Sumárny prehľad hospodárenia, hlavné aspekty a ciele hospodárenia na OZ TRIBEČ
1. Základné informácie o lesoch
Výmera lesov v Slovenskej republike je 2 200 tis. ha. Lesnatosť územia Slovenska je 41%. Organizácia Lesy SR š.p. hospodári na približne 50-tich % výmery lesov Slovenska.
LESY Slovenskej republiky, štátny podnik je rozčlenený na 12 organizačných zložiek. Organizačná zložka OZ Tribeč je jeden z tohto celku.
Podľa sumárnych údajov k 31.12.2023 organizačná zložka OZ Tribeč obhospodaruje lesné porasty o celkovej výmere 69 624 ha. Svoju činnosť zabezpečuje prostredníctvom 8 lesných správ a 5 expedičných skladov /pozri kontakty/.
Hlavnou činnosťou OZ Tribeč je:
- správa lesného majetku vo vlastníctve Slovenskej republiky, obhospodarovanie majetku neštátnych subjektov v zákonnom nájme
- zakladanie, pestovanie, výchova, obnova a ochrana lesných porastov v súlade s PSOL v záujme zachovania, zveľaďovania lesov, zabezpečenia ich produkčných a verejnoprospešných funkcií ako aj trvalo udržateľné hospodárstvo
- výkon ťažby dreva v lesných porastoch, jeho približovanie, manipulácia a doprava
- predaj surového dreva a ostatných produktov lesnej a pridruženej výroby
- výkon poľovného a rybárskeho práva v režijných revíroch
Z celkovej obhospodarovanej výmery lesných porastov pozemky vo vlastníctve Slovenskej republiky predstavujú výmeru 56 223 ha, pozemky zmluvne prenajaté od iných subjektov predstavujú výmeru 2 415 ha a pozemky neštátne neodovzdané obhospodarované na základe zákona výmeru 10 986 ha.
Geografické celky na území OZ Tribeč: Tríbeč, Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Vtáčnik.
Katastrálna výmera OZ Tribeč je 244 529,42 ha.
Organizačná zložka OZ Tribeč je držiteľom certifikátu obhospodarovania lesa v schéme FSC® .
- číslo projektu – SK-20140720
- kód licencie je FSC-C170818
- číslo certifikátu SGSCH-FM/COC-012030
Patria sem lesné správy: Topoľčianky, Hrušov, Tribeč, Šášov, Partizánske, Žarnovica, Brod, Žiar a expedičné sklady Žarnovica, Veľké Uherce, Topoľčianky, Jelenec a Šášovské Podhradie
Doba platnosti certifikátu je od 2. marca 2022 do 1. marca 2027.
Z celkovej výmery je plocha 661,64 ha chránená pred komerčnou ťažbou a obhospodarovaná je predovšetkým pre ochranárske ciele. Táto výmera sa nachádza v 9 prírodných rezerváciách so stupňom ochrany 5 prípadne 4. To znamená, že sú vylúčené akékoľvek zásahy do prírodných ekosystémov. Plocha lesov klasifikovaných ako „lesy s veľkou ochranárskou hodnotou“ je 9337 ha.
Celá výmera produkčných lesov je 60 312 ha, je obnovovaných predovšetkým prirodzenou obnovou.
Lesy sa nachádzajú v okolí miest Žarnovica, Nová Baňa, Žiar na Hronom, Kremnica, Banská Štiavnica, Topoľčianky, Šášov, Partizánske.
V zmysle zákona 326/2005 Z.z. sú lesy z hľadiska prevažujúcich funkcií členené na:
H hospodárske lesy – ktorých hlavným poslaním je produkcia akostnej drevnej hmoty pri súčasnom zabezpečovaní ostatných funkcií lesa. V tejto kategórií je 50 464 ha.
O ochranné lesy – sú to lesy, ktorých funkčne zameranie vyplýva z daných prírodných podmienok. V týchto lesoch sa musí hospodáriť tak, aby sa predovšetkým zlepšovala ich ochranná funkcia. Ochranných lesov je 9 317 ha.
U lesy osobitného určenia - sú lesy s osobitným poslaním, ktoré vyplýva zo špecifických dôležitých spoločenských potrieb, ktorými sa spravuje aj spôsob hospodárenia. V tejto kategórií je 9 843 ha.
Podľa stupňa ochrany prírody a krajiny je v SOP 1: 31 103 ha , SOP 2: 37 051 ha, SOP 3: 759 ha, SOP 4: 138 ha a v SOP 5: 573 ha lesných porastov.
