Značka LKT je spájaná s čoskoro 50-ročnou tradíciou výroby lesných strojov na Slovensku. Stroje s touto značkou nájdeme dnes prakticky po celom svete, kde si získali renomé kvalitných strojov. Nie je výnimočné ich vidieť pracovať dodnes, hoc majú aj 30 až 40 rokov. Obdobná situácia je aj v oblasti strednej Európy, kde majú svoje najväčšie zastúpenie, avšak už aj lesné hospodárstvo kričí po obnove strojového parku a celej generácie týchto strojov, k čomu postupne za poslednú dekádu dochádza.
Inžinieri a technici v LKT si boli vedomí, že zo samotnej histórie sa žiť nedá, ale tá môže tvoriť základný kameň kvality novej generácie. Novej generácie, ktorá musí byť nositeľom mnohoročných skúseností získaných v priebehu čoskoro piatich dekád konštruovania špeciálnych lesných kolesových traktorov a najnovších Hi-tech technológií 21.-ého storočia strojníctva a elektrotechniky za predpokladu zachovania sily, obratnosti a efektivity strojov v lesnej výrobe v procese ťažby a približovania dreva. Aj preto stojí pred nimi obrovská výzva k svojmu 50-ročnému jubileu výroby lesných strojov zastabilizovať a vyšperkovať svoj výrobný program priam do dokonalosti pri každom modelovom type. Keďže sú jediný výrobcovia najširšieho spektra lesných strojov od kategórie ľahkých až po kategóriu ťažkých lesných špeciálov v strednej Európe stojí pred nimi obrovská výzva.
Možno konštatovať, že si stanovili vysoké ciele, ktoré bazírujú na kvalite a tradičných konštrukčných prevedeniach strojov s emblémom medveďa na kapote. Prvým znakom kvality sú prepracované robustné rámy vyrobené z vysokopevnej termo-mechanicky spracovanej dvakrát valcovanej ocele so štruktúrou jemného zrna. Tá zabezpečila rámom vyššiu pevnosť a pružnosť pri zachovaní optimálnej váhy traktora. Druhým znakom a nositeľom tradičných hodnôt tejto značky u ťahačov je charakter ich zlamovacích rámov, ktoré sú navrhnuté v rovnakej vzdialenosti náprava – kĺb v pomere 1:1 a pri zatáčaní zanechávajú za sebou iba dve stopy. Prenáša sa týmto rovnaký krútiaci moment na obe nápravy rovnako a nedochádza k nadmernému oderu pneumatík, respektíve oderu kôry stromov v poraste a nie je za potreby vypínanie stáleho pohonu 4x4. Tretím avšak prelomovým znakom z pohľadu stability, prejazdnosti a jazdných charakteristík strojov je prechod z kyvnej prednej nápravy na rámy, kde obe nápravy sú napevno spojené s rámom stroja a rámy kopírujú terén samostatne s pomocou axiálneho ložiska umiestnenom na prednom, či zadnom ráme. Tým sa výrazne eliminovalo riziko prevrátenia. Pri práci s hydraulickou rukou sa axiálne ložisko pomocou dvoch hydropiestov automaticky zaaretuje.
