Bezzásahové zóny na Devínskej Kobyle
Obhospodarovanie lesov pri Bratislave v pôsobnosti Lesnej správy Bratislava Odštepného závodu Smolenice štátneho podniku LESY Slovenskej republiky je vykonávané v súlade s platným Programom starostlivosti o les vyhotoveným na obdobie rokov 2016-2025. „Pred samotnou realizáciou výkonu ťažby dreva je povinnosťou lesného hospodára stromy určené k ťažbe vyznačiť a riadne zaevidovať. Práve vykonávanie týchto prác bolo spúšťačom nevôle návštevníkov lesa, ktoré viedli k pozastaveniu samotného výrubu stromov a umožneniu vec preskúmať a prehodnotiť zástupcami verejnosti“, uviedol Marian Staník, generálny riaditeľ štátneho podniku LESY Slovenskej republiky. V období od decembra 2017 do konca apríla 2018 prebehlo viacero rokovaní na rôznych úrovniach. „Zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, samospráv, štátnej ochrany prírody, občianskych združení a nezávislých organizácií sa stretávali so zástupcami štátneho podniku LESY Slovenskej republiky, pričom hlavnou témou rokovaní bolo posilnenie mimoprodukčných funkcií prímestských lesov Bratislavy ako aj prehodnotenie rozsahu už naplánovanej ťažby“, dodáva Marian Staník.
Pracovná komisia k dnešnému dňu nedospela k legitímnym dôvodom na úplné zastavenie výkonu ťažby v lokalite Devínska Kobyla a Vydrica. Ďalšie rokovania budú smerovať k vytvoreniu zón sústredenia ťažieb v cykloch schváleného plánu starostlivosti o les s ohľadom na rekreačné využívanie priľahlých lesov. „Lesy Slovenskej republiky na posilnenie verejnoprospešných funkcií vyčlenili tzv. zóny bez zásahu, ktorých výmera je vyše 280 ha, čo predstavuje z celkovej plochy lesov Devínskej Kobyly takmer 25 %“, uvádza vedúci lesnej správy Bratislava Martin Knurovský a dodáva: „V tejto zóne sa budú spracovávať len suché a vyvrátené stromy v záujme bezpečnosti návštevníkov lesa.“
LESY Slovenskej republiky, štátny podnik sa rozhodli vykonať v najbližšom období spracovanie kalamitnej hmoty, výchovné ťažby v mladších porastoch a v minimálnom rozsahu i neodkladnú obnovnú ťažbu. „Dôvodom tohto rozhodnutia je dodržanie zákonného termínu spracovania kalamity, ktorý je šesť mesiacov od jej zaevidovania, rovnomernosť záťaže lokality ťažbovou činnosťou, ktorej odklad má negatívny dopad na frekvenciu mechanizmov, ako i obmedzené využívanie lesov verejnosťou“, vysvetľuje riaditeľ Odštepného závodu Smolenice Ivan Danček a dopĺňa: „Obnovná ťažba bude realizovaná výlučne za účelom dosiahnutia prirodzenej obnovy pôvodných drevín Devínskej Kobyly“.
Touto cestou si dovoľujeme požiadať verejnosť o dodržiavanie usmernení pracovníkov lesníckej prevádzky, ako i dodávateľských firiem, a to hlavne zákazu pohybu na pracoviskách z dôvodu zabezpečenia ochrany života a zdravia. Zároveň sa ospravedlňujeme za dočasné obmedzenia počas výkonu ťažobných prác.