Lesnícke víno
Už je to takmer 15 rokov, čo lesnícke víno z Topoľčianok robí radosť a obohacuje chuťové poháriky nielen lesníkom, ale aj ľuďom, ktorí z pomedzi veľkého množstva vín produkovaných na Slovensku, siahnu práve po tých z produkcie štátneho podniku LESY Slovenskej republiky, odštepného závodu Topoľčianky. Na to, ako je to s vinicou a rôzne zaujímavosti zo zákulisia zrodu lesníckeho vína sme sa pýtali Ing. Jána Helenina, špecialistu na výrobu vína a spracovanie diviny štátneho podniku Lesy SR, OZ Topoľčianky.
Keby sme to chceli premietnuť na roky, ako dlho už môžeme hovoriť o tom, že sa medzi nami rodí lesnícke víno?
Za 14 rokov sa nám spoločnými silami podarilo reštrukturalizovať pivnicu na profi úrovni a reštrukturalizovať vinohrad na celej ploche. Môj osobný sen je vybudovať lisovňu a navýšiť kapacitu skladových priestorov pivnice. Dlhoročné dobré vzťahy so Chatoe Topoľčianky nám pomáhajú nielen čo sa týka procesu fľaškovania ale predovšetkým v oblasti rozboru muštov (zisťovania hodnôt kyslosti, Ph a cukornatosti). Všetky mušty sa odkaľujú a zakvasujú sa ušľachtilými kultúrami kvasiniek, ktoré taktiež nakupujeme v Chatoe. Takže fermentácia prebieha riadene. Aby sme zachovali maximálne množstvo aromatických látok pri Cabernet Savignon rose, uchovávame ho v cisternách pri 17 °C.
V lesníctve, čo sa týka plošných mier sa často stretávane s jednotkami ako áre, či hektáre. Aká veľká je teda vinica.
Aby sme sa mohli pochváliť našimi kvalitnými vínami, či ich oceneniami, treba sa najskôr pochváliť vinicou. Tá bola v roku 2019 rozšírená o 70 árov, na ktorých sa bude pestovať Alibernet a Tramín červený. Teda k dnešnému dňu pracujeme s tromi hektármi produkčnej plochy. Pri výsadbe používame certifikované štepy z Talianska a Rakúska, ktorých dodacia doba je bežne pol roka. Podľa vinárskeho zákona je naša vinica vedená ako vinica s chráneným označením pôvodu, čo znamená, že je certifikovaná. V roku 2018, ktorý je považovaný za vinársky dobrý rok, sme dosiahli plnú rodivosť. Tá zodpovedá produkcii 20 ton.
A teraz niečo o kvalite lesníckych vín a o tom, ako sa im darí v konkurencii slovenských vín.
Naše vína sa môžu naozaj pýšiť kvalitou, je to najmä preto, že nie som tlačený do množstevnej produkcie. Vďaka dobrej kvalite ročne absolvujeme dve až tri nominačné výstavy do národného salónu vín s profi hodnotiteľmi. V našich vínach sa nepoužívajú stabilizátori, ale kvalita je zabezpečená dokončenou filtráciou a udržaním siričitanov na spodnej hranici únosnosti. Základom stability našich vín je dostatok alkoholu, kyselín a siričitanov.
V roku 2019 sme na profi výstave Vienale Topoľčianky získali zlatú dvojku pre Rulandské biele polosladké a Alibernet barique. Keď sa pozrieme do minulosti, napr. v roku 2017 zo siedmich zaslaných vín na nominačnej súťaži s medzinárodnou účasťou v Nemčičanoch si lesnícke vína odniesli jednu zlatú a päť strieborných medailí.
O ktoré lesnícke víno je najväčší záujem a čím je výnimočné?
V posledných rokoch by sme označením najobľúbenejšie lesnícke víno právom ružové polosladké víno Cabernet Sauvignon vyrábané pomletím odstopkovaného hrozna, ktoré následne necháme približne štyri hodiny stáť. Takýmto spôsobom a následným odkvapkaním bez lisovania sa zabezpečí rúžový odtieň vína.