Chránené územia /CHÚ/: Problematiku chránených území rieši zákon NR SR č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ktorého účelom je prispieť k zachovaniu rozmanitosti
podmienok a foriem života na Zemi, utvárať podmienky na trvalé udržiavanie, obnovovanie a racionálne využívanie prírodných zdrojov, záchranu prírodného dedičstva, charakteristického vzhľadu krajiny a na dosiahnutie a udržanie ekologickej stability.
Chránené územia v zmysle tohto zákona sa členia na tieto kategórie:
- Národná sieť CHÚ
- národné parky /NP/
- chránené krajinné oblasti /CHKO/
- prírodné rezervácie /PR/
- národné prírodné rezervácie /NPR/
- prírodné pamiatky /PP/
- národné prírodné pamiatky /NPP/
- chránené areály /CHA/
- Európska sieť CHÚ – NATURA 2000:
- chránené vtáčie územia /CHVÚ/
- územia európskeho významu /ÚEV/
- Biotopové územia – biotopy:
- biotopy európskeho významu
- biotopy národného významu
- prioritné biotopy
Všeobecná charakteristika porastov
Druhové zloženie porastov – najviac zastúpenou drevinou v porastoch obhospodarovaných OZ je drevina Buk lesný /Fagus silvatica/ a Smrek obyčajný /Picea abies/, ďalej je to Dub letný/Quercus robur/, Dub zimný /Quercus petrea/, Jedľa biela /Abies alba/, Borovica lesná /Pinus silvestris/, Javor horský /Acer pseudoplatanus/ , Hrab obyčajný /Carpinus betulus/, Jaseň štíhly /Fraxinus excelsior/, Brest horský /Ulmus montana/, Smrekovec opadavý /Larix decidua/, Breza bradavičnatá / Betula verucosa/, a ďalšie.
Tvar lesa – prevažujúcim hospodárskym tvarom lesa je les vysoký pôvodných drevín, ktorý zabezpečuje najvyššiu produkciu akostnej drevnej hmoty ako aj plnenie ostatných funkcií lesa.
Hospodársky spôsob – dominujúcim hospodárskym spôsobom pri obnove lesa je hospodársky spôsob podrastový s cieľom dosiahnutia maximálneho podielu prirodzenej obnovy za účelom udržania genetickej kvality lesa
Hlavné druhy fauny a flóry
Fauna: Na území OZ Tribeč sa vyskytujú tieto dominujúce druhy fauny:
- Medveď hnedý / Ursus arctos/
- Líška hrdzavá / Vulpes vulpes/
- Rys ostrovid /Lynx lynx/
- Jazvec lesný / Meles meles/
- Veverica stromová / Scirius vulgaris/
- Jastrab lesný / Acipiter gentilis/
- Jeleň lesný /Cervus elaphus/
- Srnec lesný / Capreolus capreolus/
- Diviak lesný /Sus scrofa/
- Zajac poľný /Lepus europeus/
- Bocian čierny /Ciconia nigra/
Niektoré druhy fauny patria medzi poľovnú zver. Túto oblasť definuje a upravuje zákon č. 23/1962 Zb. o poľovníctve v znení neskorších predpisov a k nemu patriacich vykonávacích vyhlášok a predpisov.
Flóra: Rozhodujúce druhy rastlín /dreviny/ sú vymenované v predchádzajúcej stati.
Ohrozené druhy rastlín a živočíchov sú definované vo vyhláške ministerstva životného
prostredia SR č. 24/2003 Z.z. , ktorá je prístupná lesným hospodárom na každej
organizačnej zložke OZ Tribeč.
2. Dlhodobé hospodárske ciele
Dlhodobé hospodárske ciele a zámery v obhospodarovaní lesov vychádzajú zo štátnej lesníckej politiky a na to nadväzujúcich legislatívnych noriem, ktoré vytvárajú základné rámce v obhospodarovaní lesných pozemkov.
Dlhodobým cieľom hospodárenia OZ Tribeč je zabezpečenie a zlepšovanie funkcie lesa, s dôrazom na produkciu akostnej drevnej hmoty. Zachovanie trvalého pôsobenia mimoprodukčných účinkov lesa, biologickej biodiverzity, vyváženej ekologickej a ekonomickej efektívnosti, zabezpečenie trvalo udržateľného obhospodarovania porastov a udržanie sociálnych funkcií pri obhospodarovaní lesov.
3. Desaťročné hospodárske úlohy a ciele
10 – ročné hospodárske úlohy a ciele OZ Tribeč vychádzajú z „Plánov starostlivosti o lesy“ /PSOL/, ktoré sú prostriedkom pre dosiahnutie trvalo udržateľného obhospodarovania lesov pri súčasnom plnení ostatných produkčných a mimoprodukčných funkcií.
