PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis > Tlačové správy > LESY SR vítajú pokroky v rekonštrukcii Čiernohronské železnice, projekt Európskej lesnej školy však presunuli na nevyužitý kaštieľ Antonstál


LESY SR vítajú pokroky v rekonštrukcii Čiernohronské železnice, projekt Európskej lesnej školy však presunuli na nevyužitý kaštieľ Antonstál

Banská Bystrica, 14. júla 2013 

Podnik LESY Slovenskej republiky víta úspešný rozvoj Čiernohronskej železnice, ktorá je spolu s Lesníckym skanzenom jedným z najvyhľadávanejších turistických cieľov Horehronia. Plánovaná rekonštrukcia ďalšej časti trate zlepší podmienky na prevádzkovanie železnice. 

Podnik LESY SR však musí uviesť na správnu mieru informácie o plánovanej výstavbe Európskej lesnej školy (ELŠ), ktoré sa objavili v súvislosti so začiatkom prác na rekonštrukcii železnice. Projekt ELŠ podnik presunul do nevyužitého kaštieľa Antonstál pri Nemšovej. 

O úpravách kaštieľa a jeho využití na environmentálnu výchovu detí rozhodlo vedenie podniku po analýze ekonomickej náročnosti a udržateľnosti projektu v marci tohto roku. „Bolo by plytvaním peňazí daňových poplatníkov či fondov EÚ, stavať novú budovu na zelenej lúke, keď podnik disponuje desiatkami nevyužitých objektov,“ povedal generálny riaditeľ LESOV SR Ing. Ctibor Határ. Výstavba nového objektu v Lesníckom skanzene by podľa predbežných aktualizovaných odhadov stála približne tri milióny eur. Projekt výstavby Európskej lesnej školy v Lesníckom skanzene, napriek tomu, že už bol položený základný kameň, vedenie podniku LESY SR nikdy neodsúhlasilo.

Drevený poľovnícky kaštieľ Antonstál postavila na konci 19. storočia rodina Dreherovcov. Neskôr ho vlastnili Kulmerovci a nakoniec prešiel po 2. svetovej vojne pod správu Štátnych lesov. Kaštieľ bol koncom minulého storočia zrekonštruovaný, no pre vysoké prevádzkové náklady, najmä na vykurovanie, je už niekoľko rokov zatvorený. V súčasnosti prebieha verejná súťaž na stavebné úpravy a zmenu vykurovania z elektrického na drevné pelety. 

Projekt lesnej školy umiestnenej v prostredí Bielych Karpát je súčasťou koncepcie práce s verejnosťou a lesnej pedagogiky podniku LESY SR. Záujem o spoluprácu pri využití Lesnej školy predbežne prejavili aj poľskí, maďarskí a českí lesníci. Projekt sa tak stáva európskym nielen podľa svojho názvu.

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené