PROFIL FIRMY
LES A JEHO FUNKCIE
OBCHOD A SLUŽBY
POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO
MEDIÁLNY SERVIS
Kontakty pre verejnosť
Aktuality
Tlačové správy
FAQ - Otázky a odpovede
Výročné správy
Časopis Lesník
Datasety

REKREÁCIA, LESOTURISTIKA

LESNÍCKE A DREV. MÚZEUM

REW-BE-LAS

 

WWW OZ

KONTAKTY 
 
  Lesy > Mediálny servis


Otázky a odpovede


Na tejto stránke nájdete zoznam otázok a odpovedí.


Otázka Dátum
Vlastnim lesne pozemky v katastri obce Velka Sucha okr. Poltar. Tieto pozemky obhospodaruju Lesy SR. Mozem poziadat o uzavretie najomnej zmluvy? Vyplacaju Lesy SR v sucasnosti najomne za lesne pozemky? Pocita sa s tym v buducnosti? Dakujem

Odpoveď na Vašu otázku neexistuje. Ak vlastníte pozemky ako ich môže niekto iný obhospodarovať ? Predpokladáme, že sa pravdepodobne jedná o pozemky tzv. neštátne neodovzdané, ktoré podľa platnej legislatívy vzhľadom na skutočnosť, že ich majiteľ nepreukázal vlastníctvo alebo jednoducho ich nechcel z rôznych dôvodov prevziať, obhospodarujú Lesy SR. Ak sa jedná o takýto prípad treba v prvom rade vykonať akt odovzdania a prevzatia majetku až potom uvažovať o jeho prenájme. V rámci Lesov SR je niekoľko takýchto prípadov a nevidíme zatiaľ žiadny dôvod prečo by prenájom nemohol byť uskutočnený. Výška nájmu sa vypočíta na základe ostávajúcich úloh v platnom LHP a môže to vykonať nezávislá právnická alebo fyzická osoba, ktorá má na takúto činnosť osvedčenie. Uzavretie platného nájomného vzťahu po vzájomnom akceptovaní podmienok je uskutočnené na základe obidvoma stranami podpísanej nájomnej zmluvy.

13.07.2005 18:16
Chcel by som sa spýtať, aká časť pozemkov pod zrušenou Považskou lesnou železnicou dnes patrí Lesom SR a ktoré oblasti sú to. Prípadne na koho sa obrátiť odhľadom pozemkov NEPATRIACIM Lesom SR v spomínanej oblasti. Ďakujem.

V prípade, že potrebujete informáciu ohľadom vlastníctva, resp. správy pozemkov, je potrebné vedieť, v ktorom katastrálnom území sa dané pozemky nachádzajú, resp. o aké parcely (čísla parciel) sa jedná. Pri parcele je tiež dôležité, či sa jedná o parcelu registra C katastra nehnuteľností, alebo parcelu registra E katastra nehnuteľností. Na základe týchto informácií je možné vykonať identifikáciu vlastníctva k pozemkom. Na základe týchto informácií môžeme prostredníctvom príslušného Odštepného závodu určiť, či sa jedná o pozemky v správe Lesov SR, š.p., alebo v správe inej fyzickej, alebo právnickej osoby. Túto informáciu je možné získať aj prostredníctvom príslušnej Správy katastra.

27.10.2005 16:20
Som vlastnikom lesa, aka je priemerna cena za prenajom 1 ha Lesmi SR

Pri prenájme lesných pozemkov postupujeme podľa zákona č.504/2003 Z.z., pričom cena za prenájom 1 ha lesných pozemkov je vo všeobecnosti stanovená dohodou. Pri stanovení ceny nájmu sa postupuje prípad od prípadu, pričom sa prihliada na vek porastov a plnenie úloh naplánovaných podľa Lesného hospodárskeho plánu. Platí: výnosy (ťažba)-oprávnené náklady=základná cena nájmu. Konkrétny výpočet vykonajú na príslušnom Odštepnom závode.

23.03.2006 19:42
Prosím o informácie/znaky/,podľa ktorých sa zaraďuje vyťažené smrekové drevo do príslušnej triedy akosti, prípadne, kde, ako si ich môžem nájsť na internete. Ďakujem-Baričák . Meno prosím neuvádzať na webstránke.

Odporúčam Vám preštudovať si Nariadenie vlady č. 86/2005 Z.z. o klasifikácii surového dreva. Je súčasťou publikácie Právne predpisy na úseku lesného hospodárstva. Môžete si ju objednať na adrese NLC Zvolen, Odd. reprografie, Sokolská 2, 960 52 Zvolen. Stojí 300 Sk + poštovné a balné

11.02.2007 19:47
Dobrý deň, myslím, že ešte niekedy v roku 2005 prisľúbil niekdajší riaditeľ Lesov SR, pán Karol Vinš, zriadiť telefónnu linku (malo to byť číslo 0918 444 444) a taktiež mailovú schránku zachranstrom@lesy.sk, na ktoré mali mať možnosť občania hlásiť svoje podozrenia týkajúce sa hospodárenia v lesoch (hlavne nelegálny výrub). Chcel by som sa spýtať, či bol tento sľub splnený. Na vašej stránke som totiž zatiaľ informácie o takejto možnosti nenašiel. Za odpoveď vopred ďakujem.

