Lesnícky skanzen vlani navštívilo viac ako 50.000 ľudí
Banská Bystrica, 18. januára 2017
Po prechodnom období mierneho poklesu vlani vzrástol záujem o Lesnícky skanzen pri Čiernom Balogu. Toto jedinečné múzeum v prírode podniku LESY Slovenskej republiky navštívilo spolu 51.428 ľudí čo je oproti roku 2015 o 12-percentný rast. Najviacľudí priláka každoročne kultúrno – spoločenské podujatie Deň stromu, ktoré organizujú LESY SR, š.p. vždy začiatkom júla. Počet návštevníkov sa v posledných rokoch ustálil na približne 15.000 – 17.000 ľudí, pričom v roku 2016 sa pohybovala na hornej hranici tohto rozpätia.
„V uplynulom roku 2016 prišli do skanzenu turisti z 19 rôznych krajín. Najviac zahraničných návštevníkov bolo z Českej republiky, nasledujú Maďari a Nemci. Raritou boli v minulom roku turisti z Juhoafrickej republiky a z Južnej Kórei,“ povedal správca skanzenu Michal Kofira.
Napriek rastúcemu záujmu sa nepodarilo prekonať rekordný rok 2011, kedy branou skanzenu prešlo 61.450 návštevníkov. V nasledujúcich rokoch prišiel pokles na cca 45.044 ľudí, nárast návštevnosti zaregistrovali pracovníci skanzenu až v roku 2015. Tradične najviac ľudí si prišlo skanzen pozrieť v júni, júli a v auguste keď bez započítania návštevníkov Dňa stromu prišlo od päť do sedem tisíc turistov mesačne.
Celým skanzenom prechádza Náučný chodník, ktorý ponúka návštevníkom na viac ako štvorkilometrovej trase s 83 zastávkami oddych, poučenie a zábavu v lone prírody. Informačné tabule a exponáty prezentujú históriu, pestovanie a význam lesa, jeho životodarné funkcie a krásy, ale aj prácu lesníkov, ktorí ho chránia a využívajú.
V roku 2016 pribudla v Lesníckom skanzene stromová aleja členských štátov EÚ, nová danielia obora a vyhliadková veža pri Minilande.
V tomto roku plánujú LESY SR, š.p. inštalovať pri suchej rizni lanovku na krátke drevo „lasocabel“. V lesníckom minisvete - Minilande pribudnú nové zmenšeniny ľudových domov-zrubov, budova Lesnej správy na Dobroči, miniatúra lesnej lanovky, dobudujú sa kamenné chodníky a oplotenia. Novinkou bude maketa vodnej, jednolistovej píly, stroj na prípravu štiepky Trelan DL – 18 od OZ Vranov, a tiež aj prvý traktor používaný v lese na približovanie dreva Zetor 50. Pribudnúť by mali informačné panely o „hrabliach a o stromoch ako alergénoch.
„Lesnícky skanzen je vo Vydrovskej doline od roku 2002, tí čo ho začali budovať a aj tí čo sa starajú o jeho prevádzku v súčasnosti, ho vytvorili a tvoria pre poučenie, zábavu a zregenerovanie síl. Všetci ste tu vítaní a radi Vám ho predstavíme,“ dodal Kofira.