmetmi, ktorý okrem iného tematicky oddeľuje jednotlivé časti výstavy. 

„Priestory určené pre stále výstavy sa podarilo zaplniť v priebehu dvoch rokov. Exponáty budú návštevníkom k dispozícii minimálne nasledujúcich päť rokov.Symbolické je, že múzeum naplánovalo otvorenie výstavy práve na Medzinárodný deň lesov 21. marca,“ povedala vedúca múzea Ľubica Miľanová. 

Prvá časť výstavy je venovaná lesu. Už pri vstupe čakajú na návštevníkov preparáty zvierat medzi ktorými nechýba ani najväčšia slovenská šelma medveď, vlk či vo voľnej prírode ťažko spozorovateľný rys ostrovid. Na interaktívnej obrazovke si môžu záujemcovia vybrať a spustiť zvuky jednotlivých obyvateľov lesa, posuvné panely informujú o typoch lesných porastov, ďalšie zasa predstavia návštevníkom aj rastliny a listy stromov. 

Do druhej časti výstavy venovanej samotnému lesníctvu je možný vstup cez bránu vytvorenú posuvnými panelmi, tematicky venovanými funkciám lesa. Táto časť sa začína portrétom komorského lesmajstra Jozefa Dekréta a pokračuje prehľadom historických nástrojov používaných v lesníctve vrátanie sekier, ručných píl, prístrojov na meranie dreva či geodetických prístrojov z 19 a 20. storočia. Múzeum bude pri prehliadkach premietať na integrovanej obrazovke historické filmy o lesníctve.
Výstava bola financovaná z fondov EÚ v rámci Programu rozvoja vidieka.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené