Les a odpadky k sebe nepatria

Za dva ročníky trvania projektu bolo vyrobených takmer 90 tabúľ, ktoré sa následne distribuovali na jednotlivé odštepné závody v rámci celého Slovenska. Pracovníci závodov tabule osádzali na miestach, kde sa predpokladá zvýšený výskyt turistov.

To, že produkcia odpadov je veľkým, až globálnym problémom, si v dnešnej dobe uvedomujú mnohí. Ešte väčší problém nastáva, ak odpad nekončí na miestach, na ktorých by mal, ale zostáva len tak pohodený na ulici, v prírode alebo vo vodných tokoch.

Na tento fakt sa už druhý rok snažili upozorniť aj LESY Slovenskej republiky, š.p., prostredníctvom akcie Lesník chráni prírodu a krajinu. Lesníci a lesní pracovníci pohybujúci sa v teréne sami najlepšie vedia, že les sa častokrát stáva smetiskom pre rôzne druhy odpadkov a nepotrebných predmetov, ktoré tu po sebe zanechávajú nezodpovední turisti alebo hubári. Osvetu pritom netreba šíriť len medzi deťmi. Aj dospelí niekedy zabúdajú na to, že to, čo si so sebou do lesa priniesli, by si mali so sebou aj odniesť. Inak ich odpad zostane v lesnom prostredí nerozložený aj po niekoľko ďalších generácií.

Práve doba rozkladu najčastejšie sa vyskytujúcich druhov odpadu sa stala hlavným motívom interaktívnych informačno-náučných tabúľ Les nie je smetisko, ktoré boli vyrábané v rámci projektu Lesník chráni prírodu a krajinu. Tieto drevené tabule s malými otočnými tabuľkami si štátny podnik LESY SR zabezpečoval svojpomocne, prostredníctvom dielne v Zákamennom, patriacej pod Odštepný závod Námestovo. Za dva ročníky trvania projektu bolo vyrobených takmer 90 tabúľ, ktoré sa následne distribuovali na jednotlivé odštepné závody v rámci celého Slovenska. Pracovníci závodov tabule osádzali na miestach, kde sa predpokladá zvýšený výskyt najmä turistickej verejnosti, aby odkaz Les nie je smetisko rezonoval v povedomí čo možno najväčšieho počtu ľudí. Tabule je tak možné aktuálne nájsť pri turistických a náučných chodníkoch, chatách, altánkoch a oddychových miestach, sídlach lesných správ, cyklotrasách, ale napríklad aj v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline či v Zubrej zvernici v Topoľčiankach.

O úspešnosti projektu a pútavom dizajne tabúľ svedčí aj fakt, že o nich prejavili záujem aj viaceré obce, združenia či inštitúcie ochrany prírody. Po zimnej prestávke sa tak lesníci opäť pustia do práce, aby v teréne nainštalovali posledné kusy tabúľ vyrobených v uplynulom roku a zároveň vytipovali vhodné lokality pre umiestnenie nových, tohtoročných.

Veríme, že tabule Les nie je smetisko aj v roku 2020 ozvláštnia mnohé turisticky zaujímavé lokality po celom Slovensku a pripomenú návštevníkom, že les skutočne nie je tým správnym miestom na uloženie odpadu.

Mgr. Lucia Čekovská