PSOL je nástrojom štátu, vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa na trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch. (Zákon č. 326/2005 Z. z., § 40, ods. 1).
PSOL sú nástrojom na cieľavedomé hospodárenie v lesoch sledujúce zlepšovanie funkcií lesov, určujú na základe najnovších poznatkov vedy a techniky ciele a úlohy hospodárenia v lesoch, najmä z hľadiska pestovania a ochrany lesov, ochrany a tvorby životného prostredia, ťažieb dreva a ostatných funkcií lesov.
PSOL vyhotovuje odborne spôsobilá nezávislá inštitúcia spravidla na obdobie 10 rokov pre „Lesný celok (LC)“ , resp. „Vlastnícky celok (VC)“.
Pri tvorbe PSOL vyhotovovateľ vychádza z modelov hospodárenia schválených orgánom štátnej správy na základe komplexného a podrobného zisťovania stavu a vývoja lesného fondu.
Výsledkom plánovania je opis porastov a plán hospodárskych opatrení pre najnižšie jednotky priestorového rozdelenia lesa - dielce, čiastkové plochy, porastové skupiny.
Základné hospodárske opatrenia sú:
- obnova lesa - obnovné ťažby s formou hospodárskeho spôsobu, zalesňovanie
- výchova porastov - výchova mladín /prečistky/, výchova žrďkovín, žrďovín a stredných kmeňovín / prebierky/
V prípade, že vyhotovením plánu sú alebo môžu byť dotknuté práva kohokoľvek, fyzickej či právnickej osoby, má táto osoba právo nahliadnuť do správy o hospodárení a vzniesť pripomienky prípadne predložiť svoje požiadavky (zákon 326/2005 Z.z.). Platnosti PSoL podľa jednotlivých lesných celkov v rámci lesných správ je možné zistiť cez kontakty (e-mail, telefón, pošta) alebo priamo na príslušných lesných správach prípadne OZ.
4. Krátkodobé hospodárske úlohy a ciele
Sú dané ročnými vykonávacími plánmi hospodárskych opatrení v JPRL /dielcoch/. Vypracovávajú sa v technických jednotkách alebo v korunách.
Ročné vykonávacie plány vyhotovuje lesný hospodár pre jednotlivé porasty na základe možnosti /produkcia dreva/ a potreby /zdravotný stav lesa, výchova porastov, ochranné opatrenia/ vykonania hospodárskych opatrení v porastoch.
Ročné plány sú vyhotovované pre:
- ťažbovú činnosť - ťažba obnovná, ťažba výchovná /prebierky/
- pestovnú činnosť - obnova lesa – zalesňovanie, výchova mladín /prečistky/, ochrana kultúr proti burine, ochrana kultúr proti zveri, príprava plochy pre zalesňovanie
- poľovníctvo - ročný plán chovu a lovu poľovnej zveri - schvaľuje orgán ŠSLH
Sú podkladom stanovenia finančného plánu organizácie a slúžia lesnému hospodárovi pre operatívne riadenie prác na pracoviskách.
Cieľom ročného plánovania je určenie možnej produkcie drevnej hmoty a jej sortimentácie, určiť priority zakladania a výchovy porastov a operatívne reagovať na aktuálny stav porastov z hľadiska ich zdravotného stavu a možného ohrozenia patogénmi.
V prípade záujmu tretej strany o informáciu plánovania hospodárskych opatrení v jednotlivých lokalitách (porastoch), resp. o ich realizácií, je možné túto získať priamo na príslušných lesných správach /viď. kontakty/.
5. Prehľad o základných výrobných ukazovateľoch za r. 2021, 2022 a 2023 v rámci FSC OZ Tribeč
ukazovateľ |
skutočnosť r.2021 |
skutočnosť r.2022 |
skutočnosť r.2023 |
obnova lesa v ha |
117 ha |
200,51 ha |
445 ha |
z toho prirodzená obnova %podiel |
75% |
63,7% |
81,6% |
ochrana mladých lesných porastov v ha |
248 |
922,11 |
824 |
prečistky v ha |
387 |
714,88 |
683 |
plecie ruby v ha |
9,77 |
109,13 |
236 |
výchovná ťažba do 50 r. v ha |
481,88 |
807,22 |
892,74 |
ťažba dreva celkom v m3 |
153217 |
322816 |
289942 |
Ťažba dreva r.2021, 2022 a 2023 |
Vykonané v roku 2021 |
Vykonané v roku 2022 |
Vykonané v roku 2023 |
Výchovná úmyselná ťažba do 50 r. |
13 261 |
21530 |
24136 |
Výchovná úmyselná ťažba nad 50 r. |
24 216 |
93635 |
74590 |
Obnovná úmyselná ťažba |
94 741 |
183089 |
160992 |
Náhodná ťažba, NV |
21 089 |
24562 |
29963 |
Mimoriadna ťažba, MR |
0 |
0 |
261 |
SPOLU |
153 217 |
322816 |
289942 |
5.1. Škodlivé činitele a kľúčové aspekty pre ich monitoring lesnými hospodármi.
