Moderné lesníctvo v praxi: OZ Podunajsko posilňuje ochranu lesov
Levice, 9.7.2025
Aktualita
LESY Slovenskej republiky pokračujú v systematickom odbornom vzdelávaní svojich zamestnancov. Na organizačnej zložke OZ Podunajsko zrealizovali odborný seminár zameraný na hmyzích a hubových škodcov napádajúcich buk a dub. Osobitná pozornosť bola venovaná rastúcej hrozbe lykožrúta bukového.
V súčasnosti už ochrana lesa neznamená len reagovať na vzniknuté škody – znamená predvídať. Práve preto LESY SR organizujú odborné semináre, ktoré zamestnancom poskytujú najnovšie poznatky a praktické nástroje na včasnú identifikáciu a riešenie problémov v porastoch. Cieľom nie je len zvýšiť kvalifikáciu – ide o budovanie profesionálneho a pripraveného kolektívu, schopného efektívne chrániť lesy pred čoraz rozmanitejšími ohrozeniami.
„Inicioval som tento seminár, pretože som presvedčený, že kvalita našich lesov sa odvíja od odbornosti a pripravenosti našich ľudí. Dlhodobé vzdelávanie a prinášanie aktuálnych poznatkov z terénu sú kľúčové pre efektívnu ochranu porastov,“ uviedol riaditeľ OZ Podunajsko Ing. Róbert Brodziansky.
Odborní pracovníci z Lesníckej ochranárskej služby Národného lesníckeho centra priniesli zamestnancom OZ Podunajsko aktuálne poznatky zo svojho výskumu a z každodennej práce v teréne. Hlavnou témou bola narastajúca hrozba lykožrúta bukového – invázneho škodcu, ktorý dokáže napadnúť aj zdravé a silné buky. Medzi prvé varovné signály patrí výskyt tmavých mokvavých škvŕn na kmeni, odlupujúca sa kôra, jemné otvory po výletoch hmyzu a častokrát aj výskyt húb. Významným ukazovateľom sú aj ďatle, ktoré napadnuté stromy vyhľadávajú ako zdroj potravy.
Seminár sa venoval aj hubovým ochoreniam, ktoré oslabujú korene a kmeň buka a duba. Ide napríklad o huby z rodov Armillaria, Biscogniauxia či Eutypella, ktoré spôsobujú postupné odumieranie drevín. Postihnuté stromy môžu vykazovať znížený rast, praskliny na kmeni alebo hnilobu, a v konečnom dôsledku úplne odumrieť.
Teóriu doplnila aj praktická ukážka priamo v teréne. Na lokalite Suchý vrch si účastníci mohli na vlastné oči pozrieť dubový porast poškodený kombináciou dlhodobého sucha a výskytu škodcov. Odborníci upozornili na výskyt krasoňa dvojbodého, ktorý patrí medzi hlavných pôvodcov tzv. „odumierania duba“, a jadrohloda dubového, ktorý do dreva zavliekol huby a výrazne znižuje jeho stabilitu.
Pozornosť bola venovaná aj využitiu dronov, ktoré dnes predstavujú rýchly a efektívny spôsob monitorovania vitality porastov, najmä na rozsiahlych alebo ťažko dostupných plochách.
Prevencia pred abiotickými (neživými) aj biotickými (živými) škodlivými činiteľmi je kľúčovým prvkom v ochrane lesa – umožňuje včas identifikovať riziká, predchádzať škodám a zabezpečiť dlhodobú vitalitu porastov.
LESY SR dlhodobo budujú odborné, stabilné a moderné personálne zázemie, ktoré dokáže flexibilne reagovať na výzvy súčasného lesného hospodárstva. Pravidelné odborné školenia nie sú jednorazovou aktivitou – sú základnou súčasťou filozofie podniku, v ktorej hrá profesionalita zamestnancov kľúčovú úlohu.
Moderné lesníctvo dnes stojí na kombinácii odbornosti, inovácií a strategického plánovania. LESY SR tieto princípy systematicky uplatňujú v prospech dlhodobo zdravých a stabilných lesných ekosystémov.
LESU ZDAR!
AK - Moderné lesníctvo v praxi (PDF, 948 kB)
FOTO: LESY SR, Terénne ukážky