Lesník 11/2019

Aktuálne vydanie časopisu Lesník na stiahnutie. Prečítajte si novinky zo sveta lesov.

Stiahnuť PDF Archív vydaní

Články

Náučným chodníkom na Kráľovú hoľu

Turistika na Slovensku od krízy nabrala druhý dych a dá sa povedať, že cez víkendy za pekného počasia je pomaly na horách viac ľudí ako v mestách. A lesníci z jednotlivých odštepných závodov na to operatívne reagujú. Veľmi nás teší, že môžeme predstaviť nový lesnícky chodník na OZ Beňuš, ktorým sa viete dostať zo Šumiaca na Kráľovú hoľu.

29.10.2019

Horehronie

Keď sa k nám hosť vracia viac ako 40 rokov...

Nepretržite už 41. poľovnícku sezónu sa Klaus Ulrich Stricke, 81.-ročný poľovnícky hosť z Nemecka vracia do poľovných revírov v správe štátneho podniku LESY Slovenskej republiky.

25.10.2019

Turiec

Viniansky hrad

Je ďalším zo série hradov, o ktorého záchranu sa usiluje občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta, jeden z členov záujmového združenia Zachráňme hrady. Jeho podrobný archeologický prieskum odhalil napríklad bránu z 13. storočia a aj ďalšie zaujímavosti.

22.10.2019

Vinné

52. významné lesnícke miesto už nie je tajomstvom

Stredná odborná škola lesnícka v Banskej Štiavnici veľkolepo oslávila svoju storočnicu. Od štátneho podniku LESY Slovenskej republiky okrem iného dostala unikátny darček. Dňa 17.10.2019 sa stala súčasťou siete významných lesníckych miest ako 52. lesnícka zaujímavosť.

17.10.2019

Banská Štiavnica

Lesnícky chodník Jozefa Dekreta Matejovie napísal v Bardejovských Kúpeľoch svoju šiestu kapitolu

Po úspešných ročníkoch na Donovaloch, vo východoslovenskom Zámutove, na Pilsku, v Haluziciach a Dobročskom pralese rezonoval tentokrát Dekretov odkaz „Zachovať lesy potomstvu, lebo oni sú predpokladom udržania života na zemi“ aj v krásnom prostredí Bardejovských Kúpeľov.

12.10.2019

Bardejovské Kúpele

Deklarácia

Deklarácia združenia PRO SILVA, prijatá pri príležitosti jej 30. výročia nesie názov „Lesy v Európe sú v nebezpečenstve – ponúkame riešenia“. Hnutie PRO SILVA ponúka významnú sieť odborníkov v oblasti lesníctva a vedcov, ktorí vyformovali súbor základných princípov, ktoré sa vyvinuli v priebehu 30 rokov.

05.10.2019