Dominujúce škodlivé činitele, ktoré ovplyvňujú proces hospodárenia na OZ Tribeč:
A. biotické škodlivé činitele:
1. zver: spôsobujúca - zimný obhryz kôry kmeňov a letné lúpanie
- - odhryz /poškodenie kmienkov a asimilačných orgánov/
- - vytĺkanie parožia, vyrytie stromčekov
2. podkôrny hmyz: spôsobuje poškodenie stromu prerušením lyka
- Lykožrút smrekový /Ips typographus/
- Lykožrút smrečinový /Ips amitinus/
- Lykožrút lesklý / Pitiogenes chalcographus/
3. drevokazný hmyz: spôsobuje technické poškodenie dreva
- Drevokaz čiarkovaný /Tripodendron lineatum/
4. škodcovia asimilačných orgánov: spôsobujú poškodenie asimilačných orgánov
- Kôrovnica kaukazská /Dreufusia nordmannianae/
- Voška buková / Phyllaphis fagi/
- Obaľovač zelený /Tortrix viridana/
5. rakoviny, huby: rôzne druhy napr. rod.Nectria; spôsobujú poškodenie kmeňa až odumieranie jedinca
6. cudzopasné rastliny: technické poškodenie, defoliácia
- Imelo biele /Viscum album/
B. abiotické škodlivé činitele:
1. vietor: poškodzuje jednotlivé stromy /zlomy, vývraty/ a porasty /plošné kalamity/
2. sneh, námraza: poškodzujú dreviny polámaním vetiev, spôsobujú zlomy a vývraty
3. sucho: poškodenie asimilačných orgánov, koreňov
4. požiar: poškodzuje stromy i celé porasty
C. antropogénne škodlivé činitele:
1. imisie : fyziologicky poškodzujú asimilačné orgány drevín
2. človek: krádeže drevnej hmoty
Kontrola možného výskytu škodcov -výskyt patogéna monitoruje a zisťuje lesný hospodár predovšetkým na miestach, kde sú zvlášť priaznivé podmienky pre jeho rozmnoženie (potencionálne ohniská), v susedstve napadnutých porastov, na skladoch dreva, v oblastiach kalamitného výskytu a podobne. Kalamitní hmyzí škodcovia, ako aj hubové choroby sú každoročné kontrolované a vedie o nich hospodár evidenciu, na základe ktorej je vypracovaná krátkodobá prognóza.
Sumárnou evidenciou výskytu škodlivých činiteľov na území SR je poverené laboratórium pre kontrolu, evidenciu a prognózu Lesníckej ochranárskej služby /NLC vo Zvolene/, ktoré zohľadňuje hlásenia lesnej prevádzky - lesných hospodárov a iných pracovísk.
Pre užívateľov lesa je spôsob hlásenia výskytu škodlivých činiteľov záväzný.
Prehľad o výške spracovaných náhodných /kalamitných ťažieb podľa pôsobenia škodlivých činiteľov v m3 .
skutočnosť r.2022 |
skutočnosť r.2023 |
|
Podkôrny hmyz |
9244 |
12415 |
Ostatný hmyz |
0 |
0 |
Huby |
1049 |
535 |
Imisie |
0 |
0 |
Vietor |
8350 |
11321 |
Sneh |
61 |
216 |
Iný škod. činiteľ |
5858 |
5476 |
Spolu |
24 562 |
29963 |
z toho ihličnaté |
14988 |
21921 |
listnaté |
9574 |
8042 |
Spotreba prípravkov na ochranu lesa v r.2022: Feromóny : 780 ks, Repelenty: 2277 kg
Spotreba prípravkov na ochranu lesa v r.2023: Feromóny : 906 ks, Repelenty: 2018 kg
6. Kľúčové produkty hospodárenia a odbytištia
Hlavným produktom hospodárenia organizácie je lesný porast obhospodarovaný trvalo udržateľným spôsobom plniaci produkčné a mimoprodukčné funkcie.
