Medvede sa prebúdzajú, zaznamenali sme útok na horára

Rozdiel v nadmorských výškach a s tým súvisiace hlavne teplotné rozdiely, ale aj výška a súvislosť snehovej prikrývky sú rozhodujúcim faktorom prebúdzania medveďov. Treba poznamenať, že každý jedinec má individuálne životné prejavy, môže sa stať, že niektoré medvede ani nezaľahnú, alebo zaľahnú na kratší čas ako ostatné. Medveď počas zimného spánku spotrebúva svoje tukové zásoby a po prebudení sa potrebuje nasýtiť, je pohybovo aktívny a hlad spôsobuje aj nervozitu. Medvedice sa zdržujú v blízkosti brlohov a postupne vyvádzajú svoje mláďatá.

V súvislosti s príchodom teplejšieho počasia sa pomaly začínajú prebúdzať aj naše najväčšie šelmy. Tretieho marca sme zaznamenali útok medveďa na horára, ktorý vykonával bežnú činnosť v lese.

K napadnutiu došlo počas výkonu jeho pracovnej činnosti, konkrétne v doline Tiefengrund v Strážovských vrchoch. Horár išiel kontrolovať oplôtok, keď ho medveď napadol. Spôsobil mu viaceré poranenia, mal doškriabanú tvár a ruky, natrhnuté ucho, zahryznuté do ramena a bol v šoku. Stalo sa to na lesnej správe Nitrianske Pravno, v rámci lesného obvodu Kamenná. Náš kolega bol po útoku ešte schopný zavolať kolegom, ktorí sa mu vybrali oproti. Keď sa k nemu dostali, privolali záchranku. Zranený muž bol prevezený do bojnickej nemocnice. Udalosť evidujeme ako pracovný úraz. Len pred niekoľkými dňami sme zaregistrovali ďalší útok medveďa. Tentokrát to bolo v Blatnici, nešlo o nášho zamestnanca, ale bežného človeka. Občan toto napadnutie nenahlásil.