ZBER ŠÍPOK SPOLOČNE S LESMI SLOVENSKEJ REPUBLIKY
- Návrat žiakov základných a materských škôl k zberu šípok prostredníctvom súťažného projektu ZBER ŠÍPOK SPOLOČNE S LESMI SLOVENSKEJ REPUBLIKY
- Peniaze získané za zber šípok budú odovzdané škole na nákup pomôcok
- Ocenené budú nielen celé kolektívy, ale aj každý jednotlivec
S príchodom nového školského roka dňom 18.09.2017 začína jesenný súťažný projekt LESOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY, ktorým štátny podnik nadviazal na dávnu tradíciu školského zberu. Cieľom projektu je osloviť žiakov v dnešnej prevažne technickej dobe niečím úplne prostým. Spoločnými silami pomôžu získať svojej škole finančné prostriedky na zlepšenie vybavenia učebných pomôcok, alebo na nákup pomôcok na športové aktivity pre žiakov.
„Zabezpečené sú odmeny nie len pre najlepšie kolektívy, ale aj jednotlivcov. Najusilovnejšia trieda získa dvojdňový pobytu v ubytovacom zariadení LESOV Slovenskej republiky, poľovníckom zámku Antostál, ktorý bude spojený s aktivitami lesnej pedagogiky. Trieda, ktorá sa umiestni na druhom mieste získa svojou účasťou na zbere šípkových plodov jednodňový pobyt v Zubrej zvernici v Topoľčiankach a tretie miesto bude odmenené jednodňovou exkurziou v Lesníckom skanzene vo Vydrove,“ hovorí Marian Staník, generálny riaditeľ štátneho podniku LESY Slovenskej republiky. Šesť najlepších jednotlivcov z celého súťažného projektu bude ocenených hodnotnými vecnými cenami a každý účastník získa na pamiatku malú odmenu.
Samotný zber šípkových plodov bude realizovaný v rámci územia štyroch odštepných závodov, ktoré hospodária v okolí Nízkych Tatier. Šípkové plody, ktoré budú zozbierané prostredníctvom projektu budú exportované do Odštepného závodu Semenoles, strediska Lúštiareň so sídlom v Liptovskom Hrádku. „Hlavnou činnosťou tohto strediska je zber, lúštenie a skladovanie semien lesných drevín. Vybavené je švédskou technológiou na spracovanie semennej suroviny listnatých a ihličnatých drevín. Ročne toto zariadenie dovoľuje vylúštiť okolo 200 000 kg semennej suroviny,“ hovorí riaditeľ Odštepného závodu Semenoles Marek Šimanský.
„Privezené šípkové plody sa v prvotnej fáze vysušia, rozrežú a následne prečistia na špeciálnom stroji. Výsledný produkt je čistá šípková dužina a semeno, o ktoré je záujem v potravinárskom priemysle, používa sa ako prísada do korenín. Zo štyroch ton čerstvých šípok je možné získať približne jednu tonu šípkovej dužiny, ktorá je určená pre ďalšie využitie napríklad pre výrobu vynikajúcich čajov,“ dodáva Šimanský na záver.