Ďalšie rozhodujúce produkty:
- drevná hmota - sortimenty surového dreva /sortimenty mimoriadnej kvality, piliarska guľatina vlákninové drevo, palivo a iné/
- poľovníctvo :
- výkon práva poľovníctva v režijných revíroch OZ
- v revíroch s predaným odstrelom
prevažne so zameraním na chov jelenej, srnčej, diviačej a muflónej zveri a odpredaj diviny.
Ďalšie hospodárske činnosti s možným dôležitým vplyvom na prostredie:
- umelá a kombinovaná obnova lesa-výkony sa realizujú v súlade s platnou legislatívou.
- úpravy vodných tokov a útvarov- výkony sa realizujú v súlade s platnou legislatívou, hlavne v oblasti opráv a údržieb.
- ťažba a doprava dreva a iných zdrojov- výkony sú realizované v prevažnej miere externými dodávateľmi prác na základe zmlúv o dodaní služieb v lesníckych činnostiach resp. na základe vnútropodnikovej dohody OZLT, so zabezpečením dodržiavania dohodnutých zmluvných podmienok.
- rekreačné aktivity a príslušná infraštruktúra
Kľúčovými odbytištiami firmy sú:
- drevospracujúce a celulózo – papierenské podniky s celoslovenskou pôsobnosťou – významní spracovatelia dreva
- regionálny spracovatelia dreva – menšie podniky miestneho významu
- miestne obyvateľstvo – zásobovanie obyvateľstva drevnou hmotou predovšetkým na energetické a stavebné využitie
7. Previerky a kontroly hospodárenia
Kontrolou je zisťovaný objektívny stav kontrolovaných skutočnosti a ich súlad so všeobecne záväznými právnymi a internými predpismi.
Kontroly: 1. Interné, 2. vonkajšie
7.1. Interné kontroly
Druhy kontrolnej činnosti vykonávanej v rámci internej kontroly v štátnom podniku LESY SR, Banská Bystrica sú:
A/ Bežná kontrola
B/ Tematické previerky
C/ Komplexné previerky
D/ Následné kontroly
E/Kontrolné preberanie prác (z úrovne LS, z úrovne OZ)
7.2. Vonkajšie kontroly
Vonkajšie kontroly rozdeľujeme na :
a) všeobecné - prevádzané štátnymi organizáciami všetkých stupňov riadenia. Sú zamerané na všetky oblasti činnosti organizácie
b) odborné - špecifický druh kontroly so zameraním na obhospodarovanie lesov a sú vykonávané v zmysle ustanovení Zákona č. 326/2005 Z. z., v znení neskorších predpisov a ďalších zákonných noriem súvisiacich s obhospodarovaním lesov.
Odborné kontroly vykonávajú orgány štátnej správy lesného hospodárstva
Odborné kontroly sú (ŠSLH) nasledovne:
a) bežné
b) ročné
c) po skončení platnosti lesného hospodárskeho plánu (PSOL)
Z prevedených kontrol sa vyhotovujú "záznamy" alebo "protokoly", kde sa uvedú zistené skutočnosti, nedostatky, návrhy na nápravné opatrenia a termíny ich realizácie.
8. Prístup k verejnosti
Naša organizácia prejavuje záujem komunikovať s tretími stranami alebo záujmovými skupinami, prípadne lokálnym obyvateľstvom, ktoré prejavia záujem o hospodárenie v lese, prípadne o les samotný. Dialóg posilňuje postavenie lesného hospodára ako aj subjektu hospodáriaceho na určitom majetku. Taktiež poskytuje lesnému hospodárovi širší uhol pohľadu na hospodárenie v lesoch. Myšlienka je bližšie informovať a zainteresovať tretie strany do procesu obhospodarovania lesa.
V rámci širšej informovanosti verejnosti je na každej lesnej správe spracovaný „Sumárny prehľad hospodárenia“ a „Prehľad o vybraných ukazovateľoch LS“ a sú k dispozícií na požiadanie k nahliadnutiu.
Pre účely poskytnutia informácie o pozoruhodných miestach lesnej krajiny, ktorú spravujeme a z dôvodu zintenzívniť u verejnosti vnímanie významu lesa a našej práce v ňom boli na každej lesnej správe zriadené „Lesné informačné kancelárie“ /pozri LIK/.
V rámci OZ Tribeč, ale aj mimo regiónu pracujú predovšetkým s mladou generáciou na rôznych akciách lesní pedagógovia.
Forma komunikácie a informovania, môže prebehnúť e-mailom, poštou, telefónom /pozri kontakty/ alebo osobne.
S pozdravom „Lesu zdar“.