Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.
Krátky popis: Kaštieľ v neskoroklasicistickom štýle
Podrobnejší popis: Pôvodne sídlo grófov Kounicov, neskôr Karólyiovcov, ktorí mu dali dnešnú podobu. Ku kaštieľu prislúcha rozsiahly anglický park s unikátnou technickou pamiatkou - drevenou vodárenskou vežou.
Mesto: Palárikovo
Okres: Nové Zámky
Kraj: Nitriansky
Obdobie návštevy: Sezónne, prehliadky utorok 11:00-17:00
Prístup: Budova sa nachádza neďaleko rímskokatolíckeho kostola pri Parku Palárikovo
Náročnosť trasy: nenáročná
Zaujímavosti v okolí: Vodárenská veža (0,1 km), Park Palárikovo
Podrobnejší popis: Poľovnícky kaštieľ v Palárikovestojí na mieste pôvodného sídla Mederského domína a grófov Kounicov, od ktorých jeho zvyšky kúpil gróf Alexander Karólyi. Jeho vnuk Anton od leta r. 1765 inicioval prestavbu. V nej v 19. stor. pokračoval Ľudovít I. Karólyi - zakladateľ známej bažantnice. Súčasnú podobu získal kaštieľ až v r. 1866 počas prestavby iniciovanej Ľudovítom II. Aloisom Karólyi podľa návrhov Henricha Kocha. Pravdepodobne v tomto čase bola vybudovaná vežovitá nadstavba v tvare Quadroccenta nad hlavný vchod a pristavaná veľkolepá poľovnícka jedáleň s dnes už neexistujúcim neoklasicistickým skleníkom. Počas druhej svetovej vojny bola v kaštieli nemecká poľná nemocnica. Tú počas oslobodzovacích bojov vystriedalo Vojenské veliteľstvo sovietskej armády. Po vojne v priestoroch kaštieľa pôsobila poľnohospodárska škola. Potom sa budova stala účelovým zariadením československej vlády. Neskôr patrila ministerstvu pôdohospodárstva a nakoniec ju prevzali Západoslovenské štátne lesy, OZ Palárikovo. Kaštieľ sa následne podrobil rozsiahlej prestavbe, ktorá trvala do roku 2002. Na fasáde kaštieľa je umiestnený bronzový erb Karólyiovcov. Poskytuje ubytovanie v desiatich dvojlôžkových izbách a v dvanástich dvojlôžkových apartmánoch zariadených historickým nábytkom. Priestory kaštieľa sú vhodné na spoločenské i firemné akcie.