Adresa Lesy

Oficiálna web stránka

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.


Začiatok stránky, titulka:

Bonitácia v Dobšinej ukázala, že o noriky muránskeho typu je veľký záujemDobšiná 19.05.2022

  • Štátny podnik investuje ročne do chovu viac ako 1 milión eur

 

Stredisko chovu koní v Dobšinej má za sebou jarnú bonitáciu koní šľachtiteľského chovu norika muránskeho typu.

Štátny podnik LESY SR sa chovu koní venuje už viac ako 70 rokov, a to v Stredisku chovu koní v Dobšinej s dvoma dvormi- jeden je v Dobšinej a druhý na Muránskej planine vo Veľkej Lúke. Bonitácia sa koná dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Ide o posúdenie chovných jedincov a ich kondičný stav. Aktuálne sa predstavilo 6 chladnokrvných žrebcov a 1 huculský a 52 chladnokrvných kobýl a 2 huculské kobyly.

O kone norika muránskeho typu je veľký záujem, dopyt je aj na niekoľko rokov dopredu. Už tohtoročné žriebätá sú sľúbené. Záujemca o koňa si ho kupuje vo veku 4 roky, po absolvovaní základného výcviku. Priemerná cena jedného koňa je 2200 eur bez DPH.

„Kôň je pri práci v lese nenahraditeľný, ťažba s koňmi je ekologická, len furmanov je na Slovensku stále menej, pretože táto práca je krásna, ale veľmi riziková“ povedal riaditeľ Odštepného závodu Gemer Peter Mixtaj.

Dokopy chová štátny podnik 180 koní, z toho je 7 plemenných žrebcov a 54 kobýl v reprodukcii (vo veku 4- 20 rokov). Noriky muránskeho typu sú odolné, dobre ovládateľné a spoľahlivé v ťahu, celé leto sú na pastve, sú využiteľné najmä v lesníctve. Pôvod tohto koňa je v oblasti  dnešného Salzburgu.

Vedúci Strediska chovu koní v Dobšinej Vladimír Šmelko podotýka, že finančná podpora zo strany štátu je nedostatočná: „ročne nás tento unikátny chov stojí viac ako 1 milión eur, pričom strata je okolo 800 tisíc. V dnešnej dobe, keď sa prihliada na ekológiu a šetrnejší prístup k hospodáreniu by práve takýto chov mal byť podporený v oveľa väčšej miere.“ Podľa jeho slov sú pamätné najmä žrebce Štart (133 potomkov), Hochberg Schaunitz XV (103 potomkov), ktorí sa vyznačovali kvalitným potomstvom.

Plemenné žrebce, ale aj kobyly musia pred zaradením do chovu spĺňať skúšky výkonnosti podľa slovenskej technickej normy, ktorá má niekoľko častí. Hodnotí sa typ a pohlavný výraz, mechanika pohybu, ovládateľnosť v záprahu, distančná jazda, a skúška spoľahlivosti v ťahu. Následne sa pre každého koňa vystaví protokol a podľa výsledkov je zaradený do triedy (super elita, elita).

Na bonitácii boli prítomní aj chovatelia norických koní z Českej republiky, ako aj domáci odberatelia, ktorí s koňmi v lese pracujú a kone kupujú. 

 

TLAČOVÁ SPRÁVA (PDF, 653 kB)

Norik muránsky