Tak ako každý lesník chce mať ten najkrajší porast, ktorým sa môže pochváliť pred ostatnými lesníkmi, rovnako tak aj každý poľovný hospodár túži mať vo svojom revíri ukážkové populácie zveri. Kým lesníci tvoria plány starostlivosti o les na každých 10 rokov, poľovníci vo svojom revíri každoročne vyhodnocujú kvalitu chovu zveri, plnenia schválených plánov chovu a lovu zveri a správnosti lovu trofejovej zveri podľa kritérií chovnosti. Tieto hodnotenia sú súčasťou chovateľských prehliadok, ktoré organizujú príslušné obvodné komory spolu s príslušným okresným úradmi a lesní pedagógovia štátneho podniku LESY Slovenskej republiky sú v posledných rokoch ich neoddeliteľnou súčasťou.
„Výchova mládeže, učenie o lesnom ekosystéme o prírodných a kultúrnych hodnotách, predstavenie každodennej práce lesníka, to je len stručné zhrnutie toho, čo prinášajú lesníci z Odštepného závodu Kriváň medzi žiakov základných škôl v Hriňovej už štvrtý rok na chovateľskej prehliadke. Kým pre školy bude prehliadka s odborným výkladom a aktivitami lesnej pedagogiky sprístupnená od 8. do 9. marca 2018 od 9. hodiny, verejnosť si vystavované trofeje môže prezrieť v sobotu 10. marca (v čase 13.30 -18.00 hod.) a v nedeľu 11. marca (od 8.00 - o 12.00 hod.) v MsKS Hriňová,“ informuje nás Beátka Palajová zo štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky OZ Kriváň.
„Tento mesiac sa kolegovia z OZ Kriváň s množstvom zaujímavých informácií o lese, aktivitami lesnej pedagogiky, prednáškach o kalamitách spôsobených víchricami a premnožením lykožrúta, ruka v ruke s filmami Zomierajú postojačky a Krajina bez tieňa zúčastnia už šiestykrát aj chovateľskej prehliadky 23. marca 2018 v Hoteli Novohrad v Lučenci. Trofeje z ulovenej zveri bude Obvodná lesnícka komora Lučenec z poľovných revírov okresov Lučenec a Poltár v poľovníckej sezóne 2017/18 vystavovať aj v dvoch nasledujúcich dňoch,“ dopĺňa informácie vedúci odboru komunikácie Marián Nosáľ.
„Chovateľské prehliadky organizujú obvodné poľovnícke komory na základe zákona o poľovníctve 274/2009 Z. z. každoročne a sprievodným programom mnohých z nich sú aktivity lesnej pedagogiky, ktoré pripravujú pre deti ale aj dospelých zamestnanci štátneho podniku LESY Slovenskej republiky. Učenie o lesnom ekosystéme ako celku tvorenom prostredím, rastlinstvom a živočíšstvom, a hlavne o spolupráci lesníkov a poľovníkov pri pestovaní a výchove lesa, to sú informácie, ktoré odovzdávajú naši lesníci prostredníctvom aktivít lesnej pedagogiky, ale aj osobných diskusií na rôznych podujatiach,“ spôsobom prezentuje popularizačno-náučné aktivity lesníkov generálny riaditeľ štátneho podniku Marian Staník.
Poznámky pre editorov:
Lesné porasty na Slovensku majú pomerne pestré drevinové zloženie. Najvyššie zastúpenie majú buk lesný (33,5 %), smrek obyčajný (23,1 %) a duby letný a zimný (10,6 %). Prevládajú listnaté dreviny so zastúpením 62,5 %. Podiel ihličnatých drevín sa znižuje; od roku 2005 sa znížil zo 41 % na 37,5 %. Prejavuje sa to najmä pri smreku, ktorého zastúpenie sa znížilo v dôsledku negatívneho pôsobenia škodlivých činiteľov za ostatných desať rokov o 3,2 % (z 26,3 % na súčasných 23,1 %). (údaje sú čerpané zo zelenej správy za rok 2016 dostupnej na adrese: http://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=123&id=12392)