Pamätník na majstra Ladislava Chudíka má tvar scenára rozviateho vetrom

LESY Slovenskej republiky spolu s obcou Hronec dali tomuto nestorovi slovenského filmu a divadla postaviť pamätník na mieste, ktoré mal rád, na Hájnom Grúni.

Už je to viac ako tri roky, čo do hereckého neba odišiel nezabudnuteľný herec, majster Ladislav Chudík. LESY Slovenskej republiky spolu s obcou Hronec dali tomuto nestorovi slovenského filmu a divadla postaviť pamätník na mieste, ktoré mal rád a kde je podľa jeho želania rozsypaný aj jeho popol.

Na Ladislava Chudíka si prišli pri odhalení pamätníka zaspomínať aj niektorí jeho kolegovia. „Keby boli voľby na slovenskom divadelnom Olympe, určite by bol Zeusom! V Anglicku by bol lordom, vo Francúzsku rytierom čestnej légie. Lord, rytier, aristokrat, majestát? Neviem! Jednoducho po našsky, úžasný Laco Chudík, beťár z Hronca!“ zhodnotil Chudíkov profesijný život člen činohry Slovenského národného divadla Dušan Jamrich. Na úryvky z hercovho života zaspomínali aj Marek Ťapák či ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

„Bola to herecká legenda, ktorá priniesla veľa krásnych zážitkov či už na televíznych obrazovkách, alebo na doskách, ktoré znamenajú svet. Lesníci sa pripojili k myšlienke odhaliť tento pamätník jednak kvôli tomu, že pán Chudík bol silný lokálpatriot, ale tiež aj preto, že bol veľkým podporovateľom lesníkov a lesníctva,“ povedal generálny riaditeľ podniku Marian Staník. Pripomeňme, že Ladislav Chudík v roku 2004 a 2007 otváral najväčšie podujatie podniku LESY SR pre verejnosť Deň stromu. Teším sa z toho, že sa vytvoril pamätník na mieste, ktoré mal rád. Som rada, že to nie je náhrobný kameň, ale pamätník. Je to oslava života človeka, ktorý niečo dokázal,“ zdôverila sa vdova Alena Chudíková.

Hájny grúň (1207 m n. m.) je miesto ležiace vysoko nad umelcovou rodnou obcou Hronec s pútavým výhľadom na Nízke Tatry. Hoci je na dohľad od najznámejších turistických centier, samotný Hájny grúň je mimo výraznejšej pozornosti turistov. Škoda, že tento pamätník nestojí pri nejakej známej turistickej trase, kade chodí viac ľudí. Myslím si, že toto je ešte taká neobjavená krása,“ opísala miesto, na ktorom je pamätník postavený, sesternica Ladislava Chudíka Erika Gašperíková.

Ako vlastne pamätník vznikol? S myšlienkou prišiel na Odštepný závod Čierny Balog náš bývalý kolega Ján Mičovský, ktorý oslovil aj autora pamätníka Matúša Jančuru. O rok na to sa podnik LESY SR dohodol na spolufinancovaní a súčinnosti pri výstavbe pamätníka s obcou Hronec a stavba sa mohla začať.

„Pamätník sa skladá z dvoch častí. Prvá je granudiorit pochádzajúci z lokality Tlstý javor približne 20 kilometrov od Hájneho grúňa. Symbolizuje spätosť majstra Chudíka so zemou. Oceľové pláty, ktoré letia do vzduchu, nadväzujú na materiál, ktorý je pre Hronec taký vzácny, a to je železo. Symbol celého pamätníka je scenár, ktorý je rozfúkavaný vetrom,“ prezradil autor pamätníka Matúš Jančura.

                                                                                                                                                                            -vr-