Akcie uskutočňované na OZ Tatry
Program rozvoja vidieka - Budovanie a obnova občianskej a poznávacej infraštruktúry
Altánok Borsučie
Lesnícky náučný chodník
8. ročník Dňa Lesov Tvrdošín
15. ročník Výstavy zhodov parožia z CHPR Nízke Tatry
kosenie horských lúk
Akcie lesnej pedagogiky - archív
RÝCHLY KONTAKT
Telefón: 044/5222751Email: lesy.tatry@lesy.sk
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Katastrálna výmera: 274 862,91 hektárov
Lesnatosť: 51 %
Drevinové zloženie: 83 % ihličnaté, 16 % listnaté
Výmera lesného pôdneho fondu v užívaní: 50 637 hektárov
Lesné pozemky vo vlastníctve štátu: 55 334 hektárov
Ročná obnova lesa: 553,67 hektárov, čo predstavuje 1 775 500 kusov sadeníc
Ročná ochrana lesa: 453 840 €
Ročný objem ťažby: 362 000 metrov kubických
Významné chránené celky
- Národný park Malá Fatra
- Národný park Nízke Tatry
- Národný park Veľká Fatra
- Chránená krajinná oblasť Horná Orava
VZÁCNE DRUHY FAUNY A FLÓRY
Fauna
-
vlk dravý (Canis lupus)
-
tetrov hlucháň (Tetrao urogallus)
-
tetrov holniak (Tetrao tetrix)
-
orol krikľavý (Aquila pomarina)
-
rys ostrovid (Lynx lynx)
-
medveď hnedý (Ursus arctos)
-
kamzík vrchovský (Rupicapra rupicapra tatrica)
-
kunka žltobruchá (Bombina variegata)
-
svišť vrchovský (Marmota marmota latirostris)
-
mlok karpatský (Triturus montandoni)
Flóra
-
poniklec slovenský (Pulsatilla slavica)
-
zvonček hrubokoreňový (Campanula serrata)
-
klinček lesklý (Dianthus nitidus)
-
črievičník papučkový (Cypripedium calceolus)
-
cyklamen fatranský (Cyclamen fatrense)
-
prilbica tuhá moravská (Aconitum firmum subsp. moravicum)
NEPREHLIADNITE
"História lesníctva na Orave"
Pozývame Vás na návštevu trvalej lesníckej expozície venovanej histórii lesníctva na Orave, práci lesníkov a ochrane prírody v budove bývalého Riaditeľstva Oravského komposesorátu v Oravskom Podzámku
LESNÍCKY NÁUČNÝ CHODNÍK ORAVSKÁ LESNÁ
Lesnícky náučný chodník Oravská Lesná svojim návštevníkom na trase dlhej 3,7 km ponúka zaujímavosti lesníckeho, prírodovedného, ochranárskeho i historického charakteru. Prostredníctvom deviatich tematicky zameraných zastávok je návštevníkom prezentovaná lesnícka činnosť a les ako spoločenstvo živej a neživej prírody. Na trase sú aj ďalšie zaujímavosti predstavujúce približovanie dreva koňmi, bývalú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej, históriu mlyna Srogončík, výrobu triesla, lesnú škôlku s náradím, kŕmne zariadenia a starostlivosť o zver, včelárstvo a iné.
LESNÍCKY NÁUČNÝ CHODNÍK PiLSKO
Lesnícky náučný chodník Oravská Lesná je dlhý 4,7 km v masíve vrchu Pilsko, situovaný v mierne náročnom teréne, je vhodné miesto oddychu a poučenia bez veľkého počtu turistov. Trasa vedie cez obhospodarovaný les a les ponechaný na samostatný vývoj. V bočnej doline je zbierka anomálií kmeňov stromov. S miestami oddychu a posedenia v tieni košatého buka.
EKOUČEBŇA ORAVSKÝ PODZÁMOK
V roku 2023 prebehla renovácia učebne. Pribudla dioráma a vynovenie učebne o príručnú dielničku na praktické práce.
Ekoučebňa bola vybudovaná v roku 2013 v spolupráci s poľskými lesníkmi z Nadleśnictwa Jeleśnia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce. Boli zrekonštruované dve miestnosti v historickej budove Oravského komposesorátu. Finálnym krokom premeny na lesnícku ekoučebňu, ktorá slúži na environmentálnu výchovu, bolo doplnenie dermoplastických preparátov, ich ozvučenie a ďalšie zaujímavosti pripravené pre návštevníkov. Cieľom bolo vytvorenie podmienok zážitkového učenia lesnej pedagogiky.
Vodné dielo Oravská priehrada
Vodná nádrž s rozlohou 35 km2, bola vybudovaná na rieke Orava v rokoch 1941 - 1954. Zaplavené boli 4 obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou) a nad hladinou ostalo len návršie obce Slanica - vznikol tak Slanický ostrov. Z obce sa zachovalo iba návršie so zachovalým barokovým kostolom sv. Kríža a kalváriou, ktoré bolo dominantou obce a dnes je to turistická atrakcia, ktorú navštevujú turisti zo Slovenska i zo zahraničia.
V kostole sa nachádza stála expozícia ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie a v exteriéri ostrova je lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia História zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.
Socha Krista v Kline
Na kopci Grapa nad maličkou obcou Klin sa nachádza jedinečná rarita - monumentálna socha Ježiša Krista, ktorá je kópiou slávnej brazílskej sochy v Rio de Janeiro. Tento monument bol vytvorený miestnym ľudovým majstrom a je najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Socha dosahuje výšku 9,5 m a hmotnosť až 23 ton. Jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať.
Babia hora
Najvyšší vrch Oravských Beskýd i podsústavy Stredné Beskydy (1 725 m n.m.), s pamätnou tabuľou na viaceré výstupy pápeža Jána Pavla II., ktorý na vrch viackrát vystúpil ešte ako krakovský arcibiskup.
Najsevernejší bod Slovenska
Najsevernejším vrcholom Slovenska je Modralová, v niektorých mapách a sprievodcoch uvádzaná aj ako Beskydok (1 168 m n.m.).
Lesnícka Osada Čierny Váh
Lesnícka Osada Čierny Váh vznikla v prvej polovici 18. storočia. Zachovala sa tu pôvodná drevená železničná stanica. Bol vybudovaný kostol s cintorínom, ktorý je dodnes zachovaný ako kultúrna pamiatka. Škola, obchod a krčma s kolkárňou.
LesníckY CINTORÍN Čierny Váh
Národná kultúrna pamiatka nad Osadou Čierny Váh. Súčasťou je Kaplnka sv. Trojice a drevená zvonica.