Banská Bystrica 09.12.2021
- Nie je pravda, že v národných parkoch nie je zabezpečená ich zákonná ochrana.
Štátny podnik LESY SR nesúhlasí s tvrdením Iniciatívy My sme les, že 80 percent územia národných parkov nemá ochranu. Štátny podnik, ako správca územia, postupuje v zmysle platnej legislatívy.
Pre presnosť uvádzame:
- V národných parkoch sa dodržiava ochrana, aká sa definovala pri ich vyhlásení.
- To, že zákonné kritériá nie sú totožné s kritériami IUCN , ktorých klasifikácia bola schválená až po vyhlásení väčšiny národných parkov na Slovensku, nie je chyba lesníkov.
- Lesníci plnia úlohy, ktoré im ukladá zákon.
- To, že NP nie sú v súlade s medzinárodnými kritériami IUCN, priznalo aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré vo svojej environmentálnej stratégii do roku 2030 uviedlo, že Slovensko má na európske pomery veľkú výmeru chránených území, preto bude potrebné ich prehodnotiť a zosúladiť s medzinárodnými kritériami. To sa doteraz nestalo.
- Podľa platnej legislatívy je možné manažovanie v národných parkoch iba prírode blízkym spôsobom, iný hospodársky spôsob nie je prípustný.
Pre úplnosť dodávame, že ak sa chránené územia seriózne prehodnotia so všetkými zainteresovanými stranami, je vysoko pravdepodobné, že nové národné parky sa rozlohou nebudú zhodovať s dnešnými národnými parkami (NP). Slovensko má jednu z najväčších výmer NP v Európe. Švajčiarsko má jeden národný park s rozlohou 17 tisíc ha. Slovensko ich má 9 s rozlohou 317 540 ha a s ochranným pásmom 262 591 ha.
To, čo prezentujú aktivisti, ako drancovanie lesov, je odstránenie mŕtvych a poškodených stromov po prírodných katastrofách, ktoré boli v minulosti založené ľudskou rukou. Na miestach, kde je to povolené, vznikajú vďaka lesníkom porasty s pestrou drevinovou štruktúrou, ktoré lepšie odolávajú klimatickým zmenám.
Rovnaký prístup, aký sa uplatňuje u nás v prípade národných parkov, sa uplatňuje aj v iných európskych národných parkoch (napr. NP Harz v Nemecku) a nezasahuje sa len v bezzásahových územiach presne ako u nás.