Rok 2019 prináša zo sebou aj množstvo noviniek. V prvom štvrťroku opustí brány závodu novinka v podobe LKT 60. Pokračovateľ niekdajšej LKT 50-tky, kde podľa manažmentu firmy nájde svoje uplatnenie predovšetkým na Slovenskom, Českom, Maďarskom a Poľskom trhu. Stroj, ktorý svojimi parametrami a výkonom (rázvor 2,5 m a výkon 93 kW) vzbudzuje veľkú pozornosť a nájde uplatnenie predovšetkým vo výchovných ťažbách nad 50 rokov a z časti aj v obnovných zásahoch. Pri pohľade na tento stroj zaplesá srdce predovšetkým majiteľom tradičných LKT 81 T, pretože veľkosťou sú si veľmi podobné, avšak technológiou a vlastnosťami tento stroj bude hrať o niekoľko líg vyššie. Výhodou tohto stroja bude aj jeho nízka váha a tlak na lesnú pôdu oproti iným modelom či značkám, kde s týmito atribútmi bude mať obrovskú výhodu najmä na územiach národných parkov, vo flyšových územiach, ako na Slovensku, tak aj v Poľskej republike, kde sú tieto hodnoty tvrdo sledované a kontrolované. Plánom je pokrytie poľa pôsobnosti výchovných zásahov najmä mimo optima tradičných univerzálnych kolesových traktorov. Fázu vyťahovania a približovania zabezpečia pomocou dvojbubnového navijáka 2x6 alebo 2x8 ton a sortimentácia bude uľahčená pomocou kombinovaného hydraulického dvojprstu na radlici. Technické prevedenie s krátkou a ľahkou hydraulickou rukou do 6 metrov je možné optimálne využiť v prípade vyťahovania kmeňov pomocou animálnej sily alebo železnými koňmi, kde zostavenie nákladu a približovanie je možné vykonať pomocou hydraulickej ruky a klembanku na zadnom štíte. Keďže výchovné ťažby sa vyznačujú nízkou objemovosťou kmeňov a veľkou početnosťou sa toto prevedenie javí ako ideálne s predpokladom veľkej časovej úspory pri operácii zostavovania nákladu a samotnej manipulácie dreva. Samostatnou kapitolou je aj hŕbkovanie, kde pomocou hydraulickej ruky dôjde k veľkej priestorovej úspore na údolnicových lesných skladoch a odvozných miestach so zvýšením hygieny práce a čistoty vymanipulovaných sortimentov.
Kategória strojov/motorizácia, transmisia |
Ľahké (do 8 t/ do 100kW) |
Stredne ťažké (od 8t do 12 t/ od 90 do125kW) |
Ťažké (od 12 t/ od 125 kW) |
---|---|---|---|
4 valec/Hydrodynamika | LKT 81 ITL | ||
4 valec/Hydrostat | LKT 60 | LKT 82 | LKT 150 |
6 Valec/ Hydrostat |
LKT 175 a LKT 240 |
Druhou technickou novinkou je plánovaná zmena motorovej jednotky s vyšším výkonom (108 kW) u tradičných ITL – iek, kde sa predpokladá dosiahnutie zákazníkmi želaného prenosu krútiaceho momentu na samotné koleso ťahača, svižnejší rozjazd a silu traktora. Testy tejto kombinácie motorov v kombinácii s automatickou prevodovkou prebehnú v prvej polovici roku 2019 a sme o tom presvedčení, že po záverečnej pečiatke schválenia nebude silnejšiemu medveďovi už nič stáť v ceste k novým spokojným zákazníkom.
Vo vzťahu k zvýšeniu stability stroja, najmä pri prevedení s hydraulickou rukou konštruktéri navrhli novú koncepciu rámov s rázvorom 3,0 m, a tak predĺžili tradičné prevedenie o 20 cm s množstvom pozitívnych zmien, ako napr.: zvýšenie objemu palivovej nádrže, nádrže hydraulického oleja a mnoho iného, kde od druhého štvrťroku bude na žiadosť zákazníka dostupné predlžené prevedenie súčasťou sériovej výroby.
Najväčšou novinkou však sa stáva výroba LKT 240 takzvaného balíka HEAVY DUTY, kde nielen samotný stroj je „ťažkým nákladom“ ale je aj pre ťahanie či odvoz ťažkého nákladu skonštruovaný. Stroj postavený na báze podvozku 6x6 s výkonom šesťvalcového motora 180 kW je stelesnením najuniverzálnejšieho využitia. S výbavou „kombi“ mašiny je nositeľom atribútov ťahača, keďže má 2x10 tonové navijaky a vývozky s klanicovou nadstavbou na odvoz sortimentov. Ďalšie možnosti sú prevedenia s klembankom, či s harvesterovou hlavicou. Stroj, ktorý napriek svojej váhe znižuje tlak na pôdu, využíva maximálnu stabilitu pri práci s hydraulickou rukou a harvesterovou hlavicou sa stáva doslova vlajkovou loďou tohto prevedenia, keďže ťažká váha harvesterových hlavíc u klasických ťahačoch, teda skiddroch spôsobovala nemalé stabilizačné problémy. Však najväčšou výzvou oravského závodu je prechod motorových jednotiek z EURO normou III.B na EURO V. s takzvanou AD Blue technológiou. Tento krok bude vyžadovať množstvo technických a konštrukčných zmien spojených s veľkým rozsahom testov, avšak sú to úlohy, ktoré vo výrobe musia splniť, aby k svojmu 50-tému výročiu vykročili v plnej paráde.
Ján Schürger, Team LKT s.r.o.