LESY SR pokračujú v transformácii múzea, so Zvolenom hľadajú ďalšie možnosti spolupráce
LESY SR pokračujú v transformácii múzea, so Zvolenom hľadajú ďalšie možnosti spolupráce
24.6.2026 , Zvolen
Tlačová správa
LESY SR plánujú pristúpiť k relokácií expozícií do priestorov Múzea vo Svätom Antone. Rozhodnutie vychádza z odborných analýz a diskusií realizovaných na úrovni Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a je súčasťou širšej snahy o modernizáciu prezentácie lesníctva a drevárstva na Slovensku. Cieľom je vytvoriť atraktívnejší a návštevnícky dostupnejší spôsob približovania významu lesov, dreva a odbornej starostlivosti o krajinu širokej verejnosti.
Nové umiestnenie expozícií vytvára priestor pre ich ďalší rozvoj a postupnú transformáciu do modernejšej a interaktívnejšej podoby. Múzeum vo Svätom Antone poskytuje návštevníkom jedinečné prepojenie historických expozícií s rozsiahlym areálom a aktivitami v exteriéri, ktoré prirodzene dopĺňajú príbehy lesníctva, poľovníctva a vzťahu človeka k prírode. Expozície zároveň získajú reprezentatívne priestory zodpovedajúce ich odbornému a spoločenskému významu.
„Lesníctvo je súčasťou každodenného života spoločnosti, no často zostáva pre verejnosť neviditeľné. Našou ambíciou je vytvoriť prostredie, ktoré dokáže zrozumiteľne vysvetliť význam lesov, hospodárenia v nich aj hodnotu dreva. Relokáciu expozícií vnímame ako ako začiatok novej etapy prezentácie lesníctva na Slovensku,“ uviedli LESY SR.
Súčasné priestory múzea vo Zvolene dlhodobo narážajú na limity súvisiace s požiadavkami na moderné múzejné a prezentačné priestory, efektívnu prevádzku a dlhodobú udržateľnosť. Práve preto sa expozície presúvajú do prostredia, ktoré umožní ich ďalší odborný rozvoj, rozšírenie prezentačných možností a lepšie využitie ich potenciálu.
LESY SR zároveň zdôrazňujú, že nejde o zánik múzejnej činnosti ani o ukončenie odborného poslania Lesníckeho a drevárskeho múzea. Naopak, cieľom je dostať jeho obsah bližšie k ľuďom a vytvoriť podmienky na prezentáciu väčšieho množstva zbierkových predmetov. V zbierkovom fonde sa dnes nachádza viac ako 54-tisíc predmetov, pričom významná časť z nich doposiaľ nemala možnosť byť prezentovaná verejnosti.
LESY SR zároveň vnímajú význam Lesníckeho a drevárskeho múzea pre mesto Zvolen aj jeho historické prepojenie s lesníctvom. Na základe rozhodnutia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa v priebehu budúceho týždňa uskutoční spoločné rokovanie všetkých zainteresovaných strán, ktorého cieľom bude hľadanie možností zachovania kontinuity odkazu Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene a rozvoja ďalších foriem spolupráce pri prezentácii lesníckeho a kultúrneho dedičstva regiónu.
Dlhodobou ambíciou LESY SR je vytvárať sieť spolupracujúcich inštitúcií a expozícií naprieč Slovenskom, ktoré budú modernou, odbornou a návštevnícky atraktívnou formou prezentovať lesníctvo a drevárstvo.
Odborná verejnosť podporuje nové možnosti prezentácie lesníctva
Národné lesnícke centrum vníma pripravované zmeny ako príležitosť osloviť širšiu verejnosť.
„Ako odborná inštitúcia zameraná na vedecký prístup veríme, že nové formy prezentácie môžu priniesť výraznejšiu popularizáciu lesníctva a väčšiu úctu k práci ľudí v lese. V súčasnej ekonomickej situácii je ešte viac dôležitá spolupráca a partnerstvo medzi inštitúciami. Zapojením ďalších odborných inštitúcií v oblasti múzejníctva s metodickým dosahom môže výrazne zvýšiť celkovú kvalitu a úroveň múzejnej práce a využiť potenciál zbierkového fondu,“ uviedol zástupca Národného lesníckeho centra.
