Lesnícky náučný chodník Bila Hura
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O NÁUČNOM CHODNÍKU Bila Hura (PDF, 535 kB)
- Kraj: Prešovský
- Okres: Vranov nad Topľou
- Pohorie: Vihorlatské vrchy
- Chránené územie: CHKO Vihorlat, Vihorlatské vrchy sú súčasťou sústavy Natura 2000
- Prístup: bus Vranov nad Topľou
- Východisko: Vranov nad Topľou, okružná križovatka na Námestí Jána Pavla II., GPS súradnice N 48°53'0.51" E 21°41'51.33"
- Trasa: Vranov nad Topľou: okružná križovatka na Námestí Jána Pavla II. – Bila hura – Tri kríže – Lesík 1. mája
- Dĺžka: 2,5 km, prevýšenie 70 m
- Čas prechodu: 1,5 hod.
- Počet zastávok: 10+7
- Zameranie chodníka: lesnícke, prírodovedné, ochranárske, historické,
- Typ chodníka: samoobslužný, peší, cyklochodník, letný aj zimný
- Náročnosť terénu: nenáročný
- Nadväznosť na turistickú značku: nie je
- Rok otvorenia, garant: 2009, Lesy SR, š. p., Odštepný závod Vranov nad Topľou, v spolupráci s mestom Vranov nad Topľou
- Textový sprievodca: nie je
- Kontakt: LESY SR, š. p., Odštepný závod Vranov nad Topľou, Čemernianska 1050, 093 03 Vranov nad Topľou
- Aktuálny stav: Informačné panely sú zlom stave.
- Poznámka: Na zastávkach sú aj stĺpiky s označením drevín. Okrem domácich drevín tu rastie agát biely a dub červený, pôvodom zo Severnej Ameriky.
- Údaje o náučnom chodníku boli prevzaté z webovej stránky www.naucnechodniky.eu
Využitelnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie.
Názvy informačných panelov
- Lesnícky náučný chodník Bila hura
- Dreviny
- Funkcie lesov
- Lesná pedagogika
- Rastlinstvo
- Vtáky
- Tri kríže
- Vyhliadka
- Živočíchy
- Rozlúčme sa
ZAUJÍMAVOSTI NA TRASE A V OKOLí
Trasa je vhodná na nenáročné prechádzky v bezprostrednej blízkosti mesta. Za zmienku stoja nielen vzdelávacie panely, ale aj možnosť telesných aktivít na kyslíkovej dráhe - športová atrakcia s ôsmimi stanovišťami vybudovaná na úseku dlhom 660 metrov s celkovým prevýšením 40 metrov. Aktivity na jednotlivých stanovištiach sú zostavené tak, aby precvičili celé telo, od dolných končatín cez brucho, chrbát až po horné končatiny. Na každej z ôsmich drevených tabúľ je popísaný cvik podľa náročnosti, osobitne pre mužov a ženy.
Z chodníka sú pekné výhľady na mesto, Vranovskú pahorkatinu, Slanské vrchy a okolité obce. Informačné tabule pri chodníku poskytujú prehľad o prírodných pomeroch v lokalite Vranova.
Vranov nad Topľou. Mesto v severovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny. Prvý raz sa spomína ako stredoveká osada v roku 1270, ktorá bola súčasťou rozsiahleho hradného panstva Čičva. Prvé priame správy o Vranove sú v registroch pápežského desiatku z rokov 1333 – 1337. Vďaka výhodnej polohe na obchodnej ceste z Prešova bol Vranov už v 14. storočí hospodárskym a spoločenským centrom pre územie v povodí riek Tople a Ondavy. Popri remeselnej výrobe a miestnom obchode sa Vranov zapájal aj do diaľkového obchodu. Najstarším písomným dokladom o Vranove, v ktorom sa už spomína ako mesto, je listina kráľa Žigmunda z roku 1410. Najcennejšou pamiatkou je neskorogotická rímskokatolícka Bazilika Narodenia Panny Márie postavená v roku 1580. Bývalý kláštor pavlínov, ktorý bol pristavaný k bazilike, zdobí barokový portál a v interiéri vzácna freska. Umelecky hodnotné je barokové súsošie svätého Jána Nepomuckého a Panny Márie s Ježiškom z roku 1770, umiestnené v rímskokatolíckom kostole svätého Františka z Assisi. V mestskej časti Čemerné je zaujímavý gréckokatolícky chrám Nanebovzatia Panny Márie, ktorý opatruje starší ikonostas a oltár. V štátnom zozname kultúrnych pamiatok je zapísaný starobylý židovský cintorín. V meste je zriadená pobočka Vlastivedného múzea v Hanušovciach so stálou expozíciou “Človek a život”.
Lesopark Bila Hura. Nachádza sa na rovnomennom kopci na severovýchodnom okraji Vranova nad Topľou. Okrem lesníckeho náučného chodníka je tu kyslíková dráha – športová atrakcia s ôsmimi stanovišťami vybudovaná na úseku dlhom 660 m s celkovým prevýšením 40 m. Aktivity na jednotlivých stanovištiach sú zostavené tak, aby precvičili celé telo, od dolných končatín cez brucho, chrbát až po horné končatiny. Na každej z drevených tabúľ je opísaný cvik podľa náročnosti, osobitne pre mužov a ženy.