LESY SR vyzývajú Erika Baláža, aby povedal, kto kradne v štátnych lesoch

Denník N uverejnil včera (24.9.2019) rozhovor pod názvom Erik Baláž: Minister životného prostredia nemôže urobiť nič proti biznis záujmom Smeru a SNS. Celý článok je k dispozícii tu: https://dennikn.sk/1594917/erik-balaz-minister-zivotneho-prostredia-nemoze-urobit-nic-proti-biznis-zaujmom-smeru-a-sns/?ref=list

Ide o veľmi vážne obvinenia. LESY SR sú pripravené podniknúť všetky kroky, aby boli páchatelia vypátraní a prísne potrestaní.

Z tohto článku vyberáme jednu konkrétnu pasáž:

„Nedopadne to tak, že štátne lesy budú mať záujem zaradiť väčšie časti lesa do bezzásahových zón, keďže budú dostávať za ne od štátu úhradu ujmy?

Je to možné. Ale neočakávam to, najväčšou motiváciou, prečo štátny podnik ťaží intenzívne aj v chránených územiach, je podľa môjho názoru kradnutie. Ak by štát vyplatil majetkovú ujmu, prídu na účet čisté peniaze, a nik ich nevie z účtu nepozorovane zobrať. Ak sa v lese kradne, je to iné. Mizne drevo, ktoré nie je poriadne evidované, a nabalia sa konkrétni ľudia.

To je silné tvrdenie…

Hovoril som s množstvom ľudí z vnútra štátnych lesov, opisovali mi praktiky, ako sa predáva drevo vyššej kvality za cenu dreva nižšej kvality, na jeden lístok ide viac kamiónov a podobne. Boli aj kauzy opísané v médiách. Tu neďaleko z Čierneho Váhu „zmizlo“ deväťsto kamiónov s drevom.

Zmizlo?

Bola to pred pár rokmi kauza. Začalo sa to vyšetrovať, až rezort pôdohospodárstva povedal, že to bola vraj chyba v evidencii. Takže podľa nich niekto zaevidoval deväťsto kamiónov a potom zistil, že sa pomýlil. Takých indícií je veľa.

Bol aspoň jeden prípad kradnutia v lesoch doriešený do fázy vyšetrenia a potrestania vinníkov?

Myslím, že áno, ale neevidujem to. Neboli to veľké ryby. Ale späť k tomu, prečo nemohol vniknúť dobrý zákon o ochrane prírody. Keď som chodil na ministerstvo vyjednávať za iniciatívu My sme les, pochopil som, že minister nemôže nič zásadné urobiť. Už vtedy sme dávali nejaké návrhy a minister Sólymos mi vraví, že on to nemôže predložiť do vlády.“

Vedenie LESY SR vníma tvrdenia p. Baláža o kradnutí v štátnom podniku LESY SR veľmi vážne.

„Je v záujme nás všetkých, aby sa takéto podozrenia dôkladne vyšetrili. Apelujeme preto na p. Baláža, aby poskytol polícii konkrétne informácie o tom, kto a kedy mal v našom podniku kradnúť. Ak sa takéto tvrdenia preukážu, prijmeme okamžite tie najprísnejšie opatrenia“, povedal generálny riaditeľ LESY SR Ing. Marian Staník.

LESY SR vyzývajú p. Baláža, aby poskytol orgánom činným v trestnom konaní konkrétne dôkazy o tých tvrdeniach, ktoré uviedol v rozhovore pre Denník N.

Pokiaľ tak neurobí, LESY SR sami podajú podnet na políciu, aby prešetril tvrdenia p. Baláža.  

Tlačová správa (PDF, 463 kB)