Dobrý deň, sľub bol splnený. Linky i e-mailová adresa je funkčná, avšak nevyužívaná. Informáciu na webovej stránke sme mali zavesenú približne pol roka. Medzitým sa zo "zelenej linky" stal nástroj vyrovnávania si účtov, anonymného udávania a oznamovania neriešiteľných problémov ("...práve som videl v lese dvoch na skútri !"). Zmysluplné telefonáty boli cca 3 zo 100. Trochu smutné, ale na Slovensku je to tak. Z uvedených dôvodov nechávame tieto nástroj komunikácie "v stave hibernácie". Nerušíme ich, ale ani ich nepropagujeme.

01.04.2007 00:41
dobry den, neviem na koho sa mam obratit, alebo pod koho pravomoc patri oblast lesov v Borinke. Chcem vediet ako je to so zakladanim ohna v tejto oblasti. Ci je mozne opekat na ohniskach na luke pri potoku, alebo ci plati zakaz zakladania ohna aj pre tuto oblast. Dakujem za info

Obraťte sa na najbližší Obvodný alebo Krajský lesný úrad. Kontakty nájdete na webovej stránke ministerstva pôdohospodárstva (www.mpsr.sk).

27.04.2007 10:14
Dobry den, chcela by som sa spytat, kedy sa planuje povolenie predajov nehnutelnosti patriacich lesom, ich najomnikom ? Za odpoved Vam vopred dakujem a prajem pekny den.

Odpredaj nehnuteľného majetku podlieha schvaľovaniu ministerstvom pôdohospodárstva, konkrétne rezortnou privatizačnou komisiou. Tento proces je administratívne náročný a zdĺhavý. Ak riešite konkrétny problém, pošlite mi podrobnejšie informácie na moju mailovú adresu.

02.05.2007 10:25
Dobrý den,chtěl by sem se zeptat jestli je pravda že na Slovensku platí zákaz cyklistiky v lesích od 1.9.2007.Děkuji za odpověď

Vaša informácia je mylná. Novela Zákona o lesoch cyklistiku v lesoch nezakazuje, len uvádza, že je zakázané "jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy“. Porovnajte so znením českého Zákona o lesích z roku 1995, kde je uvedené: "Přestupku se dopustí ten, kdo ... j) jezdí mimo cesty a vyznačené trasy na kole, na koni, na lyžích a na saních. S úctou

03.09.2007 10:04
Nájdených 64 záznamov, zobrazujem 1 až 8.[<<] 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 [>>]
Kliknutím na pridanie novej otázky sa môžete nášho odborníka na niečo spýtať.


 

Stránka vytlačená z www.lesy.sk
 
AKTUALITY

Elektronické aukcie dreva
Elektronické aukcie dreva na III. kvartál sa uskutočnia dňa 27.8.2018.
Memorandum o spolupráci
Memorandum o spolupráci v oblasti LH medzi LESMI SR a Zpžlh SR
Tlačová správa
Rokovania priniesli zmeny v plánovanom obstarávaní ťažbových činností
Zámeny pozemkov - zverejnenie
LESY Slovenskej republiky, š. p. generálne riaditeľstvo
Tlačová správa
Chránený prírodný areál opäť ručne pokosia desiatky lesníkov
Videokanál LESOV SR
Starostlivosť o zalesnené plochy - vyžínanie
 
FOTOGALÉRIA
 Zobraziť...
KALENDÁR PODUJATÍ
OZNAMY

Podnik LESY SR schválil pravidlá pre reklamnú a propagačnú činnosť. Ponuky na reklamnú spoluprácu je potrebné predkladať na priloženom tlačive najmenej jeden mesiac pred plánovaným podujatím na generálne riaditeľstvo podniku, Odbor financovania
Žiadosť o reklamnú spoluprácu
 

 
 
V sekcii Pro Silva Slovakia (otvára sa logom alebo cez Les a jeho funkcie), v časti Odborné príspevky – videoprezentácie sú aktuálne umiestnené  video záznamy z prírode blízkeho obhospodarovania výberkových lesov na Smolníckej Osade a z prebudovy smrekových porastov na prirodzené lesy na LS Paráč (dokumenty otvoríte kliknutím).
 

Odštepný závod Semenoles štátny podnik LESY Slovenskej republiky v Liptovskom Hrádku sa stal riadnym členom medzinárodnej semenárskej federácie ISF ( International Seed Federation ).

Celý text...
 

 

Výročná správa štátneho podniku LESY Slovenskej republiky za rok 2017

 

 

 

 

 
 
         
© 2012  Lesy Slovenskej republiky š.p., všetky práva vyhradené