Z histórie lesného hospodárenia v okolí Kriváňa
História lesníctva v tejto oblasti sa viaže na existenciu Vígľašského panstva. Od 12. storočia majitelia využívali lesy na území terajšej organizačnej zložky OZ Poľana spočiatku najmä na poľovnícke účely. Vzhľadom na veľkú vzdialenosť od konzumných stredísk dreva a drevného uhlia v tých časoch bolo hospodárenie v lesoch v tejto oblasti veľmi obmedzené, preto majitelia bez námietok povoľovali svojim poddaným, aby ich klčovali. 19. storočie znamená obrat v lesnom hospodárstve v Uhorsku a rodina Esterházyovcov sa začala viac zaujímať o lepšie využitie svojho lesného bohatstva. Roku 1801 vydali nariadenie na úpravu hospodárenia v lesoch tohto panstva. V druhej polovici 19. storočia dali Esterházyovci svoje lesy do árendy. Po prvej svetovej vojne sa lesy Vígľašského panstva zoštátnili a dňa 1. mája 1925 vznikla prvá štátna inštitúcia - Správa lesného hospodárstva Vígľaš.
Organizačná zložka OZ Poľana v aktuálnej podobe vznikla po zmenách k 1.1.2022, kedy došlo k zlúčeniu OZ Kriváň a OZ Slovenská Ľupča. Pôsobnosť novej Organizačnej zložky OZ Poľana sa rozšírila od Šiatorošskej Bukoviny a hraníc s Maďarskom až po Donovaly.
Základná charakteristika Organizačnej Zložky
Územie OZ Poľana sa nachádza v regióne Novohradu, Podpoľania až po región Nízkych Tatier. Toto územie sa vyznačuje veľmi rozmanitou faunou a flórou na prakticky všetkých vegetačných stupňoch na celkovej výmere cca 261 tis. ha katastrálnej výmery.
Prírodné danosti územia vytvárajú dobré predpoklady pre rozvoj poľovníctva. V siedmich poľovných režijných revíroch OZ je možné poľovať od drobnej zveri pernatej až po kráľa poľovnej zveri jeleňa. V krásnej prírode máme ubytovacie zariadenia na veľmi dobrej úrovni, ako sú napr. poľovné chaty Gubajská, Hukavy, Zálomská, Salašiská, Grúň, Ružiná a niektoré ďalšie. Z hlavných druhov zveri môžeme spomenúť zver jeleniu, srnčiu, danieliu, mufloniu, diviačiu. Zo šeliem medveďa, vlka, rysa, mačku divú, vydru, kunu a líšku. Z pernatej zveri bažant, jariabok, hlucháň, kačica a jarabica.
Jednou z najvýznamnejších lokalít je nesporne Poľana s Chránenou krajinnou oblasťou a biosférickou rezerváciou Poľana, ktorá sa rozprestiera na výmere 20 079 ha s nadmorskou výškou 1 458 m nad m., je domovom 19 druhov cicavcov a 174 druhov vtákov, rozmanitý je najmä svet plazov, obojživelníkov, chrobákov a motýľov. Súčasťou Poľany je aj „Chránená poľovná oblasť Poľana“, ktorá na výmere 20 659 ha zabezpečuje koordinované ekologické a veľkoplošné obhospodarovanie poľovej zveri, hlavne jelenej populácie karpatského jeleňa vyberaných kvalít, ako aj zabezpečenie ochrany, obhospodarovanie a zachovanie populácií všetkých druhov zveri ako integrovanej súčasti ekosystému, vrátane zachovania genofondu ohrozených druhov.