V Semenolese začali s vysievaním bukvíc

V Liptovskom Hrádku, 21.04.2021

  • OZ Semenoles začína s výsevom semien buka lesného
  • Do lesných porastov sa sadenice dostanú už na jeseň

Približne pol milióna semien buka lesného v týchto dňoch dostáva na Liptove priestor na nový život, celkovo ide o dva milióny kusov, ktoré sú aktuálne vysievané. Bukvice sa zbierajú pravidelne na jeseň, v čase ich dozretia, a to v lesoch na to určených. Ich zber je prísne kontrolovaný. Semená sa za určitých špecifických podmienok nechajú naklíčiť, aby boli schopné lepšie sa ujať.

Takto dokážu LESY SR, š.p., efektívnejšie vypestovať výsadby schopnú sadenicu. „Rastie v ideálnych podmienkach, vo fóliovníku s primeranou teplotou, po dobu do začiatku júna. Následne sa otužuje vo vonkajšom prostredí. Má pravidelnú závlahu, kvalitné hnojivá a ochranu proti patogénom. Sadenice sa sejú do sadbovačov so substrátom, vďaka vzduchovému vankúšu sa zabraňuje prerastaniu koreňov a podporuje sa rast nadzemnej časti sadenice,“ konštatuje vedúci škôlkarskeho strediska Jochy Lukáš Veselovský.

Keďže majú sadenice ideálne podmienky pre rast, na výsadbu do porastov budú pripravené už o 7 mesiacov, na jeseň tohto roka. Za normálnych okolností by dopestovanie trvalo 2-3 roky. Dôležité je, že tzv. obaľované sadenice sa v prírode ľahšie ujmú- pri zalesňovaní sa presádzajú aj so substrátom, zažívajú menší šok z presadenia, majú kvalitný koreňový systém a lepšie rastú.

Stredisko Jochy je jedným z desiatich aktívnych škôlkarskych stredísk, ktoré spravuje štátny podnik LESY SR. Gro práce tohto strediska spočíva v produkcii voľnokorenných sadeníc. Na Záhorí sú to Šajdíkove Humence, pri Palárikove Trstice, neďaleko Topoľčianok je Hladomer. Jedným z najväčších je škôlkarske stredisko na Oravskej priehrade, dreviny sa pestujú aj v stredisku Brod pri Žarnovici, na Horehroní ide o Drakšiar, pri Rožňave prevádzkujú štátne lesy Čermošnú a dôležité je aj stredisko genofondu v Liptovskom Hrádku, kde sa zakladajú semenné sady. 

Semená sa v OZ Semenoles môžu uskladňovať aj niekoľko rokov. Ako zdôrazňuje vedúci strediska Lúštiareň Ján Sochor, dôležitá je miera vlhkosti: „Buk sa prečisťuje a pri dlhodobom uskladnení sa presuší na 10 % vlhkosť, pri krátkodobom uskladnení je ideálna vlhkosť 15 %. Ostatné druhy ihličnatých drevín ako smrek, borovica, smrekovec sa po vylúštení prečistia a vysušia na dlhodobé skladovanie pri 10-percentnej vlhkosti.“ Semená sa namoria s fungicídmi, aby sa zamedzilo tvorbe plesní a húb.   

OZ Semenoles zabezpečuje produkciu semien najmä pre štátny podnik LESY SR, medzi jeho odberateľov však patria aj urbárske spoločenstvá a ďalšie neštátne subjekty. O kvalite semien svedčí aj fakt, že časť produkcie si žiadajú partneri z Českej republiky.

Liptovský Hrádok je podľa Kataríny Chválovej z OZ Semenoles mekkou slovenského semenárstva: „Národná banka v Prahe dala pokyn na vybudovanie Semenolesu v roku 1921, ale už 150 rokov predtým boli okolité lesy obhospodarované na odbornej úrovni (pod správou komorského panstva). Vtedajší personál si uvedomoval potrebu vhodného osiva pre obnovu lesov. V roku 1811 boli v Liptovskom Hrádku v priestoroch bývalých soľných skladov skladované smrekové šišky, ktoré boli následne lúštené.“

Pre potreby výsevu zabezpečili vlani štátne lesy 23 ton buka, 30 ton jedle a 48 ton duba.

Sadenice buka, ktoré sa takýmto spôsobom vypestujú, pôjdu do lokalít po kalamitách, ale aj na vylepšenie porastov, ktoré si vyžadujú druhovú pestrosť.

Štátny podnik LESY SR vysádza okrem buka aj smrek, smrekovec, borovicu, javor či brest. 

 

TLAČOVÁ SPRÁVA (PDF, 761 kB) 

Sadenice buka v lesnej škôlke