Podobne sa na zámer pozerá aj Slovenská poľovnícka komora.
“Národná poľovnícka samospráva SR sa už viac ako 30 rokov podieľa na organizácii Dní Sv. Huberta a v posledných rokoch aj Detských dní Sv. Huberta v priestoroch a v areáli Múzea vo Svätom Antone. V prípade oboch týchto podujatí zaznamenávame priebežne rastúci trend návštevnosti, preto v záujme komplexnejšej edukácie nepoľovníckej verejnosti a najmä mládeže o histórii odvetvia lesného hospodárstva a poľovníctva si dovoľujeme vysloviť presvedčenie, že prezentácia komplexu Lesníctvo-Poľovníctvo-Rybárstvo v priestoroch jednej inštitúcie bude mať pozitívny vplyv na návštevnosť Múzea vo Svätom Antone i na spokojnosť návštevníkov,“ uviedla Slovenská poľovnícka komora.
Podľa Slovenskej lesníckej komory je kľúčové dostať informácie o lesníctvo bližšie k ľuďom.
„Lesníctvo dnes potrebuje verejnosti vysvetľovať svoju prácu viac ako kedykoľvek predtým. Až čas ukáže, či avizovaný väčší návštevnícky potenciál pomôže najmä laickej verejnosti pochopiť, kto sme, čo robíme a prečo je lesníctvo základom zdravých lesov aj ekologických výrobkov z dreva.“ Konštatoval zástupca Slovenskej lesníckej komory.
Pozitívne hodnotí zámer aj odborná múzejná obec.
„Múzejníctvo sa dnes rovnako ako mnohé iné oblasti verejného života mení. V celej Európe vidíme trend prepájania odborných kapacít, zdieľania infraštruktúry a vytvárania silnejších inštitúcií schopných osloviť väčší počet návštevníkov pri zachovaní vysokej odbornej úrovne. Som presvedčený, že práve tento projekt predstavuje príležitosť, ako posunúť prezentáciu lesníctva na Slovensku na novú úroveň.
Múzeum vo Svätom Antone disponuje jedinečným zázemím v podobe historického areálu, budov, päťhektárového parku a 25-hektárového lesoparku, ktoré vytvárajú výnimočné podmienky nielen na prezentáciu zbierok, ale aj na odborné podujatia, vzdelávanie, praktické ukážky a prácu s verejnosťou. V spojení s odborným potenciálom Lesníckeho a drevárskeho múzea tu vzniká príležitosť vybudovať silné centrum lesníctva, poľovníctva a rybárstva celoslovenského významu.
K celej relokácií pristupujeme s maximálnou odbornou zodpovednosťou a rešpektom k práci kolegov z Lesníckeho a drevárskeho múzea. Naším spoločným cieľom je vytvoriť podmienky na ich ďalší rozvoj, lepšiu prezentáciu a sprístupnenie čo najširšej verejnosti. Verím, že výsledkom bude projekt, ktorý bude prínosom pre odbornú obec, študentov, návštevníkov aj budúce generácie.“ Konštatoval riaditeľ múzea vo Svätom Antone, Ing. Miroslav Hudák.
Prínos vidí aj Stredná odborná škola lesnícka v Banskej Štiavnici.
„Teší nás, že v blízkosti školy vzniká priestor, ktorý môže podporiť vzdelávanie mladej generácie a posilniť záujem o lesníctvo, drevárstvo a ochranu krajiny. Naši žiaci získajú prístup k atraktívnym expozíciám, ktoré im pomôžu lepšie pochopiť význam udržateľného hospodárenia v lesoch, hodnotu dreva ako obnoviteľnej suroviny a úlohu lesníkov pri starostlivosti o prírodné bohatstvo Slovenska. Vnímame to ako príležitosť na ďalšiu spoluprácu a rozvoj odborného vzdelávania. Sme presvedčení, že pripravovaná transformácia prispeje k posilneniu pozitívneho vnímania lesníctva, podpore odborného vzdelávania a budovaniu vzťahu verejnosti k lesu a prírodnému dedičstvu Slovenska,“ doplnila riaditeľka SOŠ lesnícka, Ing. Monika Malatincová.
LESU ZDAR!
